Aktuality

Olomoučtí vědci identifikovali molekulární markery, které umožní šlechtění chutnějších a výnosnějších třešní

09. červen 2023
Třešeň ptačí (Prunus avium L.) je strom pěstovaný pro své chutné plody. Jedná se o diploidní druh z čeledi Rosaceae s relativně malým genomem o velikosti přibližně 340 milionů bází. 

ČT24: Sucho v Česku

05. červen 2023
V Česku se rozšiřují oblasti postižené suchem. Na tento problém upozonilo i vysílání ČT24, jehož hostem byl prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR

Nové video o výsledcích studie vlivu hydrolyzátu na kvalitu půdy

01. červen 2023
Biologické centrum AV ČR, v. v. i. se v našem výzkumném programu zabývá kvalitou půdy a možnostmi jejího zlepšení.  

Poslední deště zasáhly hlavně Moravu, je tam více vláhy než obvykle. Vysychá naopak severozápad Čech

29. květen 2023
Deště, které v posledních týdnech zasáhly především Moravu, zvýraznily rozdíly v zásobě vody v půdě mezi jednotlivými částmi země. 

Dobrovolníci se v Biologickém centru podílí na testování vlivu vermikompostu a a žížalího čaje na rostliny

26. květen 2023
V Biologickém centru odstartovala studie, která má prověřit vliv vermikompostu a žížalího čaje na rostliny. Zapojilo se do ní na dvacet zájemců.  

Úrodu mohou v nejbližších dnech napadnout obaleči

24. květen 2023
Úrodu jablek, hrušek, švestek či broskví mohou v nejbližších dnech poškodit škůdci, kteří se řadí mezi obaleče. Aktuálně získávají vhodné podmínky pro svůj rozvoj. 

Úroda.cz: Změna klimatu je již faktem

22. květen 2023
Trend vývoje změny klimatu je nastartovaný, což zejména v posledních letech pociťujeme na vlastní kůži. Přibývá extrémních situací, které po právu znepokojují i zemědělce.

Paradox dnešní doby: Jídlo je drahé, přesto končí v popelnici

18. květen 2023
Domácnosti si stěžují na drahé potraviny. V odpadu ale končí pečivo, ovoce nebo mléčné výrobky za miliardy korun.

Pole spálená glyfosátem. Není jiná možnost, brání se zemědělci

15. květen 2023
Plošné chemické postřiky používali zemědělci v uplynulých dnech, aby připravili pole na zasetí. Podle odborníků to ale ohrožuje jak biodiverzitu, tak vodní zdroje. Zemědělci se brání, že jim legislativa nedává jinou možnost.

Výzkumníci z NCK BIOCIRTECH vymysleli nové způsoby likvidace odpadu, účinnou kosmetiku i nová probiotika pro psy

12. květen 2023
Čtyřiadvacet ověřených technologií, dvaatřicet funkčních vzorků a devět užitných vzorů. To je jen část výsledků velmi úspěšného čtyřletého snažení českých výzkumníků, kteří se sdružili v Národním centru kompetence s názvem BIOCIRTECH.

AgroRisk: v noci na čtvrtek mohou přijít mrazy, nejohroženější jsou brambory

03. květen 2023
Riziko jarních mrazů dosud nepominulo a podle webu AgroRisk existuje riziko poškození některých plodin v noci ze středy na čtvrtek. Teploty mohou někde klesnout k nule a mohou se objevit přízemní mrazíky. 

Dopady klimatických změn jsou dramatické. Středoevropští vědci pracují na systému včasného varování před těmi nejhoršími

02. květen 2023
Střední Evropa má být do budoucna schopna rychleji a lépe reagovat na negativní dopady klimatické změny, mezi které patří třeba vlny veder, sucho a zvýšené riziko lesních požárů. Vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe proto začali pracovat společně s kolegy z dalších evropských institucí na projektu s názvem Clim4Cast. Vytvoří nástroje včasného varování, které budou účinné a funkční pro středoevropský region.

Pro nejmenší experimentátory připravili kolegové z ÚCHP pokusy chemie v kuchyni

28. duben 2023
Ve dvou pražských mateřských školkách ve dnech 18. 4 .2023 a 26.4. proběhla interaktivní přednáška o potravinářských aditivech, kterou přednesly vědkyně z Ústavu chemických procesů.