Aktuality

Klimatická změna zásadně proměnila a dále proměňuje zemědělské oblasti v ČR

28. únor 2023
Klimatická změna v posledních 20 letech zásadně proměnila podobu zemědělských oblastí v Česku. Trend se nezastavil a má pokračovat, proto se budou oblasti do roku 2050 sále proměňovat. 

Zapomeňte na čtvero ročních období. Připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda

23. únor 2023
Dlouhá období sucha a v létě vlny veder prokládané epizodami náhlých a prudkých ochlazení. Mírné zimy bez sněhu, připomínající táhlý podzim. A také častější výskyty tornád a bouří s přívalovými dešti. To všechno jsou průvodní jevy globální změny klimatu, projevující se právě v extrémních výkyvech počasí.

Problematiku genetických modifikací přiblížil ministryni Langšádlové při její návštěvě ÚEB prof. Jaroslav Doležel

20. únor 2023
Přerod poznatků základního výzkumu do praxe a doslovná ochutnávka plodů výzkumu aplikovaného. Tak by se daly shrnout hlavní body programu návštěvy ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové Ústavu experimentální botaniky AV ČR v pražských Lysolajích. 

Peří může být skvělou surovinou pro ekologické odstranění těžkých kovů ze zemin

16. únor 2023
Pro odstranění těžkých kovů z půd je v současnosti běžně využívána ethylendiamintetraoctová kyselina (EDTA neboli Chelaton 2), která není bilogicky odbouratelná a kumuluje se v přírodním prostředí, a to hlavně ve vodách. 

Pořádáme festival Mrkev v zimě

14. únor 2023
Nenechte si ujít zajímavý festvival Mrkev v zimě, který propojuje zemědělce, zahrádkáře a spotřebitele. KOná se už tento pátek v Praze!

Seminář pro N. U. Agrar se vydařil

08. únor 2023
Několik desítek zájemců se zúčastnilo semináře, který jsme připravil pro firmu N.U. Agrar v olomouckém Centru strukturní a funčkní genomiky rostlin ÚEB v Olomouci. 

Nenechte si ujít mezinárodní konferenci EUCARPIA zaměřenou na trávy a pícniny

05. únor 2023
Zveme vás na 35. konferenci sekce EUCARPIA FCAG Nové technologie, strategie a plodiny pro udržitelnost produkce pícnin v měnícím se klimatu, která se koná 10. - 14. září 2023 v Brně. 

Plýtvání jídlem: více než miliarda tun potravin se každý rok vyhodí

30. leden 2023
Podle Organizace pro zemědělství a výživu (FAO) se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun. 

ČT24: Vliv ochlazení na rostliny

27. leden 2023
Mohou mrazy, které přišly po poměrně teplém počasí poškodit rosltiny? O tom mluvil ve vysílání ČT 24 Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. 

Jídla je dost, svět přesto hladoví. Změnit to mohou sklady či genetika

26. leden 2023
Osm miliard. Koncem loňského roku dosáhl počet obyvatel planety dalšího významného milníku. V roce 2050 už s námi bude osud Země sdílet téměř deset miliard souputníků. 

Věda do praxe: Chlorella a její nezelené kmeny

23. leden 2023
Novou řasu, žlutou chlorellu s vysokým obsahem luteinu (0,5 %), se podařilo vyšlechtit vědcům v Mikrobiologickém ústavu AV ČR – Centru Algatech v Třeboni. Využití najde například i v populárních doplňcích stravy. Pro zájemce z řad pěstitelů mikrořas je nyní k dispozici i její biotechnologický kmen.

Intersucho: Půda je nasycená, prognóza pro jaro kvůli absenci sněhu dobrá není

20. leden 2023
Teplé lednové počasí, které rozpustilo i na horách veškerý sníh napadaný v prosinci, a deště posledních dnů zapříčinily, že v celé republice je v půdě do jednoho metru obvyklé či vyšší množství vody, než je pro toto období obvyklé. 

Miroslav Trnka: Čeká nás rozkolísaná budoucnost

19. leden 2023
S koordinátorem týmu Intersucho Mirkem Trnkou hovořili v redakci časopise STATISTIKA&MY nejen o tom, jak se sucho měří, ale také o tom, jak se zjištěné údaje využívají a na co se máme připravit v souvislosti s vodou v krajině.