Aktuality

Podívejte se na fotografie z dalšího Science campu v olomouckém pracovišti ÚEB

09. srpen 2022
Malí přírodovědci z Pevnosti poznání strávili na našem pracovišti dnešní dopoledne. Děti Ze Science campu s nadšením plnily úkoly, skládaly hlavolamy a vyzkoušely si i několik pokusů. Seznámilly se s výzkumem, kterému se věnujeme a na závěr navštívily i laboratoře a skleníky.     

Radiožurnál: Zahrádkářské osady by se neměly rušit. Zmírňují přehřívání měst a zadržují vodu, říkají odborníci

08. srpen 2022
Zahrádkáři v Česku mají problém, města a obce jim totiž ruší zahrádkářské kolonie. Jen od roku 2009 do roku 2019 jich v tuzemsku zanikly dva tisíce. 

Radiožurnál: Fosilní paliva, odlesňování a skleníkové plyny. Extrémní teploty a sucho jsou důsledkem lidské činnosti, varuje klimatolog

02. srpen 2022
Jsou teploty přesahující třicítku v červenci v Česku normální, nebo se i v tomto ohledu projevují klimatické změny? Jaké ponaučení si můžeme vzít z historie? A můžeme škodám způsobeným vedry nějak předcházet? 

ECHO: Centrum ALGATECH: Od fotosyntézy po léčbu zánětů

31. červenec 2022
Před více než 50 lety se do rané historie třeboňského pracoviště Mikrobiologického ústavu zapsalo jeho zapojení do programu Interkosmos, když v roce 1978 provedl československý kosmonaut Vladimír Remek ve vesmíru experiment Chlorela 1, jehož náplní bylo ověřit, zda mohou mikroskopické řasy růst v podmínkách beztížného stavu, spotřebovávat CO2 vyprodukované kosmonauty a naopak vyrábět potřebný kyslík. 

ECHO: Navštívili jsme dvě biotechnologická pracoviště v Třeboni

30. červenec 2022
Tým Technologického centra AV ČR a redakce časopisu ECHO se vypravily do Třeboně. Cílem byla návštěva dvou pracovišť zabývajících se výzkumem a aplikacemi v biotechnologických a environmentálních oborech s účastí na evropských výzkumných programech.

Pilotní výsledky odborné studie o vlivu skotu na kvalitu půdy jsme představili na významné mezinárodní konferenci

29. červenec 2022
Pilotní výsledky odborné studie „Stopa pasených velkých býložravců na půdu (organickou hmotu a půdní mikrobiom)“  byly prezentovány v rámci mezinárodní konference „Ecology of Soil Microorganisms 2022-Microbes as Important Drivers of Soil Processes; www.soilmicrobes.org“ v Praze 19-23/6/2022 formou přednášky a posteru.

Kolegové z Biologického centra připravili zajímavý program pro děti

27. červenec 2022
Enviromentální akce Planeta (ne)patří lidem se 24. 6. 2022 zúčastnili i odborníci, kteří se  v našem programu věnují tématu zdravé půdy. 

irozhlas.cz: Nejextrémnější stupně sucha zasáhnou téměř třetinu Česka. Ovlivní i zemědělství

26. červenec 2022
Česko v posledním týdnu zasáhla vlna veder – a tropické teploty v kombinaci s minimem srážek začaly znovu prohlubovat sucho. To se podle portálu Intersucho rozšíří ve dvou nejextrémnějších stupních téměř na třetinu území.

Vedavyzkum.cz: Olomoučtí vědci pomáhají získat odolnější a výnosnější plodiny

26. červenec 2022
Český rostlinný genetik Jaroslav Doležel byl na začátku tisíciletí u zrodu dlouholetého mezinárodního úsilí o rozluštění genomu pšenice seté. 

Festival Země na talíři se v Olomouci vydařil na výbornou

25. červenec 2022
Na význam a prospěšnost včel se zaměřil letošní ročník festivalu Země na talíři, který hostila olomoucká Pevnost poznání. 

Olomouckou laboratoř ÚEB navštívily děti z Pevnosti poznání

19. červenec 2022
Malí přírodovědci z letního Science Campu poznání, strávili den ve špičkovém, světově uznávaném pracovišti Ústavu experimentální botaniky v Olomouci.   

O včelách a včelaření bude letošní festival Země na talíři v Olomouci.

19. červenec 2022
Olomouc bude 20. 7. 2022 opět hostit festival Země na talíři, tentokrát zaměřený na význam a prospěšnost včel. 

Ekolist.cz: Pětina domácího ovoce a zeleniny, kterou Češi snědí, vůbec neprošla trhem, říká Jan Vávra o pěstování na zahrádkách

14. červenec 2022
Jsou privatizací veřejného prostoru, nebo naopak místem, které dokazuje, že je možné fungovat i mimo tržní ekonomiku? Zahrádkářské osady jsou v českých městech od 19. století. S rostoucí výstavbou jejich množství ale ubývá.