Aktuality


Video Vermikompostováním ke zdravé a úrodné půdě

27. listopad 2023

Půda je základním zdrojem obživy lidstva. Pro zachování kvalitní a zdravé půdy je zásadní dostatečný obsah organické hmoty. Jednou z možností jak ji dodat půdě je využití vermikompostovaného bioodpadu. 

 


Jaroslav Doležel a Miroslav Trnka z našeho programu byli hosty Fokusu Václava Moravce

22. listopad 2023

Člověk jako naděje pro lidstvo? Jak zmírnit následky klimatické změny? Kam pokročila věda a jaké technologie mají šanci? 

Unikátní žlutá řasa zlepšující zrak byla úspěšně komercializována v projektu Potraviny pro budoucnost

20. listopad 2023

Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum Algatech v Třeboni úspěšně dokončil proces komercializace svého jedinečného jedinečného kmene mikrořasy Parachlorella označeného HY-1.

Jak udržet produkci pícnin v měnícím se klimatu

16. listopad 2023

V září se konala v pořadí 35. konference organizace EUCARPIA sekce Pícniny a okrasné a užitkové trávy, kterou uspořádali Zemědělský výzkum s. r. o. Troubsko a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v hotelu Avanti v Brně. 

Kvůli změně klimatu výrazně klesne výnos chmele, navíc bude horší

13. listopad 2023

Vyšší teploty a stále častější sucha vedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. Zároveň se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva. Vyplývá to ze studie, na níž pracovali vědci z brněnského Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. 

NCK na zpracování odpadů získalo ocenění TA ČR

08. listopad 2023

Už po jedenácté vybírala Technologická agentura ČR nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. V kategorii partnerství ocenila projekt  Národní centrum kompetence BIOCIRTECH, který se věnuje zpracování biomasy a vytváření nových produktů z obnovitelných zdrojů.

 

Nenechte si ujít zajímavý seminář o zahrádkách a zahradničení

06. listopad 2023

Ve středu 15. 11. 2023 v 16 hodin pořádá v Sociologický ústav seminář Naše zahrádky: fenomén zahrádkaření v české společnosti. 

1 2 3 4 21 41 60 80