Aktuality

Žížaly – neviditelní hrdinové zemědělské půdy

18. březen 2025
Na první pohled se může zdát, že žížaly jsou jen obyčejní obyvatelé půdy. Ve skutečnosti však hrají zásadní roli v její regeneraci a udržení úrodnosti. 🌱 Díky jejich činnosti se organická hmota lépe rozkládá, živiny se uvolňují pomaleji a půda se stává stabilnější.

Nové metody šlechtění – strašák, nebo světlá budoucnost zemědělství?

17. březen 2025
Je možné čelit aktuálním výzvám měnícího se klimatu, produkovat zároveň kvalitnější zemědělské produkty, a k tomu se šetrně chovat k půdě a krajině?

Popularizace vědy v praxi: Studenti objevovali tajemství DNA

17. březen 2025
Ve čtvrtek 6. března navštívili olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR studenti semináře Molekulární biologie a genetiky z Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm.

InterSucho nově umožňuje zobrazit míru sucha až na úroveň obecních katastrů

14. březen 2025
Web InterSucho nově umožňuje zobrazit míru sucha až na úroveň jednotlivých obecních katastrů. Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe po deseti letech provozu stránky inovoval.

CzechGlobe: Jaro letos začíná opět velmi brzy, vyrašily habry v Lanžhotě

13. březen 2025
Habry v Lanžhotě na Břeclavsku letos znovu vyrašily velmi brzy při porovnání s údaji z pravidelného pozorování od roku 1951. V posledních 20 letech se datum rašení posunulo proti 50. a 60. letům minulého století v průměru o 14 dnů.

Zájem o zahrádkaření v ČR roste, nových pozemků ale mnoho nepřibývá

13. březen 2025
Zájem o zahrádkaření v Česku roste, přibývá zejména mladých zahrádkářů s rodinami. Zájemci na uvolnění pozemků v zahrádkářských osadách ale čekají často i několik let. Počet zahrádkářských osad a kolonií se sice po dřívějším úbytku poměrně stabilizoval, nových ale mnoho nepřibývá. Vznik nové plnohodnotné zahrádkářské osady je totiž v současnosti poměrně administrativně a finančně náročný.

Experti: Současné teploty nelze označit za časné jaro, loni byly extrémnější

12. březen 2025
Vegetace zatím na vyšší teploty, které v Česku panují v posledních dnech, nereaguje. Důvodem jsou stálé výrazné teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. V dalším týdnu se navíc očekává ochlazení.

Střevní mikrobiom může hrát zásadní roli v rozvoji mentální anorexie, ukazuje nová studie

11. březen 2025
Nejnovější studie vědců z Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i. potvrzuje, že střevní mikrobiom hraje klíčovou roli v rozvoji mentální anorexie. Myší modely prokázaly, že mikrobiota ovlivňuje úroveň fyzické aktivity a aktivaci genů, které regulují chuť k jídlu.

Situace je naléhavá, varuje vědec po úniku toxického benzenu z vlaku

10. březen 2025
Přírodovědec Jakub Hruška upozorňuje, že únik benzenu do podzemní vody v Hustopečích nad Bečvou napáchal škody. „Myslím si, že se všichni snaží, ale ta rychlost měla být větší,“ komentuje ekologickou pohromu na Přerovsku.

Mikrořasy v hlavní roli: Česko-rakouský projekt Bio2AgroFood zahájen!

07. březen 2025
Projekt Bio2AgroFood, podpořený programem přeshraniční spolupráce Interreg AT-CZ, byl oficiálně zahájen setkáním v Mikrobiologickém ústavu AV ČR, Centru Algatech v Třeboni. Práce jsou ale v plném proudu již od začátku letošního ledna.

David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky hostem Laboratoře Čro PLUS

05. březen 2025
Desítky tisíc druhů rostlin jsou jedlé, pěstujeme jich ale jen pár set. Vědci se teď snaží kultivovat nové kvůli změně klimatu. K úspěšnému zdomácnění rostlin před 12 tisíci lety přispěly chutné plody a schopnost růst na poli.

Plýtvání potravinami v českých domácnostech podle výzkumu Sociologicého ústavu

04. březen 2025
Téměř polovina české veřejnosti (49 %) považuje plýtvání potravinami za velký problém, podle dalších více než dvou pětin (45 %) plýtvání potravinami správné není, ale jsou tu aktuálnější problémy, které je potřeba řešit, a pouze 6 % českých občanů nepovažuje plýtvání potravinami za celospolečenský problém.

Češi šetří na potravinách. Z vysokých cen se navzájem obviňují zemědělci, potravináři i obchodníci

03. březen 2025
Ceny potravin v nákupním košíku běžného Čecha byly letos v lednu průměrně o 48 procent vyšší než před osmi lety – tedy v porovnání s lednem 2017. Ukazují to data Českého statistického úřadu, která zpracoval datový tým Českého rozhlasu.