Aktuality

Loňský rok byl v ČR plný meteorologických extrémů, budou stále častější

27. únor 2025
Loňský rok byl v Česku plný meteorologických extrémů, ale už brzy by nám takový rok mohl připadat normální, uvedl bioklimatolog Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe na setkání tvůrců a uživatelů projektu Intersucho ve Větrném Jeníkově.

Dva nově schválené projekty v našem programu se zaměří na inovativní využití přírodních zdrojů v zahradnictví a zemědělství

26. únor 2025
Využití přírodních surovin v zahradnické a zemědělské produkci nabývá na významu nejen z ekologického hlediska, ale i z hlediska udržitelnosti a efektivity pěstování rostlin. Dva úspěšné projekty TA ČR, které získalo Biologické centrum AV ČR, se věnují inovativním přístupům k využití surové ovčí vlny a sladkovodních mikrořas pro zlepšení půdy a pěstebních substrátů.

S pracovním týdnem skončila vlna ledových dnů, období výskytu se stále zkracuje

25. únor 2025
S pracovním týdnem skončila vlna ledových dnů, tedy takových, kdy teploty přes den nevystoupily nad nulu. Období, kdy se tyto dny vyskytují, se každou dekádu zkracuje.

Vědcům se podařilo vyvinout DNA markery pro šlechtění třešní

20. únor 2025
Vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR identifikovali nové DNA markery, které usnadní šlechtění třešní.

Jak střevní bakterie ovlivňují naše tělo i mysl? To se dozvíte v nové knize Mikrobiom a zdraví

20. únor 2025
Kniha Mikrobiom a zdraví autorek Heleny Tlaskalové - Hogenové a Danky Eklové a kolektivu přináší fascinující pohled na to, jak střevní mikroorganismy ovlivňují naše zdraví a celkovou pohodu. Tento dosud málo probádaný svět bakterií, virů a dalších mikroorganismů obývajících naše tělo, hraje mnohem větší roli, než jsme si mysleli.

Přestane pivo chutnat jako pivo? Klimatické změny ohrožují oblíbený nápoj Čechů

20. únor 2025
Televize BBC informovala o výzkumu Ústavu výzkumu globální Akademie věd ČR, který upozornil na hrozbu změny klimatu pro jeden z nejoblíbenějších nápojů světa a nutnost zavést příslušná opatření.

Sníh i řeky jsou kvůli teplé zimě na polovině, jižní Moravě hrozí velké sucho

18. únor 2025
Ačkoliv teplejší zimy vnímá mnoho lidí jako pozitivum, pro přírodu tento trend znamená výrazné problémy. Na jižní Moravě je kvůli vyšším teplotám téměř o polovinu méně sněhu, než je v únoru běžné, což působí starosti zejména kvůli množství podzemní vody.

Nenechte si ujít zajímavou konferenci a workshop ICEM 2025

11. únor 2025
Latest Trends in In-situ and Correlative Electron Microscopy – Conference & Workshop ICEM 2025 je tématicky zaměřená konference, jejíž součástí jsou workshopy.

Silné mrazy mohou podle vědců z našeho výzkumného programu začátkem příštího týdne ohrozit ozimé porosty na polích

14. únor 2025
Silné mrazy, které předpovídají meteorologové na konec tohoto a především začátek příštího týdne, mohou ohrozit porosty ozimých obilovin a řepky na polích.

Toxické látky z fluorových vosků jsou i ve vodě pro Liberec a Jablonec, upozorňují vědci

13. únor 2025
Toxické látky z fluorových vosků se nenacházejí jen v běžkařských stopách, ale také v půdě, rostlinách, zvířatech, a dokonce ve vodě, která slouží k zásobování Liberce a Jablonce.

Nová kniha Podnebí, počasí a zemědělství odhaluje vliv klimatické změny na zemědělskou praxi

12. únor 2025
Klimatická změna významně ovlivňuje zemědělství, narušuje tradiční vzory počasí, zvyšuje teplotu a mění srážkový režim, což zvyšuje četnost a intenzitu extrémních jevů, jako jsou sucho, povodně nebo vegetační mrazy.

Rostlinní biologové podrobně popsali evoluci samčího pohlavního chromozomu

10. únor 2025
DNA chromozomu Y u silenky širolisté, kvetoucí rostliny, která má podobně jako lidé oddělená pohlaví, rozluštil mezinárodní tým s významnou účastí českých vědců. V aktuálním vydání časopisu Science badatelé popsali vznik a další evoluci chromozomu Y, který je u této rostliny nebývale velký.

Přečtěte si rozhovor s Davidem Kopeckým, prvním Čechem ve vedení EUCARPIA

01. únor 2025
David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se od letoška stal historicky prvním Čechem v nejužším vedení Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin EUCARPIA.