Aktuality

Fungování klasických farem přispívá také k řešení problému s plýtváním potravin

16. říjen 2024
V odpadu skončí až jedna třetina potravin – každý rok tedy asi 1,3 miliardy tun. Tolik jídla, že by dokázalo nasytit zhruba 3 miliardy lidí. Tématu plýtvání se věnovala konference Akademie věd nazvaná Potraviny pro budoucnost. Ukázala mimo jiné, že Česko si v tomto ohledu nevede vůbec špatně. Množství potravinového odpadu vyprodukovaného českými domácnostmi je hluboko pod průměrem Evropské unie.

Jaroslav Doležel: Otevřeli jsme nový směr výzkumu dědičné informace

09. říjen 2024
Když média obletěla zpráva, že se českým vědcům podařilo zobrazit chromozom v přirozeném stavu, často se sdělení redukovalo na úspěch brněnského pracoviště AV ČR, které vyvinulo inovativní zobrazovací metodu A-ESEM. S návrhem využít ji pro studium chromozomů ale přišel Jaroslav Doležel z Olomouce, který se studiu chromozomů věnuje celý svůj profesní život.

Seminář Mluvíme s mikroby napříč společenskými vědami

01. říjen 2024
Pozvánka/Invitation na seminář programu Strategie AV21 a projektu INTER MICRO ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR to the seminar of the programme Strategy AV 21 and INTER MICRO project MLUVÍME S MIKROBY NAPŘÍČ PŘÍRODNÍMI A SPOLEČENSKÝMI VĚDAMI Kdy: 7. října 2024 / October 7th, 2024, 10:00-15:20 Kde: Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost č. 206 Jazyk semináře/Language of the seminar: angličtina/English

Jak v budoucnu nasytit lidstvo? Čeští vědci se snaží najít řešení, výsledky představí v Praze

10. září 2024
Nové biotechnologie, využití netradičních plodin i systém výstrah reagujících na změnu klimatu. Tyto a další úspěchy si připisují vědci z devíti pracovišť Akademie věd ČR, kteří se snaží přispět k zajištění dostatku potravin pro lidstvo. Pět let úspěšně spolupracovali ve výzkumném programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21. Výsledky, kterých dosáhli, představí na stejnojmenné konferenci 16. září 2024 od 14 hodin v budově Akademie věd ČR v Praze. Akce je otevřená veřejnosti, zdarma a bez registrace.

Konference Budoucnost spotřeby potravin

09. září 2024
Sociologický ústav AV ČR pořádá 23. září 2024 od 9 hodin v budově Akademie věd ČR konferenci, jejímž cílem je poukázat na problém plýtvání potravinami, přiblížit postoje české veřejnosti k tomuto tématu, informovat o nákupním a spotřebním chování Čechů ve vztahu k potravinám a v neposlední řadě také hledat cesty, jak plýtvání potravinami do budoucna co nejvíce omezit. Druhá část konference bude zaměřena na téma potravinové odolnosti, zahrádkaření a samozásobitelství

Plant Chromosome Genomics Mini-Symposium

05. září 2024
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR pořádá v rámci výzumného programu Potraviny pro budoucnost v Olomouci minisympozium, na kterém budou přednášet významní světoví odborníci zabývající se genomikou rostlin. Minisympozium se koná 10. září od 9 hodin v Olomouci, Šlechtitelů 31.

Dlouhotrvající suché a horké počasí nesvědčí plodinám, které jsou ještě na poli

02. září 2024
Současné dlouhotrvající suché a velmi horké počasí přináší v letošním netypickém roce zemědělcům další potíže. Komplikuje dozrávání plodin, které jsou ještě na poli, což je nejčastěji kukuřice, cukrová řepa či brambory. Například řepa má nyní nabývat na objemu, ale chybí jí voda. Horko navíc rostliny stresuje. Další potíže počasí způsobuje při setí řepky. Podmínky pro její vzcházení jsou špatné, řekl ČTK bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Miroslav Trnka.

Čirok umí produkovat „superpyl“. Objev může pomoci ve šlechtění odolnějších plodin

19. srpen 2024
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s mimořádnými vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New Phytologist.

Události ČT: Čeští vědci světu ukázali povrch chromozomu

29. červenec 2024
Objev, který zřejmě přepíše učebnice biologie. Čeští vědci jako první na světě zobrazili pod elektronovým mikroskopem celý povrch chromozomu rostliny v přirozeném stavu. Ukázalo se, že vypadá jinak, než se předpokládalo.

Zemědělské oblasti ohrožuje sucho

29. červenec 2024
Posledních několik dekád názorně demonstrovalo, že zvyšování frekvence a intenzity sucha je jedním z hlavních průvodních jevů současné klimatické změny, a to jak v měříku globálním, tak středoevropském.

Malí přírodovědci si užili návštěvu Ústavu experimentální botaniky

23. červenec 2024
Stanoviště se soutěžními úkoly, interaktivní prohlídku laboratoře i několik pokusů si dnes mohli vyzkoušet malí přírodovědci ze Science campu Pevnosti poznání, kteří navštívili olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky. Atmosféra byla skvělá!

Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

22. červenec 2024
Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších laboratoří.  Odhalení povrchové struktury chromozomu s různými miniaturními výběžky a prostorově uspořádanými smyčkami vláken může v budoucnu ovlivnit například medicínu nebo zemědělství. Nová zobrazovací metoda je už teď zásadním vylepšením pro vědeckou obec.

Vědci chystají v Olomouci festival Země na talíři, zaměřený na spotřebu potravin

15. červenec 2024
Na produkci a spotřebu potravin se zaměří letošní festival Země na talíři, který v Olomouci připravují s ostatními organizátory vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. Uskuteční se v úterý 16. července v prostorách Pevnosti poznání. Součástí přehlídky je i filmová projekce, beseda a také praktický workshop, sdělila za ústav ČTK Radoslava Kvasničková.