Aktuality

Kvůli teplé zimě jsou dřív aktivní škůdci. Zdražuje to pěstování rostlin

27. březen 2024
Rekordně teplá zima může znamenat větší výdaje na ochranu plodin a stromů. Odborníci varují před možným přemnožením škůdců a chorob, které mohou ohrozit úrodu.

Meruňky letos vykvetly rekordně brzy, vědci je sledují od roku 1961

21. březen 2024
Meruňky letos vykvetly už v pondělí 11. března, tedy rekordně brzy za dobu pozorování od roku 1961. Dosud nejdříve to bylo 13. března v roce 2007, což bylo jedinkrát v první polovině března.

Výsledky výzkumu zaměřeného na plýtvání potravinami, nákupní a spotřební chování českých domácností

18. březen 2024
Více než polovina české veřejnosti (52 %) považuje plýtvání potravinami za velký problém, podle dalších více než dvou pětin (42 %) plýtvání potravinami správné není, ale jsou tu aktuálnější problémy, které je potřeba řešit. Vyplývá to z výzkumu Sociologického ústavu.

Zlá předpověď pro sadaře: mráz ještě udeří, meruněk moc mít nebudou

15. březen 2024
Zatímco se mnozí lidé na procházkách těší pohledem na nalévající se pupeny stromů, zahrádkáři a sadaři lomí rukama. Příjemné jarní počasí už na začátku března jim radost nedělá, negativních zkušeností s ním mají více než dost. Už teď můžou počítat s tím, že rychlý nástup jara, kdy jim vykvetou meruňky, vystřídá série mrazíků, které zapříčiní zničení úrody.

V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné, varuje klimatolog

14. březen 2024
Na protestech zemědělců často nechybí transparent proti zelené dohodě pro Evropu. Snaha dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 je podle mnoho z nich likvidační i přes to, že změny klimatu pociťují nejcitelněji.

Omezovat stavy skotu v Česku kvůli uhlíkové neutralitě nemá smysl, tvrdí experti

07. březen 2024
Omezovat stavy skotu kvůli snaze o uhlíkovou neutralitu není v Česku potřeba, významné snížení u nás už totiž proběhlo v devadesátých letech, kdy celé zemědělství procházelo náročnou postsocialistickou transformací, řekli na konferenci tvůrců a přispěvatelů projektu Intersucho bioklimatologové Zdeněk Žalud a Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. 

Komplexní vliv roztoče Varroa destructor na zdraví včel

04. březen 2024
Úhyn včelstev (Apis mellifera L.) představuje celosvětový problém ovlivňující zemědělství a biodiverzitu. Parazitický roztoč Varroa destructor, spojený s virovými nákazami, hraje klíčovou roli v těchto úhynech.

Seminář Půdní živote, nedej se! zaujal odbornou veřejnost

28. únor 2024
V pondělí 12. 2. 2024 se v Besedě v Českých Budějovicích konal odborný seminář Půdní živote nedej se! organizovaný v rámci aktivity Zdravá půda pro další generace. 

Extrémně teplý únor uspíšil projevy jara v přírodě na jižní Moravě

27. únor 2024
Extrémně teplý únor výrazně uspíšil projevy jara v jihomoravské přírodě. Sněženky už jsou vykvetlé přes dva týdny a postupně se přidávají i další květiny a jako první stromy už vykvetly rané odrůdy mandloní u Hustopečí na Břeclavsku.

Evropské talíře přestanou „zaostávat“. Geneticky upravené plodiny se blíží

26. únor 2024
Evropským parlamentem prošel návrh na zmírnění pravidel pro používání geneticky modifikovaných plodin. Pokud ho schválí i Evropská rada, Unie podle genetika Aleše Pečinky přestane „dobrovolně zaostávat“.

Čeští výzkumníci přeměňují zbytky rostlin na účinnou kosmetiku

22. únor 2024
Hydroláty jsou látky, které stále více nalézají na trhu uplatnění jako složky přírodní kosmetiky. Velmi žádané jsou pak do certifikované biokosmetiky, pokud jsou připravené z byliny produkované v ekologickém režimu. Tým českých odborníků nyní zkouší, jak k tomu využít odpadní suroviny z bylinné biomasy a jejich dosavadní výsledky dávají zajímavou perspektivu.

Meziresortní rada má zrychlit šlechtění rostlin pomocí genomických technik

19. únor 2024
Usnadnit a zrychlit zavádění výsledků výzkumu genetických úprav zemědělských plodin do šlechtění odrůd, jež budou odolnější například vůči suchu, vysokým teplotám či škůdcům, má pomoci meziresortní rada pro genetiku a genomiku.

Prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z našeho programu byla hostem pořadu Sama doma

16. únor 2024
Prof. Helena Tlaskalová- Hogenová, která loni obdržela od prezidenta republiky státní vyznamenání, mluvila v pořadu České televize Sama doma o mikrobiomu a jeho vlivu na zdraví.