Aktuality

Peníze v koši: plýtvání potravinami pokračuje. Ministerstvo chce omezit vyhazování jídla lepším přístupem k dotacím

17. červen 2024
Až 14 tisíc korun ročně vyhazuje podle některých údajů do koše průměrná česká rodina s dvěma dospělými a dvěma dětmi. Plýtvání potravinami nezatěžuje jen rodinné rozpočty, ale také životní prostředí. Proti plýtvání jídlem se snaží více či méně účinně vystupovat spolky, stát i obchodní řetězce.

Zemědělství se musí zásadně změnit, aby přežilo. Zemědělcům ale s reformou nikdo nepomáhá

17. červen 2024
Zemědělci odložili další protesty v Praze, problémy ale nemizí. Podmínky pro zemědělství se budou podle vědců zhoršovat kvůli degradaci české půdy i krajiny a změně klimatu. Na obojím má konvenční zemědělství svůj podíl a obojím trpí. Přejít k udržitelným postupům není snadné. Farmáře k tomu měly motivovat ekologické podmínky dotací. EU i česká vláda ale zařadily pod tlakem protestů zpátečku. Důsledky mohou být vážné.

Po dlouhé době Česko v červnu netrápí sucho, v hlubších vrstvách je to horší

17. červen 2024
Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu. Na 80% území republiky je stav buď normální nebo ještě lepší, než je obvyklé. Dokonce na 60% území je stav lepší než v posledních 50 letech," říká ve Výtahu Respektu klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho a CzechGlobe při Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Příběhy řasových éček

11. červen 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky zcela přírodní a zná je každý, ačkoliv ne všichni tuší, odkud pocházejí. Éček z řas je nemnoho, ale o to jsou jejich příběhy zajímavější.

Jak lépe opravit i upravit dědičnou informaci rostlin budou řešit vědci z celého světa v Olomouci

10. červen 2024
Dostatek potravin pro stále více lidí je v době extrémního počasí zásadní výzvou současnosti. Jedno z řešení nabízí sama příroda. O víkendu bude v Česku více než sto rostlinných genetiků a molekulárních biologů z celého světa diskutovat o fungování genomu rostlin a nových možnostech jeho úprav. Akci pořádá Ústav experimentální botaniky AV ČR od 16. do 19. června.

Vědci: Zelená dohoda pomáhá EU zlepšovat výsledky v ochraně klimatu

03. červen 2024
Evropská unie výrazně zlepšila své výsledky týkající se snahy o zpomalení klimatických změn díky zavedení Zelené dohody, takzvaného Green Dealu. Současné hodnoty unijních emisí směřují k omezení dalšího nárůstu zemské teploty, vyplývá ze zprávy nezávislého vědeckého projektu Climate action tracker (CAT). Zelená dohoda předpokládá snížení uhlíkové emise do konce dekády minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Podle klimatologa Miroslava Trnky z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd ČR jsou cíle dohody ambiciózní, avšak odpovídají realitě a jsou proveditelné.

Řasy na talíři

03. červen 2024
Jaké antioxidanty najdete v řasách, jak se řasy pěstují, zda nahradí klasické zemědělství, jaké léky se již z mikrořas vyrábějí a jak probíhá výzkum protirakovinných látek z mikrořas, to vše je v článku Řasy na talíři v posledním čísle 100+1 Zázraky medicíny. Přináší totiž rozhovor o třeboňském výzkumu mikrořas v Mikrobiologickém ústavu AV ČR – Centru ALGATECH s Pavlem Hrouzkem a Richardem Lhotským.

V sadě skví se zmrzlý květ, klimatická katastrofa to na pohled

30. květen 2024
Fotografie, kterak se zoufalí sadaři a vinaři v Česku snaží chránit své stromy před náhlými mrazy pomocí hořících ohňů, působily skoro až poeticky. Nenechme se ale zmást. Je sice pravda, že klimatická katastrofa může být i fotogenická, vzpomeňme si na apokalyptické výjevy hořících lesů, hezkého však na ní není vůbec nic.

Věda v kuchyni nabídla dětem možnost vyzkoušet si zajímavé chemické pokusy

20. květen 2024
Ve dvou dnech proběhly interaktivní workshopy pro děti základních škol, které vedly vědkyně z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR.

Ovocnáře míjí úvaha, co bude za 10 let. Není pravda, že se na mrazíky nedá připravit, tvrdí bioklimatolog

14. květen 2024
Jaké rostliny bude možné pěstovat v blízké budoucnosti na jižní Moravě nebo kde je naprosto nevhodné budovat sjezdovky? I k tomu lze využít nově zveřejněnou mapu vývoje klimatické změny, kterou vytvořili vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie Věd České republiky – CzechGlobe. 

Pomohou druhově bohatší směsi vyřešit problém klimatické změny v pícninářství?

13. květen 2024
Čeští a norští výzkumníci společně hledají ideální složení vícedruhových směsí pícnin, které by si lépe poradily se změnou klimatu. Kvůli zvýšení průměrné teploty a častějšímu  výskytu extrémních jevů (především letní periody sucha a horka) je nutné přizpůsobit strategie šlechtění pícnin tak, aby v budoucnosti nedocházelo k výraznému snížení jejich výnosů.  

Otepluje se a přitom nám mrznou stromy. Na výkyvy teplot si musíme zvykat, říká Hruška z Akademie věd

08. květen 2024
Škody na úrodě ovoce budou kvůli silným mrazům rozsáhlé. Ty zasáhly hlavně sady v Čechách. Ovocnáři odhadují, že škody přesáhnou miliardu korun. Český trh podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila není tak velký, aby v případě neúrody významně ovlivnil ceny. 

Vinařům způsobily mrazy škodu přes dvě miliardy Kč, zánik hrozí většině ovocnářů

07. květen 2024
Dubnové mrazy způsobily na vinicích škody přesahující dvě miliardy korun. Ohrožena je také existence zhruba 500 profesionálních pěstitelů ovoce v Česku, aktuálně jich je 700 až 800. Na úrodě ovoce jsou škody za více než miliardu korun.