Aktuality

Změny klimatu způsobí, že se na jižní Moravě bude dařit červenému vínu

19. říjen 2023
Změny klimatu povedou k tomu, že na jižní Moravě bude možné pěstovat odrůdy vinné révy typické pro výrobu červeného vína. V současnosti je pro region typické bílé víno, které v ČR podle dřívějších průzkumů preferují přes tři čtvrtiny konzumentů. Vyplývá to z výzkumu, o kterém informovala Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze. Spolupracovala na něm také Česká zemědělská univerzita (ČZU) a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR.    

Nelítostné soupeření rodičovských genomů u kříženců rostlin

16. říjen 2023
Zatímco křížení dvou různých biologických druhů je v říši zvířat vzácným jevem, u rostlin představuje mezidruhová hybridizace jeden ze základních mechanismů, kterým vznikají nové druhy. Projekt Davida Kopeckého Genomová dominance jako nástroj evolučních změn u kříženců podpořený Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) se zaměřil na vzájemné soužití dvou rozdílných rodičovských genomů v buněčném jádře kříženců.

Počasí se otočilo vzhůru nohama. Experti vysvětlují nejteplejší babí léto v historii

13. říjen 2023
Česko zažívá nejteplejší podzim v historii měření. Teploměr v září mnohdy ukazoval skoro tropické třicítky a letní počasí pokračuje i v říjnu. Dle expertů vděčí lidé za prosluněné dny souhře několika jevů - třeba bloku Omega, který počasí v Evropě obrátil "vzhůru nohama". Zároveň ale varují, že takových podzimů budou Češi v budoucnu vlivem klimatické změny zažívat čím dál více.

Americké orly zabíjí sinice. Čeští vědci v nich našli toxin, který by se dal využít v medicíně

11. říjen 2023
Mezinárodní tým, v němž byli i jihočeští vědci, potvrdil výskyt další silně toxické látky ve sladkovodních sinicích v USA. Právě u těchto sinic vědci před dvěma lety objevili nové neurotoxiny, které způsobovaly záhadné úhyny orlů bělohlavých. 

Buněčné dělení ječmene trvá 80 minut. Češi ho jako první na světě dokázali sledovat živě

09. říjen 2023
Vynikajícím výsledkem, který v budoucnu přispěje ke šlechtění obilovin, se mohou pochlubit rostlinní genetici z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Po čtyřech letech výzkumu vyvinuli nástroj, který umožňuje živě sledovat procesy množení buněk v ječmeni. O objevu, na kterém experti z ÚEB spolupracovali s týmy z Univerzity Palackého, informuje významný vědecký časopis The Plant Journal.

Pořádáme seminář Bezlepková dieta a potravinové intolerance

03. říjen 2023
Nenechte si ujít zajímavý seminář Bezlepková dieta a potravinové intolerance, který se koná  30. 10. 2023  v budově  AV ČR, Národní 3, Praha 1, sál 206. V rámci  našeho výzkumného programu ho pořádá Mikrobiologický ústav AV ČR.   

Mezinárodní konference Plant Chromosome Biology: Cytogenetics meeting 2023 se setkala s mimořádně velkým ohlasem

02. říjen 2023
Ve dnech 11. – 13.9. 2023 se v Brně konala mezinárodní konference „Plant Chromosome Biology: Cytogenetics meeting 2023“. V rámci Strategie AV21 ji pořádal Biofyzikální ústav AV ČR.    

Mezinárodní vědecká konference EUCARPIA, kterou spolupořádal ÚEB se vydařila na výbornou

26. září 2023
Brno přivítalo ve dnech 10. – 14. září vědce z celého světa. Konala se zde mezinárodní konference EUCARPIA (European Association for Research on Plant Breeding), sekce Fodder Crops and Amenity Grasses.  

Změna klimatu v Česku ničí meruňky, ale pomáhá vinařům i lanýžům

22. září 2023
V Česku léto nebylo dramatické z pohledu průměrných teplot. Ale je tam zamaskovaný jeden efekt. Střídaly se výrazné horké vlny s velmi chladnými vlnami. Třeba na začátku srpna byly teploty, které by odpovídaly spíše říjnu a byly rekordně chladné,“ popisuje klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR rozmary letošního léta, během něhož vědci naměřili celosvětově nejvyšší průměrnou teplotu v historii měření v období od června do konce srpna. 

Regenerativní zemědělství: Omezení rizik v přechodném období

18. září 2023
Přechod z konvenčního způsobu hospodaření na regenerativní představuje v zásadě nejsložitější období pro zemědělce začínajícího s regenerativním hospodařením, ve kterém se i zdánlivě malé chyby odráží velkými důsledky na výnosech, zpožďování procesu obnovení půdní úrodnosti, či v problémech v ochraně rostlin.

Hostem Lucie Výborné byl prof. Miroslav Trnka

14. září 2023
Bioklimatologa Miroslava Trnku z Ústavu výzkumu globální změny si do vysílání Radiožurnálu pozvala Lucie Výborná. 

Rastlinný genetik: Neexistuje žiadna vedecká práca, ktorá by dokázala škodlivosť GMO

12. září 2023
Je nezmysel povedať, že zmena dedičnej informácie nenastáva prirodzene, hovorí vedec JAROSLAV DOLEŽEL. Prenos génu z jedného organizmu do iného sa v prírode deje úplne bežne.

Třikrát větší papričky. Čeští vědci vyvinuli superhnojivo z kuřecího peří

04. září 2023
Každý rok putují do kafilerie tuny peří z 80 milionů kuřat usmrcených v Česku. Vědkyně Olga Šolcová z Ústavu chemických procesů Akademie věd a její kolegové z projektu NCK BIOCIRTECH přišli na to, jak peří upravit, aby se dalo použít jako účinné hnojivo.