Aktuality

Zveme vás na odborný seminář Půdní živote, nedej se!

23. leden 2024
Zemědělská půda je základem pro produkci potravin, a proto se již po několik desítek let využívají nejrůznější technologie intenzivního zemědělství. Ty sice krátkodobě zvýší produkci potravin, ale zároveň z dlouhodobého hlediska vedou k poklesu početnosti a rozmanitosti společenstev půdních organismů a tedy k degradaci kvality a zdraví půd.

Řasy na talíři. Richard Lhotský představuje výzkum mikrořas v praxi

22. leden 2024
Skrytěnky, zlativky, krásnoočka nebo třeba parožnatky – mnohé z řas mají poetické názvy. Stanou se někdy důležitou součástí našeho jídelníčku? Nebo už jí jsou, aniž bychom to tušili? 

Zemědělství a lesy budou nezaslouženě první obětí změn klimatu, říká vědec

19. leden 2024
Za klimatickou změnu může bez debat lidská populace. Její první obětí bude zemědělství a lesnictví, ačkoliv za to svými emisemi vůbec nemůže, sdělil ve čtvrtek v Senátu na konferenci o budoucnosti českého zemědělství Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Český výzkum se zaměřil i na dietní pečivo

15. leden 2024
Kvalitního pečiva, na kterém si mohou pochutnat, se již brzy dočkají pacienti s celiakií, pšeničnou alergií a intolerancí. Až dosud pro ně dostupný bezlepkový sortiment totiž nedosahoval kvality pečiva konvenčního. vní odezvu.

ČTK: Současné mrazivé počasí bez sněhu může poškodit ozimou pšenici a řepku

09. leden 2024
Současné mrazivé počasí může v některých oblastech způsobit škody na klíčových ozimých plodinách, jimiž jsou pšenice a řepka. Noční teploty mají na mnoha místech republiky v úterý, ve středu a ve čtvrtek klesnout na minus deset i méně stupňů, zároveň však na většině území republiky není dostatečná sněhová pokrývka, která by rostliny před vymrznutím chránila.   

Porovnání modelových předpovědí a skutečnosti není pro ČR příjemné, říká klimatolog

08. leden 2024
Porovnání modelových předpovědí změn klimatu se skutečností vyznívá pro Česko nepříjemně. Model, který měl klimatolog Pavel Zahradníček pro roky 2006 až 2020 k dispozici, byl chladnější, než byla realita. Není to dobré znamení, řekl v rozhovoru pro ČTK. 

Příjemné prožití vánočních svátků

24. prosinec 2023
Za celý výzkumný program Potraviny pro budoucnost přejeme vám všem příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku. 

Europoslanci zamítli návrh na omezení pesticidů. Ignoroval by rozdíly mezi zeměmi,‘ říká šéf svazu

18. prosinec 2023
Černý den pro životní prostředí. Za takový označila rakouská europoslankyně za Zelené Sarah Wienerová den, kdy Evropský parlament zamítl návrh na omezení používání pesticidů, který měl jejich aplikaci v členských zemích snížit do roku 2030 na polovinu. 

Laboratoř přispěje k efektivnějšímu a rychlejšímu šlechtění

14. prosinec 2023
Před šesti lety byla vybudována Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum v Centru strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci. 

Funguje regenerativní zemědělství při gradacích hraboše – ano, nebo ne?

11. prosinec 2023
Regenerativní zemědělství je založeno na agrotechnických postupech, které obecně výskyt hraboše polního podporují. Tedy na používání bezorebných technologií, jež minimálně narušují systém chodbiček, a pěstování meziplodin, představující zdroj potravy v průběhu podzimu a zimy. 

Místo do obchodu na balkon či na zahrádku. Ovoce a zeleninu si pěstuje polovina domácností, nemálo ušetří

30. listopad 2023
Na zahrádce svého domu pěstuje na záhonech zeleninu. V době vysoké inflace pomáhá Janu Plachému ulevit v rodinném rozpočtu. 

Video Vermikompostováním ke zdravé a úrodné půdě

27. listopad 2023
Půda je základním zdrojem obživy lidstva. Pro zachování kvalitní a zdravé půdy je zásadní dostatečný obsah organické hmoty. Jednou z možností jak ji dodat půdě je využití vermikompostovaného bioodpadu.   

Jaroslav Doležel a Miroslav Trnka z našeho programu byli hosty Fokusu Václava Moravce

22. listopad 2023
Člověk jako naděje pro lidstvo? Jak zmírnit následky klimatické změny? Kam pokročila věda a jaké technologie mají šanci?