Aktuality

Funguje regenerativní zemědělství při gradacích hraboše – ano, nebo ne?

11. prosinec 2023
Regenerativní zemědělství je založeno na agrotechnických postupech, které obecně výskyt hraboše polního podporují. Tedy na používání bezorebných technologií, jež minimálně narušují systém chodbiček, a pěstování meziplodin, představující zdroj potravy v průběhu podzimu a zimy. 

Místo do obchodu na balkon či na zahrádku. Ovoce a zeleninu si pěstuje polovina domácností, nemálo ušetří

30. listopad 2023
Na zahrádce svého domu pěstuje na záhonech zeleninu. V době vysoké inflace pomáhá Janu Plachému ulevit v rodinném rozpočtu. 

Video Vermikompostováním ke zdravé a úrodné půdě

27. listopad 2023
Půda je základním zdrojem obživy lidstva. Pro zachování kvalitní a zdravé půdy je zásadní dostatečný obsah organické hmoty. Jednou z možností jak ji dodat půdě je využití vermikompostovaného bioodpadu.   

Jaroslav Doležel a Miroslav Trnka z našeho programu byli hosty Fokusu Václava Moravce

22. listopad 2023
Člověk jako naděje pro lidstvo? Jak zmírnit následky klimatické změny? Kam pokročila věda a jaké technologie mají šanci? 

Unikátní žlutá řasa zlepšující zrak byla úspěšně komercializována v projektu Potraviny pro budoucnost

20. listopad 2023
Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum Algatech v Třeboni úspěšně dokončil proces komercializace svého jedinečného jedinečného kmene mikrořasy Parachlorella označeného HY-1.

Jak udržet produkci pícnin v měnícím se klimatu

16. listopad 2023
V září se konala v pořadí 35. konference organizace EUCARPIA sekce Pícniny a okrasné a užitkové trávy, kterou uspořádali Zemědělský výzkum s. r. o. Troubsko a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v hotelu Avanti v Brně. 

Kvůli změně klimatu výrazně klesne výnos chmele, navíc bude horší

13. listopad 2023
Vyšší teploty a stále častější sucha vedou ke snižování výnosu aromatického chmele v tradičních chmelařských oblastech v Evropě. Zároveň se snižuje obsah alfa látek, které určují chuť a hořkost piva. Vyplývá to ze studie, na níž pracovali vědci z brněnského Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. 

NCK na zpracování odpadů získalo ocenění TA ČR

08. listopad 2023
Už po jedenácté vybírala Technologická agentura ČR nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. V kategorii partnerství ocenila projekt  Národní centrum kompetence BIOCIRTECH, který se věnuje zpracování biomasy a vytváření nových produktů z obnovitelných zdrojů.  

Nenechte si ujít zajímavý seminář o zahrádkách a zahradničení

06. listopad 2023
Ve středu 15. 11. 2023 v 16 hodin pořádá v Sociologický ústav seminář Naše zahrádky: fenomén zahrádkaření v české společnosti. 

Máme novou brožuru o půdním životě

02. listopad 2023
Půdní živote, nedej se! je název nové brožury Veroniky Jílkové z Biologického centra a kolektivu, kterou vydalo v rámci našeho výzkumného programu Nakladatelství Academia.   

Beseda Nové výzvy pro spolupráci se zemědělci a spotřebiteli v regionech“ v Lidečku se vydařila na výbornou

30. říjen 2023
Mapování působení farem, hlavních způsobů přímého odbytu místních a regionálních potravin v regionech, zjišťování aktuálních problémů zemědělců, zpětná vazba od spotřebitelů, vzájemná konfrontace jejich potřeb, hledání možných styčných bodů a možností vzájemné spolupráce mezi nimi navzájem… 

Výsledky výzkumu SOÚ Česká veřejnost o samozásobitelství a zahradničení

26. říjen 2023
Velká část pravidelného výzkumu CVVM Naše společnost realizovaného v červnu a v červenci 2023 byla věnována tématu samozásobitelství a zahrádkaření. Šlo o otázky, jejichž zařazení je součástí aktivit Sociologického ústavu AV ČR v rámci Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost.

Přehled technologií průmyslové kultivace mikrořas

23. říjen 2023
Mikrořasy jsou mimořádným zdrojem důležitým pro výživu lidí i zvířat – bílkovin, lipidů, polysacharidů, pigmentů, antioxidantů a dalších biologicky aktivních látek. Navíc mají velké možnosti využití v kosmetice, farmacii, medicíně ale i v průmyslu – při čištění odpadních vod, sekvestraci CO2, výrobě polymerů a paliv.