Aktuality


Zemědělci bojují proti suchu, tradiční rostliny vyměňují za odolnější

06. červenec 2023

Pěstovat teplomilné plodiny, sít odrůdy těch tradičních, které jsou vůči suchu odolnější, nebo aplikovat na rostliny postřiky, které podpoří jejich odolnost. To jsou způsoby, kterými se zemědělci v Plzeňském kraji snaží vzdorovat suchu nebo ho využívat ve svůj prospěch.


Už žádné pochyby: změna klimatu je vážná a můžeme za ni my

03. červenec 2023

Fakta jsou zcela nekompromisní. Dokládají, že zprávy typu, jak jedna erupce sopky vyprodukovala tolik CO2 jako lidstvo za celou svou existenci, jsou jen mnohokrát opakovaným nesmyslem.

Prof. Jaroslav Doležel mluvil v ČT24 o rozluštění přenosu DNA ječmene

29. červen 2023

Olomoučtí vědci rozluštili mechanismus přenosu genetické informace ječmene.  

Když se řasy potkají s architekturou

26. červen 2023

Spolupráce Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a UMPRUM pokračuje společnou publikací. Je příkladem interdisciplinární spolupráce, která obohacuje jak svět umění a sociální vědy, tak biologii.

Pracoviště ÚEB navštívili studenti olomouckého gymnázia

21. červen 2023

Středoškolští studenti navštívili olomoucké Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin ÚEB. 

 

 

Průlomový objev olomouckých vědců odhalil tajemství přenosu DNA v chromozomech ječmene

19. červen 2023

Čeští a němečtí výzkumníci se spojili, aby zaplnili bílé místo ve znalosti DNA rostlin. Zjistili, jak je uspořádána dědičná informace v chromozomech ječmene v průběhu buněčného dělení. O novém objevu, který je zásadní pro další výzkum dědičné informace rostlin, informoval prestižní časopis Nucleic Acids Research.

ČT24: Intersucho a Windy spojili své síly

11. červen 2023

Vědci Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe), kteří provozují webové stránky Intersucho.cz, a programátoři platformy Windy.com monitorují a předpovídají sucho pro téměř celou planetu. 

1 2 3 4 5 6 7 20 39 58 77