Aktuality

Účastnili jsme se projektu City Nature Challenge

03. květen 2022
Ve dnech 29. dubna až 2. května České Budějovice poprvé soutěžily v celosvětovém projektu City Nature Challenge. Tradičně se jedná o soutěžní výzvu, v níž spolu města soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. 

Šlechtitelé se od vědců v Olomouci naučí zrychlit a zlevnit svou práci

02. květen 2022
Nejmodernější metody molekulární biologie a genomiky začnou díky olomouckým vědcům více při šlechtění využívat čeští šlechtitelé. Jejich používáním můžou výrazně urychlit, usnadnit a zefektivnit celý proces šlechtění. 

Účastníme se zajímavé akce City Nature Challenge

27. duben 2022
Do zajímavé aktivity City Nature Challenge se zapojili naši kolegové z Biologického centra AV ČR.  V Českých Budějovicích vyrazí 29. dubna v rámci aktivity Zdravá půda pro další generace za zájemci v mobilní laboratoři.  

Studenti českobudějovického gymnázia se seznámili s mikrořasami

25. duben 2022
Centrum ALGATECH MBÚ AV ČR se stalo cílem studentů bilingvního česko-španělského studia českobudějovického Biskupského gymnázia Jana Nepomuka Neumanna. S historií využívání řas člověkem, s cennými látkami a s konečnými produkty obsahujícími „něco z řas“ je seznámil dr. Lhotský v přednášce „Řasy na vidličce“.   

Zdražení jídla v minulosti vedlo k revolucím, varuje v reakci na vysoké ceny pšenice vědec Trnka

20. duben 2022
Válka, ale i sucho. Důvody, proč jsou ceny pšenice mnohem vyšší než dřív. Co to znamená a jaké to může mít důsledky? A co teď dělat pro to, aby nebyl dražší chleba? I to zajímá odborníky v našem programu. O těchto problémech mluvil v podcastu Českého rozhlasu Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Náš program pomáhá vzdělávat středoškolské studenty. V Olomouci navštívili pracoviště ÚEB

19. duben 2022
Olomoucké Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky navštívili studenti Církevního Gymnázia Německého řádu Olomouc. Toto špičkové pracoviště Akademie věd ČR, které se zaměřuje na studium dědičné informace rostlin, především obilovin, banánovníku a trav a které vyvinulo vyvinulo unikátní metody a postupy, připravilo pro studenty přednášky, interaktivní program a exkurzi.  

Šlechtitelé se budou v Olomouci učit od vědců. Těšit se mohou nejenom na přednášky, ale i na práci v laboratoři

13. duben 2022
Program Potraviny pro budoucnost se věnuje úzké spolupráci s aplikační sférou. Olomoucké pracoviště ÚEB proto připravuje  ve spolupráci s Biotechnologickým centrem pro genotypování rostlin Národního Centra Kompetence dvoudenní workshop Molekulární metody ve šlechtění zemědělských plodin, který propojí teorii s praxí.   

Kolega Aleš Pečinka hostem ČT 24

12. duben 2022
Česká televize věnuje velkou pozornost konfliktu na Ukrajině. V mimořádném vysílání ČT24 se moderátor Daniel Stach zaměřil na to, jak ovlivní válka na Ukrajině celosvětově zemědělství, produkci a zásobování potravinami. Hostem pořadu byl i doc. Aleš Pečinka z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.   

Aktuálním tématům zahrádkaření bude věnována akce v Brně

11. duben 2022
Velikonoční setkání zahrádkářů s besedou a představením nové knihy Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama? se bude konat 14. 4. 2022 v Brně. Připravena je beseda s autorkami B. Duží a N. Johanisovou zaměřená na perspektivy zahrad ve městech. Akce se koná v zahradách vedle Městské haly Vodova 108 od 18 hodin.

Velký ohlas sklidil workshop Agrometeorologické výzvy současnosti a budoucnosti

06. duben 2022
Workshop „Agrometeorologické výzvy současnosti a budoucnosti“ dne 31.3.2022 ve Větrném Jeníkově pořádaný pro zemědělskou praxi a odbornou veřejnost představil ve čtyřech přednáškách webové stránky www.agrorisk.cz – portál včasné výstrahy před abiotickými a biotickými riziky, které ohrožují polní produkci.   

Odkaz G. Mendela žije: vědci poodhalili tajemství genů určujících pohlaví rostlin

04. duben 2022
Brněnští vědci zkoumali geny regulující pohlaví rostlin použitím kombinace pokročilých metod sekvenování a bioinformatických analýz s využitím pokročilé environmentální elektronové mikroskopie. Popsali tak dosud neznámé geny, které ovlivňují tvorbu květů a pohlavních orgánů u druhu silenky širolisté.

Nenechte si ujít seminář o vztahu mikrobioty a duševních chorob

01. duben 2022
Česká mikrobiomová společnost ČLS JEP pořádá ve spolupráci s naším programem Potraviny pro budoucnost seminář  Střevní mikrobiom vs duševní a neurologické choroby.  

Program Potraviny pro budoucnost se podílí na přípravách významné mezinárodní evropské konference o GMO

30. březen 2022
V našem programu věnujeme velkou pozornost nejmodernějším biotechnologiím, které hrají významnou roli při  získávání plodin s důležitými vlastnostmi. Na toto témata se zaměřuje především Biofyzikální ústav AV ČR, který se nyní v rámci předsednictví ČR Evropské unii zapojil do příprav mezinárodní konference.