Aktuality

Dnes začíná mezinárodní konference Food, microbiota and immunity

06. červen 2022
Cílem této konference je umožnit setkání imunologů, mikrobiologů a vědců, kteří se zabývají výzkumem potravin a umožnit tak diskusi, navazování spolupráce a přenos znalostí napříč obory, státy a generacemi vědců.   

Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit 8 miliard lidí?

03. červen 2022
Prof. Eva Zažímalová a doc. Aleš Pečinkal budou 3. 6. 2022 v 15:00  hosty panelové diskuze Václava Moravce  Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit 8 miliard lidí? na Veletrhu vědy v Praze. 

Festival filosofie bude i o potravinách pro budoucnost

02. červen 2022
Mezi hosty červnového Evropského festivalu filozofie ve Velkém Meziříčí budou letos také prof. Jaroslav Doležel a dr. Barbora Duží  

Hospodářské noviny: Sucho je zpět. Půda vysychá v Česku i zbytku Evropy, potraviny kvůli tomu mohou zdražit

01. červen 2022
Pokud dostatečně prší, vyhání farmář Daniel Pitek svoje krávy a ovce na stráně v údolí pod Milešovkou brzy na jaře. Letos ale dlouho váhal. „Je zase sucho, tráva roste velmi pomalu, a tak jsem je krmil až do minulého týdne senem z loňska. 

Seminář Střevní mikrobiom vs duševní a neurologické poruchy ke zhlédnutí

31. květen 2022
Dne 3. května 2022 se v budově Akademie věd ČR konal celodenní seminář na téma mikrobiom a duševní a neurologické choroby. Seminář organizovala  Česká mikrobiomová společnost České lékařské společnosti JEP a program Strategie AV21 “Potraviny pro budoucnost”. Podívejte se na záznam všech přednášek!

Maturanti z Českého Krumlova se seznámili s naším výzkumem půdního mikrobiomu

27. květen 2022
Laboratoř půdních bakterií BC AVČR uspořádala 18.5. 2022  workshop pro studenty maturitních tříd Gymnázia Český Krumlov. 

Věda a výzkum: Genetickým úpravám plodin v EU se blýská na lepší časy

24. květen 2022
Přísná regulace používání nových technologií úpravy genetického kódu v zemědělství patří k nejkritizovanějším legislativním opatřením EU ze strany vědecké obce. Nově však Evropská komise vyhlásila k tématu veřejnou konzultaci. Je to signál, že Brusel je ochoten o tématu znovu začít jednat.

Mobilní laboratoř Ústavu půdní biologie vyrazila za školáky do Černé

23. květen 2022
Vědci z Ústavu půdní biologie, Biologického centra AV ČR, v. v. i., v rámci aktivity Zdravá půda pro další generace přijeli s mobilní laboratoří dne 5. 5. 2022 do základní školy v Černé v Pošumaví. 

Člověk zásadním způsobem ovlivňuje evoluci rostlin. V rozhlasové Laboratoři na toto téma mluvil Aleš Pečinka

19. květen 2022
Člověk zásadním způsobem ovlivňuje evoluci rostlin. V časopise Science vyšla studie, která to ilustruje na běžné rostlince luk i okrajů silnic, jeteli plazivém. 

Série představení knihy Zahrádkářské osady jde do finále

16. květen 2022
Velký zájem o knihu Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama dokládá význam tématu zahradničení v ČR. Hlavními editory jsou Barbora Duží, Naďa Johanisová a Jan Vávra, ale na celé knize spolupracovalo 19 autorek a autorů ze sedmnácti institucí. 

V Brně se včera otevřela Aplikační laboratoř pro zemědělské biotechnologie

12. květen 2022
V boji s klimatickou změnou a aktuálními problémy pomůže českým zemědělcům a šlechtitelům nově otevřená aplikační laboratoř. Hlavním cílem Aplikační laboratoře pro zemědělské biotechnologie, která je součástí Biofyzikálního ústavu AV ČR v Brně, je využití moderních molekulárních technologií v zemědělství. 

Jaké jsou nejnovější poznatky o mikrobiomu? To v pořadu Meteor vysvětlila prof. Helena Tlaskalová - Hogenová

10. květen 2022
Střevní mikrobiom z velké míry řídí naše zdraví. Spousta bakterií nám pomáhá trávit jídlo a vylučuje látky důležité pro naše tělo. Jsou v něm ale i bakterie, které bychom z pohledu člověka mohli označit za zlé. Důležitá je rovnováha.

Seminář pro šlechtitele dopadl v Olomouci na výbornou

09. květen 2022
Workshopu Molekulární metody ve šlechtění zemědělských plodin se zúčastnilo na pět desítek šlechtitelů a odborníků z výzkumných ústavů z celé republiky.