Aktuality

Český rozhlas: Výzkum zaměřený na nakládaní Čechů s potravinami během pandemie

22. únor 2022
Češi se častěji bojí, že nebudou mít dostatek peněz na potraviny. Víc promýšlejí nákupy a v pandemii omezili ryby nebo sladkosti. Ukázal to výzkum českých vědců.

Jak záhadné bakterie z Labutího jezera zachycují sluneční energii

21. únor 2022
Mezinárodnímu týmu v čele s českými mikrobiology se podařilo popsat unikátní aparát, jimiž zvláštní bakterie z jezera v poušti Gobi zachytávají sluneční světlo. Výzkum naznačil, jak se tento aparát v průběhu miliard let vývoje utvořil. Objev může přinést zásadní posun pro využití fotosyntézy pro mikroorganismy, které sluneční záření neumějí zpracovat.

Zemedelec.cz: I přes poměrně teplou zimu jsou zatím pěstitelé ovoce na jihu Moravy v klidu

20. únor 2022
I když je letošní zima poměrně teplá a dnes a ve čtvrtek se mají nejvyšší odpolední teploty dostat v teplejších částech jižní Moravy nad deset stupňů, pěstitelé ovoce zatím zůstávají v klidu. 

Český rozhlas: Bioklimatolog Trnka: Lidé už vidí, že dopady změny klimatu jsou citelné. Problém dál předáváme dětem

19. únor 2022
Profesor Miroslav Trnka je vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Dá se už říct, co nás čeká za klimatické změny v příští dekádě? 

Řasové biotechnologie v Dubaji

18. únor 2022
Mikrobiologický ústav AV ČR představuje výzkum řas na EXPO 2020 v Dubaji. Mikrořasám a sinicím se v programu Potraviny pro budoucnost intenzivně věnují vědci z Centra ALGATECH v Třeboni. 

Newstream.cz: Čeští genetici šlechtí v Saúdské Arábii superodolné plodiny. Využití najdou i u nás

17. únor 2022
Je tam extrémní horko, extrémní sucho a ještě k tomu půda zasolená mořskou vodou. Saúdská Arábie je místem, kde čeští výzkumníci mohou zkoumat plodiny, které ve vyhrocených podmínkách přežijí a ještě dají úrodu. Poznatky se, bohužel, mohou kvůli změně klimatu hodit i u nás.

iDNES.cz: Zemědělci krajinu ničit nechtějí, často ale nemají na výběr, říká bioklimatolog

15. únor 2022
České zemědělství potřebuje změnu k udržitelnosti. Bioklimatolog Miroslav Trnka tvrdí, že každý vlhký rok je příležitostí, kdy se připravit na období sucha. Ta kvůli oteplování budou častější. Produkce se podle něj promění, jen když to bude rentabilní. Šetrné ke krajině mohou být i velké podniky. Chce to jen lepší motivaci.

Barbora Duží ve vysílání České televize

14. únor 2022
Česká televize se věnovala výzkumu zaměřenému na vztah Čechů k jídlu během pandemie covid-19, na kterém se v rámci našeho programu podíleli odborníci z Ústavu geoniky AV ČR. 

Metro: Známá imunoložka říká, že kdo pečuje o „své“ střevní mikroby, dbá o svou imunitu a zdraví

11. únor 2022
V posledních letech bylo zjištěno, že to, jestli budeme dlouho zdraví nebo onemocníme některou z často se vyskytujících chronických chorob (například cukrovka, alergie, nemoci štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci, Crohnova choroba, ulcerosní kolitida, revmatické choroby, neurologické choroby například roztroušená skleróza, psychické choroby) je dáno nejen naší genetickou výbavou, ale z větší částí i tím, jakým způsobem žijeme, jak často se pohybujeme, jak spíme, co jíme a pijeme.

Během pandemie lidé začali více oceňovat jídlo z místních zdrojů

08. únor 2022
Jak se změnil vztah Čechů k jídlu během pandemie? Více se bojí nedostatku, častěji promýšlejí nákupy a z jídelníčku vyškrtávají ryby, alkohol a sladkosti. 

Prof. Zdeněk Žalud přednášel zemědělcům v Litovli

07. únor 2022
Více než 120 zemědělců se na začátku února sjelo do Litovle na seminář, který pořádala firma MJM agro. Tato firma patří k nejúspěšnějším českým společnostem v oblasti využití precizního zemědělství. 

Sociologický ústav zjišťoval, jak se Češi stravují a jak nakupují vzhledem k životnímu prostředí

28. leden 2022
Nedílnou součástí řešení problematiky změny klimatu a jejích negativních dopadů je nepochybně snižování emisí skleníkových plynů, ke kterému mohou výraznou měrou přispět sami lidé svým chováním (např. tím, jak se stravují, co, v čem a jak nakupují, jak cestují, jaké produkty v domácnostech používají atp.). Právě na toto téma se zaměřil speciální výzkum SOÚ.

Ekonews.cz: Průměrná tříčlenná domácnost vyhodí metrák jídla ročně. Za plýtvání může i špatné skladování

25. leden 2022
Plýtvání potravinami je jedním z mnoha problémů, s nimž se lidstvo v současnosti potýká. Podle dřívějších odhadů se v Evropské unii ročně vyhodí asi devadesát milionů tun jídla, přičemž náklady spojené s tím se pohybují okolo 150 miliard eur. Více než polovinu potravinového odpadu přitom vytvářejí domácnosti.