Média

Akademie věd ČR: Sedm perspektivních vědeckých osobností získalo prémii Lumina

16. říjen 2020
Jednu z nejštědřejších prémií, Lumina quaeruntur, získalo pět talentovaných vědců a dvě špičkové vědkyně Akademie věd ČR, kteří díky ní budou moci postavit vlastní týmy. Zelenou tak dostane podrobná analýza demokracie a svobodných voleb, výzkum velkého fenoménu v medicíně – mikrobiomu – nebo to, jaké síly hýbají vesmírem. Nových výsledků se brzy dočkají i obory jako sociologie města, fyzikální chemie či filozofie matematiky a logiky.

Přírodě prospěšné projekty u nás brzdí byrokracie, zaznělo v diskuzi o klimatu

01. říjen 2020
Jedno ministerstvo řeky rovná, druhé dotuje jejich návrat k přírodní podobě, aby zadržely víc vody. Místo lesíků pokrývají českou krajinu monotónní lány, pod nimiž půda rychle eroduje. Výsledkem jsou povodně střídané suchem a potíže s potravinovou soběstačností. Co s tím? Odborníci, mezi kterými byl i dr. Aleš Pečinka z našeho pracoviště, hledali odpovědi v debatě, kterou spolupořádala Univerzita Palackého. 

Hostem CNN Prima NEWS byl Ondřej Prášil

25. srpen 2020
Prof. Ondřej Prášil z Centra Algatech MBÚ hovořil v pořadu Interview  stanice CNN Prima NEWS o projektu, jehož cílem je vytvoření nového typu organismu, který dokáže mnohem lépe využívat fotosyntézu.  

Jihočeská televize natáčela na akci Zdravá půda pro další generace

24. srpen 2020
S velkým návštěvnickým i mediální ohlasem se setkala akce Zdravá půda pro další generace, kterou organizovali naši kolegové z Ústavu půdní biologie AV ČR.

Českobudějovický deník: Na Sokoláku v úterý zakotví vědci, přivezou tam mobilní laboratoř

24. srpen 2020
Zdravá půda pro další generace, to je vědecko-zábavný program pro děti i dospělé, který se koná v úterý 18. srpna na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích, nedaleko tamní dřevěné lávky pro pěší.

Aleš Pečinka mluvil v Českém rozhlase o tom, proč je potřeba dát zelenou genetickým modifikacím

28. červenec 2020
Olomoučtí vědci z našeho programu se připojili k prohlášení Evropské iniciativy pro udržitelné zemědělství pomocí editace genomu (EU-SAGE) k druhému výročí kontroverzního rozsudku Soudního dvora EU, podle nějž jsou rostliny získané pomocí moderních metod editování genomu geneticky modifikovanými organismy (GMO).

Český rozhlas Vltava: O zrní a zrníčku

13. červenec 2020
Kam se dívat při hledání budoucnosti? Dovnitř. Do jádra semínek, kde všechno co nás čeká, už dávno je, a kde se nachází i naše možnosti budoucnost měnit. S dokumentaristkou Květou Přibylovou se vydáme do hlubin genové banky, do DNA pšenice a do budoucnosti zemědělských rostlin.

ČTK: Stav mikrobiomu v těle podle vědců zásadně ovlivňuje zdraví člověka

30. červen 2020
Stav mikrobiomu, tedy souboru genů mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či houby v lidském těle nebo na jeho povrchu, ovlivňuje imunitu a zdraví člověka a podílí se na vzniku některých onemocnění. Největší vliv na jeho kondici má strava a životní styl. Novinářům to řekla předsedkyně České mikrobiomové společnosti Helena Tlaskalová-Hogenová.  

Akademie věd ČR: Mikrobiom zásadně ovlivňuje nejen zdraví, ale i myšlení a chování

27. červen 2020
Jste to, co jíte, říká se. A platí to. Složení stravy má zásadní vliv na podobu a rozmanitost prostředí ve střevech, a tím pádem také na imunitu. Střevní bakterie řídí zažívání, chuť k jídlu i vyprazdňování. 

ČRo - plus.cz : Mikrobiom je klíčový pro zdraví člověka. Ovlivňuje náš trávicí trakt i psychiku

26. červen 2020
Na sobotu 27. června připadl letos Světový den mikrobiomu. Tentokrát se do oslav mikrobiálního osídlení lidského těla zapojuje i Česko. Proč je důležitý a jakou úlohu hraje diverzita bakterií?  

Český rozhlas PLUS vysílal o novém výzkumu našich vědců

16. červen 2020
O výzkumu změn chování a postojů lidí k jídlu během pandemie koronaviru vysílal Český rozhlas PLUS. 

Jaká bude budoucnost šlechtění rostlin?

08. červen 2020
Moderní kultivary pěstovaných rostlin jsou výsledkem tisíce let probíhajícího šlechtění. Klasické šlechtění však má své limity a nově vyvinuté metody úprav dědičné informace jsou možností, jak šlechtit rychleji, lépe a s menším dopadem na životní prostředí.  

Český rozhlas: Řasy můžou v budoucnu nahradit ropu. Vědci přišli na to, jak z nich vyrobit biopalivo

21. květen 2020
Řasy dokážou být továrnou na cenné látky. Prokázal to česko-rakouský tým vědců. Mikrobiologové sinice geneticky upravili tak, aby vyráběly energeticky bohaté sloučeniny, které se dají využít jako zdroj pro výrobu paliv.