Média

ČRo - plus.cz : Mikrobiom je klíčový pro zdraví člověka. Ovlivňuje náš trávicí trakt i psychiku

26. červen 2020
Na sobotu 27. června připadl letos Světový den mikrobiomu. Tentokrát se do oslav mikrobiálního osídlení lidského těla zapojuje i Česko. Proč je důležitý a jakou úlohu hraje diverzita bakterií?  

Český rozhlas PLUS vysílal o novém výzkumu našich vědců

16. červen 2020
O výzkumu změn chování a postojů lidí k jídlu během pandemie koronaviru vysílal Český rozhlas PLUS. 

Jaká bude budoucnost šlechtění rostlin?

08. červen 2020
Moderní kultivary pěstovaných rostlin jsou výsledkem tisíce let probíhajícího šlechtění. Klasické šlechtění však má své limity a nově vyvinuté metody úprav dědičné informace jsou možností, jak šlechtit rychleji, lépe a s menším dopadem na životní prostředí.  

Český rozhlas: Řasy můžou v budoucnu nahradit ropu. Vědci přišli na to, jak z nich vyrobit biopalivo

21. květen 2020
Řasy dokážou být továrnou na cenné látky. Prokázal to česko-rakouský tým vědců. Mikrobiologové sinice geneticky upravili tak, aby vyráběly energeticky bohaté sloučeniny, které se dají využít jako zdroj pro výrobu paliv.  

iDNES: Česko vysychá a vodou začne šetřit. Má čtvrté nejmenší zásoby v Evropě

18. květen 2020
Sucho v Česku se blíží k další metě, po omezení odběru podzemní vody v několika desítkách lokalit varují vodohospodáři, že budou muset omezit i odběr povrchových vod.

Přečtěte si zajímavý článek o kořenovém systému rostlin jeho vlivu na odolnost k suchu, který vyšel v Komunální revue

15. květen 2020
Kořenový systém je významnou části každé rostliny. Jeho nejdůležitější úlohou je zásobit rostliny vodou a živinami z půdy. Ty se potom v průběhu fotosyntézy společně s CO2 a sluneční energií podílejí na tvorbě organických sloučenin, ze kterých je rostlina tvořena. 

Hospodářské noviny: Chováme se jako za Rakouska – Uherska během průmyslové revoluce, říká bioklimatolog Miroslav Trnka

15. květen 2020
Pětileté sucho, kterým Česko prochází, je v očích bioklimatologa Miroslava Trnky historicky ojedinělou anomálií, která vychází z globální klimatické změny. Chování státu v takové situaci považuje za zpozdilé. "    

Forbes: Investujte do vlastní zásobárny vody. Prof. Žalud radí, jak se připravit na suché Česko

11. květen 2020
Česko je vyprahlé. Problémem totiž není jen nedostatek srážek, ale především vzrůstající teplota. Právě její vliv sleduje profesor Zdeněk Žalud se svými kolegy v projektu InterSucho. K dispozici mají bezpočet výpočtů a scénářů, ze kterých sestavují podobu budoucího Česka.

iDNES: Déšť poslední záchrany. Příští dny ukážou, zda sucho úrodě nakonec neublíží

09. květen 2020
Podle projektu InterSucho ještě letošní úroda českých zemědělců není ztracena, pokud přijde dostatek studených dnů a hlavně deště. Vyplývá to podle něj z meziročního srovnání sucha v Česku na přelomu dubna a května. Vloni byl totiž stav sucha v tomto období horší než letos, pak ovšem došlo k rychlému zlepšení.  

asz.cz: Expert: V budoucnosti nás může čekat víc než 20 let dlouhé megasucho

06. květen 2020
Množství vody, které nyní proudí v řekách, odpovídá létu. Podobná situace nemá v měsíci dubnu obdoby. Sucho je horší než v předchozích letech, a to proto, že se akumuluje. 

vedavyzkum.cz: Vědci proti trudomyslnosti

04. květen 2020
Jako reakci na aktuální situaci kolem pandemie koronaviru přinesla iniciativa Science café projekt Vědci proti trudomyslnosti. Skrze tuto platformu mohou vědci předávat povzbudivá poselství v současné nelehké situaci široké veřejnosti. Zapojila se už řada vědeckých osobností, mezi nimi například Eva Zažímalová, Pavel Plevka nebo Jaroslav Doležel.

denikreferendum.cz: Česká energetika suchu zatím odolává, v budoucnu však hrozí problémy

02. květen 2020
Horko a sucho snižují účinnost elektráren. Česká energetika je ale připravená mnohem lépe než u okolních států. Nejhůře jsou na tom vodní a bioplynové elektrárny, nejlépe vítr a slunce. Nové jaderné bloky v Dukovanech představují riziko.

iHNed.cz: Sucho 2020: situace je katastrofická, hůř v novodobé historii Česka ještě nebylo

30. duben 2020
Občasné deště a přeháňky, které by nad Českem měly vydržet až do úterý, přinášejí vyprahlé půdě kýženou vláhu. Podle předpovědi na portálu InterSucho.cz ale nízké stavy podzemní vody a řek příliš nezlepší. "