Média

Vědci vložili do rýže a brambor lidský gen. Ve vysílání ČT24 to komentoval Vojtěch Hudzieczek.

10. srpen 2021
Vědcům se podařilo vylepšit rýži a brambory vložením lidského genu. Ten rostlinám pomáhá v tom, aby nepřestávaly růst, díky čemuž mají výrazně vyšší výnosy. Experti očekávají, že jejich technologie bude využitelná pro široké spektrum plodin. 

Kolegové z Centra ALGATECH představí na světové výstavě EXPO v Dubaji umělecky pojatý fotobioreaktor

07. srpen 2021
Výroba tohoto složitého interaktivního objektu trvala více než rok. Objekt sestává z velkého množství světelných prvků, který je naplněn vodou, do níž je přiváděn tlakový vzduch. 

Na letošním festivalu Země na talíři natáčel i štáb České televize

27. červenec 2021
Olomoucký festival Země na talíři byl letos úspěšný. Přilákal nejenom zájemce o potraviny a udržitelný životní styl, ale také štáb České televize.

Čtvrtletník Akademie věd ČR psal o výzkumu mikrořas v třeboňském Centru Algatech

30. červen 2021
Při plavání v rybníce či moři nám řasy a sinice obvykle nevoní, doslova ani přeneseně. Existují ale druhy mikrořas, které lidem naopak velmi prospívají. Jak se tato zvláštní skupina organismů dá zužitkovat?

Zemřel čínský věděc Jüan Lung-pching, otec tzv. hybridní rýže. Jeho práci přiblížil ve vysílání ČT24 Jaroslav Doležel

31. květen 2021
Čínský vědec Jüan Lung-pching zachránil miliony lidí před hladem tím, že vyvinul první hybridní kmeny rýže,“ tweetovalo oddělení OSN pro hospodářské a sociální věci v sobotu. 

Agrorisk.cz - Systém včasné výstrahy před negativními dopady počasí

24. květen 2021
Počasí lze v rostlinné výrobě označit jako synonymum pro klíčový a současně nejhůře ovlivnitelný produkční faktor. V posledních desetiletích však výrazně mění obvyklé vzorce svého chování, což kromě dlouhodobých trendů přináší také zvýšený výskyt meteorologických extrémů. 

Český rozhlas: Miliardové investice, méně řepky a žádné dotace na plochu. Bioklimatolog radí, jak bojovat se suchem

17. květen 2021
Extrémní sucho postihuje až třetinu území Česka. Přestože suché počasí vystřídaly deštivé dny, zemědělci už počítají se slabší úrodou. Hostem pořadu Interview Plus byl profesor Zdeněk Žalud z projektu Intersucho.    

Hospodářské noviny: hladné jaro neznamená, že skončilo období horka a sucha. Vědci ukazují na dlouhodobý trend

17. květen 2021
Každé desetiletí je teplejší než to předchozí. Letošní chladné jaro proto neznamená, že by skončilo globální oteplování či sucho, které Česko trápilo v posledních letech. 

Akademie věd ČR: Zelená pro genetické úpravy plodin? Vědci by kritikou pravidel mohli vyvolat změnu

03. květen 2021
Genetické modifikace organismů jsou kontroverzní téma. Na jedné straně vědecký pokrok a ekonomické výhody, z nichž mohou těžit všichni lidé na planetě, na straně druhé obavy, zda zasahování do genomu není proti přírodě. 

Český rozhlas: Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

15. duben 2021
Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. 

Úroda.cz: Vědci z Olomouce se podíleli na rozluštění dědičného kódu žita

05. duben 2021
Po čtyřech letech bádání se podařilo rozluštit genetickou informaci třetí nejdůležitější evropské obilniny – žita. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením německého Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research získal přesnou referenční sekvenci jeho genomu.   

Deník: Vědci z Olomouce pomohli rozluštit dědičný kód žita

02. duben 2021
Vědcům se po čtyřech letech bádání podařilo rozluštit genetickou informaci žita, třetí nejdůležitější evropské obiloviny. Mezinárodní výzkumný tým získal přesnou referenční sekvenci jeho genomu. Na výzkumu se podíleli olomoučtí vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR), jejichž pracoviště je partnerem Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). 

RTVJ:Olomoučtí vědci se podíleli na rozluštění dědičného kódu žita

26. březen 2021
Po čtyřech letech bádání vědci rozluštili genetickou informaci žita. Objev poslouží expertům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy žita s lepšími vlastnostmi. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením německého Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research získal přesnou referenční sekvenci genomu třetí nejdůležitější evropské obiloviny.