Média

Enviweb.cz:Do konce století kvůli suchu výrazně klesne světová produkce lanýžů

31. leden 2022
Do konce tohoto století výrazně klesne celosvětová produkce lanýžů, protože světové oblasti pro jejich pěstování budou vysychat až o polovinu rychleji než zbytek světa a zároveň budou často zasaženy vlnami veder. 

Ekonews.cz: Průměrná tříčlenná domácnost vyhodí metrák jídla ročně. Za plýtvání může i špatné skladování

25. leden 2022
Plýtvání potravinami je jedním z mnoha problémů, s nimž se lidstvo v současnosti potýká. Podle dřívějších odhadů se v Evropské unii ročně vyhodí asi devadesát milionů tun jídla, přičemž náklady spojené s tím se pohybují okolo 150 miliard eur. Více než polovinu potravinového odpadu přitom vytvářejí domácnosti.

ČT: Plodiny odolné vůči klimatické změně

21. leden 2022
Klimatická změna si žádá odolnější plodiny. Třeba rýži, které nevadí slaná voda. Nebo pšenici a datlovou palmu plodící v těch nejsušších oblastech Afriky. 

iDNES.cz: Dnů, kdy v Česku aspoň v noci mrzlo, hodně ubylo. Zaberou čtvrtinu roku

20. leden 2022
Od roku 1961 ubylo v Česku každou dekádu v průměru 4,7 takzvaně mrazového dne. V šedesátých letech bylo dnů, kdy se minimální denní teplota dostane pod bod mrazu, průměrně 126,5. 

Sciencemag.cz: Rýže, které nevadí slaná voda

18. leden 2022
Domestikace některých divoce rostoucích rostlin, šlechtění kvalitnějších odrůd palmy datlové nebo pěstování rýže, kterou by bylo možné zavlažovat slanou vodou. 

Agromanual.cz: Změna klimatu a zemědělstí

18. leden 2022
V souvislosti se změnami klimatu se bude snižovat primární produkce rostlinného pokryvu a zvyšovat rozklad půdní organické hmoty, což následně sníží mikrobiální půdní aktivitu a vázání (sekvestraci) uhlíku rostlinami, a tak podpoří proces desertifikace (vznik, případně rozšiřování pouští v suchých oblastech). 

Seznamzpravy.cz: Zobrazit sucho všude na světě i na 10 dní dopředu lze v nové české mapě

18. leden 2022
Díky českým klimatologům a platformě Windy vznikla globální mapa sucha, v níž jsou problémy s nedostatkem sucha vidět v kontextu. Data jsou zdarma a v budoucnu budou dostupná i v mobilní aplikaci.

Změna klimatu a zemědělstí

17. leden 2022
V souvislosti se změnami klimatu se bude snižovat primární produkce rostlinného pokryvu a zvyšovat rozklad půdní organické hmoty, což následně sníží mikrobiální půdní aktivitu a vázání (sekvestraci) uhlíku rostlinami, a tak podpoří proces desertifikace (vznik, případně rozšiřování pouští v suchých oblastech). 

Prof. Ondřej Prášil mluvil v Českém rozhlase PLUS o výzkumu mikrořas a sinic v Třeboni

17. leden 2022
V třeboňském Centru ALGATECH zkoumají, jak využít sinice a řasy pro zvýšení účinnosti fotosyntézy. 

Bádání s celosvětovým významem. Olomoučtí vědci v Saúdské Arábii šlechtí plodiny budoucnosti

16. leden 2022
Výzkumu a šlechtění rostlin, které zvládnou i velmi nepříznivé podmínky, se věnují vědci z olomouckého ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky. Ve spolupráci s odborníky ze Saúdské Arábie se zaměřují na vytvoření odrůd datlovníku, rýže nebo pšenice, které přinesou větší výnosy i v extrémně suchém a horkém podnebí.

Aktualne.cz: Z pšenice kaktus neuděláme. Ale vylepšíme ji, aby zvládla extrémní počasí, říká vědec

16. leden 2022
Změny klimatu, především rostoucí teploty a extrémy počasí, vyvolávají otázky, jak uživit světovou populaci. Odpověď se snaží najít v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. 

HN.cz: Češi předpovídají sucho pro celý svět. Aplikaci Windy navštěvují miliony lidí

11. leden 2022
Africký stát Keňa poslední měsíce sužuje extrémní sucho a miliony obyvatel postrádají jídlo i vodu. Její zdroje vyschly a žízní trpí i hospodářská zvířata, která umírají na dehydrataci. Velké sucho loni postihlo také Kanadu a západní část Spojených států, kde vyprahlé porosty spalovaly dlouhotrvající požáry. 

Impuls.cz: Z Brna předpovídají sucho pro celý svět, zapojit se může každý přes mobil

11. leden 2022
Sucho pro téměř celou planetu nově monitorují a předpovídají vědci brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe).