Média

Enviweb.cz: Zeleninu či ovoce pěstuje polovina Čechů. Kvůli úspoře peněz to většinou nedělají

21. prosinec 2021
Vlastní rajčata, okurky, brambory, jahody či třeba bylinky pěstuje zhruba polovina českých domácností. Ze speciálního výzkumu Potraviny 2021, který v létě provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR, vyplývá, že 49 procent lidí získává vlastní potraviny ze zahrádky.

Novinky.cz: Zeleninu či ovoce pěstuje polovina Čechů. Kvůli úspoře peněz to většinou nedělají

20. prosinec 2021
Vlastní rajčata, okurky, brambory, jahody či třeba bylinky pěstuje zhruba polovina českých domácností.

Epochalnisvet.cz: Křehké rovnováze akvaponických farem pomohou řasy

13. prosinec 2021
Symbióza chovu ryb a pěstování zeleniny v uzavřeném systému, takzvaná akvaponie, je v Česku na vzestupu. Aby byl byznys nejen rentabilní, ale taky maximálně ekologický, je potřeba vybalancovat v systému křehkou rovnováhu, která by svědčila jak rybám, tak rostlinám.

Sciencemag.cz: Jak rostliny brání fotosyntetický aparát před úžehem

11. prosinec 2021
Pro rostliny je jediným zdrojem energie pro veškeré životní funkce světlo našeho Slunce. Jeho přeměnu na rostlinou využitelnou formu zajišťují tzv. světlosběrné komplexy uvnitř rostlinných chloroplastů. 

Czechdesign.cz: Řasy jako rostliny budoucnosti. Mikrobiologický ústav AV ČR představuje na výstavě Expo 2020 model fotobioreaktoru

09. prosinec 2021
Skleněná svítící palma je na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji stálým exponátem Mikrobiologického ústavu AV ČR. Projekt zvaný Alga Oasis umělecky ztvárňuje model fotobioreaktoru pro pěstování řas, které mohou v budoucnu sloužit jako potrava, bionafta i farmaka. 

Gate2biotech.cz

09. prosinec 2021
Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR "ALGATECH" se zaměřuje na výzkum mikroskopických řas a jejich využití v průmyslu a v medicíně. 

Vojtěch Hudzieczek představil v pořadu Sama doma metodu CRISPR

29. listopad 2021
Pořad Sama doma byl 16. 11. 2021 mimo jiné věnován genetickým modifikací. Hostem České televize byl tentokrát Vojtěch Hudzieczek z Biofyzikálního ústavu AV ČR, který mluvil o nejnovější metodě CRISPR -cas 9.

Enviweb.cz: Řasy jsou nadějí pro 21. století, ukázali čeští vědci na Expu v Dubaji

29. listopad 2021
Od biomedicíny po energii a kvalitní stravu. Mikroskopické řasy mají do budoucna velký potenciál. Na Expu 2020 v Dubaji představují jejich využití vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Nechali vytvořit umělecké dílo, které otevírá návštěvníkům dveře k jejich výzkumu.

Aleš Pečinka mluvil v Meteoru o genetických modifikacích

25. listopad 2021
Na světě je stále více lidí a je potřeba je nakrmit. Tento důležitý úkol vědy se v minulém století dařil plnit díky hnojení. To ale narazilo na své limity, a navíc je problematické z pohledu znečišťování přírody. 

Studio 6 České televize se věnovalo kvalitě půdy

17. září 2021
Půda by měla obsahovat dostatečné množství živin, vláhy a humusu. To jsou některé z parametrů, které pomáhají zvyšovat úrodnost půdy.

Deník.cz: Střevní mikrobiota dokáže lidi chránit, ale může i uškodit

30. srpen 2021
Většina civilizačních chorob jako diabetes, nádory či obezita jsou spojovány s chronickým zánětem a změnami ve střevní mikrobiotě. Ovlivnit ji může i časté létání nebo ponocování, vysvětluje v rozhovoru lékař Miloslav Kverka z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. 

Časopis A Věda a výzkum se věnuje i výzkumu řas a sinic v Třeboni

10. srpen 2021
Zdraví nabarvené na zeleno - to je název článku, který si můžete přečíst v časopise A/ Věda a výzkum. 

Vědci vložili do rýže a brambor lidský gen. Ve vysílání ČT24 to komentoval Vojtěch Hudzieczek.

10. srpen 2021
Vědcům se podařilo vylepšit rýži a brambory vložením lidského genu. Ten rostlinám pomáhá v tom, aby nepřestávaly růst, díky čemuž mají výrazně vyšší výnosy. Experti očekávají, že jejich technologie bude využitelná pro široké spektrum plodin.