Média

Změna klimatu a zemědělstí

17. leden 2022
V souvislosti se změnami klimatu se bude snižovat primární produkce rostlinného pokryvu a zvyšovat rozklad půdní organické hmoty, což následně sníží mikrobiální půdní aktivitu a vázání (sekvestraci) uhlíku rostlinami, a tak podpoří proces desertifikace (vznik, případně rozšiřování pouští v suchých oblastech). 

Prof. Ondřej Prášil mluvil v Českém rozhlase PLUS o výzkumu mikrořas a sinic v Třeboni

17. leden 2022
V třeboňském Centru ALGATECH zkoumají, jak využít sinice a řasy pro zvýšení účinnosti fotosyntézy. 

Bádání s celosvětovým významem. Olomoučtí vědci v Saúdské Arábii šlechtí plodiny budoucnosti

16. leden 2022
Výzkumu a šlechtění rostlin, které zvládnou i velmi nepříznivé podmínky, se věnují vědci z olomouckého ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky. Ve spolupráci s odborníky ze Saúdské Arábie se zaměřují na vytvoření odrůd datlovníku, rýže nebo pšenice, které přinesou větší výnosy i v extrémně suchém a horkém podnebí.

Aktualne.cz: Z pšenice kaktus neuděláme. Ale vylepšíme ji, aby zvládla extrémní počasí, říká vědec

16. leden 2022
Změny klimatu, především rostoucí teploty a extrémy počasí, vyvolávají otázky, jak uživit světovou populaci. Odpověď se snaží najít v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. 

HN.cz: Češi předpovídají sucho pro celý svět. Aplikaci Windy navštěvují miliony lidí

11. leden 2022
Africký stát Keňa poslední měsíce sužuje extrémní sucho a miliony obyvatel postrádají jídlo i vodu. Její zdroje vyschly a žízní trpí i hospodářská zvířata, která umírají na dehydrataci. Velké sucho loni postihlo také Kanadu a západní část Spojených států, kde vyprahlé porosty spalovaly dlouhotrvající požáry. 

Impuls.cz: Z Brna předpovídají sucho pro celý svět, zapojit se může každý přes mobil

11. leden 2022
Sucho pro téměř celou planetu nově monitorují a předpovídají vědci brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe). 

Vedavyzkum.cz: Mikrořasy, organismy prospěšné nejen pro lidské zdraví

11. leden 2022
Při plavání v rybníce či moři nám řasy a sinice obvykle nevoní, doslova ani přeneseně. Existují ale druhy mikrořas, které lidem naopak velmi prospívají. Jejich potenciál vidí vědci také třeba v průmyslu a medicíně. Jak se tato zvláštní skupina organismů dá zužitkovat? Tématu jsme se věnovali v časopise A / Věda a výzkum.

Seznamzpravy.cz: Zobrazit sucho všude na světě i na 10 dní dopředu lze v nové české mapě

10. leden 2022
Díky českým klimatologům a platformě Windy vznikla globální mapa sucha, v níž jsou problémy s nedostatkem sucha vidět v kontextu. Data jsou zdarma a v budoucnu budou dostupná i v mobilní aplikaci.

Czechindustry.cz: Fascinující mikrořasy: Pradávné organismy prospěšné nejen pro lidské zdraví

07. leden 2022
Při plavání v rybníce či moři nám řasy a sinice obvykle nevoní, doslova ani přeneseně. Existují ale druhy mikrořas, které lidem naopak velmi prospívají. Jejich potenciál vidí vědci také třeba v průmyslu a medicíně. Jak se tato zvláštní skupina organismů dá zužitkovat?

ČRo Plus: Omezení zemědělské plochy pro snížení eroze

07. leden 2022
Hostem Českého rozhlasu PLUS byl Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. 

ČRo Dvojka: Vědci umí předvídat suchu všude

06. leden 2022
Mluví Miroslav Trnka, Ústav výzkumu globální změny AV ČR

Cc.cz: Češi představili v Dubaji budoucnost řas a sinic. Mohly by být stejně výživné jako losos nebo hovězí

06. leden 2022
Klimatická změna vysušuje půdu, ale mění například i to, kde se mohou pěstovat jednotlivé plodiny. V Česku už tak nejsou výjimkou ani melouny. Zároveň přibývá lidí na planetě, potraviny by tak nemusely v budoucnu stačit. Na to reaguje projekt Mikrobiologického ústavu Akademie věd, který představuje na Expu 2020 v Dubaji zařízení, které pěstuje ve velkém řasy a sinice, jež mohou v potravinové nouzi pomoci.

Vedavyzkum.cz: České předpovědi sucha pokrývají celou planetu Zemi

03. leden 2022
Nástroj českých klimatologů z projektu Intersucho umožňuje v reálném čase sledovat intenzitu sucha v globálním měřítku. Navíc dovede předpovědět jeho vývoj pro následujících deset dní. Díky spolupráci badatelů z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) a provozovatelů meteorologické platformy Windy.com je nově součástí mobilní aplikace a dostupný tak na celém světě.