Média

Vojtěch Hudzieczek představil v pořadu Sama doma metodu CRISPR

29. listopad 2021
Pořad Sama doma byl 16. 11. 2021 mimo jiné věnován genetickým modifikací. Hostem České televize byl tentokrát Vojtěch Hudzieczek z Biofyzikálního ústavu AV ČR, který mluvil o nejnovější metodě CRISPR -cas 9.

Enviweb.cz: Řasy jsou nadějí pro 21. století, ukázali čeští vědci na Expu v Dubaji

29. listopad 2021
Od biomedicíny po energii a kvalitní stravu. Mikroskopické řasy mají do budoucna velký potenciál. Na Expu 2020 v Dubaji představují jejich využití vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Nechali vytvořit umělecké dílo, které otevírá návštěvníkům dveře k jejich výzkumu.

Aleš Pečinka mluvil v Meteoru o genetických modifikacích

25. listopad 2021
Na světě je stále více lidí a je potřeba je nakrmit. Tento důležitý úkol vědy se v minulém století dařil plnit díky hnojení. To ale narazilo na své limity, a navíc je problematické z pohledu znečišťování přírody. 

Studio 6 České televize se věnovalo kvalitě půdy

17. září 2021
Půda by měla obsahovat dostatečné množství živin, vláhy a humusu. To jsou některé z parametrů, které pomáhají zvyšovat úrodnost půdy.

Deník.cz: Střevní mikrobiota dokáže lidi chránit, ale může i uškodit

30. srpen 2021
Většina civilizačních chorob jako diabetes, nádory či obezita jsou spojovány s chronickým zánětem a změnami ve střevní mikrobiotě. Ovlivnit ji může i časté létání nebo ponocování, vysvětluje v rozhovoru lékař Miloslav Kverka z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. 

Časopis A Věda a výzkum se věnuje i výzkumu řas a sinic v Třeboni

10. srpen 2021
Zdraví nabarvené na zeleno - to je název článku, který si můžete přečíst v časopise A/ Věda a výzkum. 

Vědci vložili do rýže a brambor lidský gen. Ve vysílání ČT24 to komentoval Vojtěch Hudzieczek.

10. srpen 2021
Vědcům se podařilo vylepšit rýži a brambory vložením lidského genu. Ten rostlinám pomáhá v tom, aby nepřestávaly růst, díky čemuž mají výrazně vyšší výnosy. Experti očekávají, že jejich technologie bude využitelná pro široké spektrum plodin. 

Kolegové z Centra ALGATECH představí na světové výstavě EXPO v Dubaji umělecky pojatý fotobioreaktor

07. srpen 2021
Výroba tohoto složitého interaktivního objektu trvala více než rok. Objekt sestává z velkého množství světelných prvků, který je naplněn vodou, do níž je přiváděn tlakový vzduch. 

Na letošním festivalu Země na talíři natáčel i štáb České televize

27. červenec 2021
Olomoucký festival Země na talíři byl letos úspěšný. Přilákal nejenom zájemce o potraviny a udržitelný životní styl, ale také štáb České televize.

Čtvrtletník Akademie věd ČR psal o výzkumu mikrořas v třeboňském Centru Algatech

30. červen 2021
Při plavání v rybníce či moři nám řasy a sinice obvykle nevoní, doslova ani přeneseně. Existují ale druhy mikrořas, které lidem naopak velmi prospívají. Jak se tato zvláštní skupina organismů dá zužitkovat?

Zemřel čínský věděc Jüan Lung-pching, otec tzv. hybridní rýže. Jeho práci přiblížil ve vysílání ČT24 Jaroslav Doležel

31. květen 2021
Čínský vědec Jüan Lung-pching zachránil miliony lidí před hladem tím, že vyvinul první hybridní kmeny rýže,“ tweetovalo oddělení OSN pro hospodářské a sociální věci v sobotu. 

Agrorisk.cz - Systém včasné výstrahy před negativními dopady počasí

24. květen 2021
Počasí lze v rostlinné výrobě označit jako synonymum pro klíčový a současně nejhůře ovlivnitelný produkční faktor. V posledních desetiletích však výrazně mění obvyklé vzorce svého chování, což kromě dlouhodobých trendů přináší také zvýšený výskyt meteorologických extrémů. 

Český rozhlas: Miliardové investice, méně řepky a žádné dotace na plochu. Bioklimatolog radí, jak bojovat se suchem

17. květen 2021
Extrémní sucho postihuje až třetinu území Česka. Přestože suché počasí vystřídaly deštivé dny, zemědělci už počítají se slabší úrodou. Hostem pořadu Interview Plus byl profesor Zdeněk Žalud z projektu Intersucho.