Média

BIOTRIN partnerem programu Potraviny pro budoucnost

01. říjen 2019
BIOTRIN se stal partnerem programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, který je zaměřen na biotechnologie a možnosti jejich využítí v zemědělství i potravinářství.

Universitas: Pšenici pomohou obohatit vzácné geny jejích divokých příbuzných

25. září 2019
Vyšlechtit kvalitnější a odolnější odrůdy pšenice bude v budoucnu snazší díky výzkumu planých předchůdců plodiny v olomoucké laboratoři Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR), která je součástí Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum (CRH). 

Úroda.cz: Výzkum pomůže obohatit pšenici o vzácné geny jejích divokých příbuzných

24. září 2019
Vyšlechtit kvalitnější a odolnější odrůdy pšenice bude v budoucnu snazší díky výzkumu jejích planých předchůdců v olomoucké laboratoři Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR), která je součástí Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum (CRH). 

Universitas: Bez úprav genomů se aplikovaný výzkum neobejde

07. srpen 2019
V dětství chtěl být myslivec, ale nakonec to u něj vyhrály rostliny. Rostlinný genetik Aleš Pečinka z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum se z klasického „kytičkáře“ posunul přes cytologii až k molekulární biologii a epigenetice. 

Businessinfo.cz: Algatech představí na Expo řasy jako továrny na důležité látky

07. srpen 2019
Drobné organismy byly desítky let spojovány s nadějemi na výživu lidstva. I když se v masovém měřítku zatím nevyužívají, jejich potenciál je přesto obrovský nejen jako zdroj potravy, ale také třeba jako zdroj přírodních materiálů nahrazujících plasty.

Nejnovější číslo časopisu Áčko se věnuje mikrobiotě

31. červenec 2019
Jsou jich biliony a žijí nejen v našich střevech, ale všude možně po těle. Různé bakterie, viry, kvasinky, prvoci a další mikroorganismy tvoří dohromady takzvaný mikrobiom. Ačkoli jsou okem neviditelní, jsou pro náš život naprosto určující, doslova nás ovládají. Jak to dělají?

Akademie věd ČR: Žijeme pod taktovkou mikroorganismů

30. červenec 2019
Žijí na povrchu nebo uvnitř našeho těla, jsou pouhým okem neviditelní, ale přitom doslova řídí náš život. Ovlivňují naše zdraví, chování i psychiku. Odborníci jim dali společný název mikrobiota a souhrnu jejich genů mikrobiom.

TechFocus.cz: Vědci žádají EU o povolení moderních metod úpravy genomu rostlin

26. červenec 2019
Evropský soudní dvůr vloni rozhodl, že rostliny získané metodami přesného šlechtění (tzv. CRISPR) jsou geneticky modifikovanými organismy (GMO). 

Enviweb.cz: Vědci žádají EU o povolení moderních metod úpravy genomu rostlin

26. červenec 2019
Řada evropských i českých vědců se připojila k výzvě, aby EU povolila moderní metody úprav genomu rostlin. Přesně před rokem Soudní dvůr EU rozhodl, že rostliny získané metodami přesného šlechtění (CRISPR) jsou geneticky modifikovanými organismy (GMO).

Akademie věd ČR: Vědci vyzývají EU, aby povolila moderní metody úprav genomu rostlin

25. červenec 2019
Evropský soudní dvůr před rokem rozhodl, že rostliny získané metodami přesného šlechtění (tzv. CRISPR) jsou geneticky modifikovanými organismy (GMO). To znamená, že restriktivním evropským předpisům podléhají i plodiny s nejdrobnějšími úpravami genomu, k jakým může spontánně docházet i v přírodě. 

Universitas: Vědci žádají EU o změnu předpisů pro moderní úpravy genomu rostlin

25. červenec 2019
Vědci ze 121 evropských institucí žádají Evropskou unii o legislativní úpravu týkající se geneticky modifikovaných plodin (GMO). Chtějí, aby použití nových metod úpravy genomu, jako například CRISPR, nepodléhalo směrnicím o GMO. 

Muni.cz: Vědci vyzývají EU: Povolte moderní úpravy genomu zemědělských rostlin

25. červenec 2019
Napříč evropskými zeměmi není možné plnohodnotně provádět výzkum, který může pomoci čelit klimatické změně.Je tomu na den rok, kdy Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že rostliny získané metodami přesného šlechtění (tzv. CRISPR) jsou geneticky modifikovanými organismy (GMO). 

Hospodářské noviny: Povolte moderní úpravy genomu rostlin, žádají vědci EU. Mohli by tak vyvinout nové plodiny odolnější vůči suchu

25. červenec 2019
Řada evropských i českých vědců se připojila k výzvě, aby EU povolila moderní metody úprav genomu rostlin. Přesně před rokem Soudní dvůr EU rozhodl, že rostliny získané metodami přesného šlechtění (CRISPR) jsou geneticky modifikovanými organismy (GMO).