Média

asz.cz: Situace se suchem je podobná jako loni, dle vědců se má zhoršovat

02. duben 2020
Čeští zemědělci hledí s obavami do dalších dnů, neboť situace se suchem v půdě je prakticky stejná jako před rokem. Ve výhledu na deset dnů tvůrci projektu InterSucho s ohledem na předpověď počasí beze srážek předpokládají, že sucho se bude rychle rozšiřovat. 

Naši kolegové se zapojili do testování koronaviru

01. duben 2020
Do analýz na přítomnost koronaviru se zapojili kolegové z našeho programu. Testuje se v Centru Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a pomáhají i lidé z Biofyzikálního ústavu AV ČR. 

Vznikla Česká mikrobiomová společnost, cílí na vztah mikrobioty a zdraví

25. březen 2020
Upozornit na klíčový vliv mikrobioty na lidské zdraví a vznik nemocí, shromažďovat a analyzovat nové poznatky o jejích funkcích, zavádět a využívat nové možnosti jejího ovlivnění a bránit šíření nevědeckých přístupů v této oblasti. To jsou cíle České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Její předsedkyní se stala Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Český rozhlas: Řasy se dají využít pro ekologickou recyklaci prvků potřebných při výrobě elektroniky

04. březen 2020
Čeští a rakouští vědci dokáží ekologicky recyklovat prvky vzácných zemin z elektronického odpadu. Mobilní telefony, počítače a fotoaparáty by bez těchto prvků nemohly fungovat. Jejich tradiční těžba je náročná a poškozuje životní prostředí. Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo najít způsob, jak zmíněné prvky recyklovat pomocí bakterií a řas.

Novinky.cz: Co ničí české zemědělství? Ze 70 procent změna klimatu, tvrdí expert

10. únor 2020
Problémy, s nimiž se v souvislosti se suchem potýkají čeští zemědělci, jsou ze 70 procent způsobeny změnami klimatu. Zbývajících 30 procent je zapříčiněno špatným stavem krajiny, tvrdí bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho. 

Zkvašeno.cz: Seminář Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění

10. únor 2020
Dne 3. prosince 2019 se konal jeden z mnoha seminářů na téma lidského mikrobiomu pod hlavičkou Akademie věd ČR s názvem Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění. Udělal jsem si pár zápisků a zkusím nastínit, co v prezentovaných oblastech přednášející poodhalili.Celý článek ZDE.

Český rozhlas Vltava vysílal Osudy Jaroslava Doležela

06. únor 2020
Jaroslav Doležel je vynikající vědec světového renomé, který se mimořádně zasloužil o českou vědu a vědecký pokrok vůbec. Jaká byla jeho cesta k úspěchu? Poslechněte si jeho pětidílné rozhlasové vzpomínání pro vltavský cyklus Osudy.

asz.cz: Sedlákům bude sloužit web varující před rizikem škůdců a chorob

05. únor 2020
Tvůrci projektu InterSucho, který je službou zemědělcům, chystají v polovině roku spuštění portálu Agrorisk. Díky modelům dokážou předpovědět, jaké hrozí porostům riziko od biotických i abiotických činitelů. 

iHNed.cz: Krátké zprávy z domova, ze světa a z byznysu

04. únor 2020
Tvůrci projektu InterSucho, který je službou zemědělcům, chystají v polovině roku spuštění portálu Agrorisk. 

Radio.cz: Odborník: Za problémy sedláků se suchem může ze 70 pct klima

03. únor 2020
Za problémy českého zemědělství související se suchem může ze 70 procent změna klimatu a z 30 procent stav krajiny. 

Financni-web.cz: Za problémy sedláků se suchem může ze 70 procent klima, míní odborník

03. únor 2020
Větrný Jeníkov (Jihlavsko) - Za problémy českého zemědělství související se suchem může ze 70 procent změna klimatu a z 30 procent stav krajiny. 

Prof. Jaroslav Doležel byl hostem pořadu Fokus Václava Moravce

15. leden 2020
Proč se lidé dělí na chudé a bohaté? A proč se propast mezi nimi stále zvětšuje? 

Budeme běžně jíst geneticky upravené plodiny?

08. říjen 2019
O geneticky modifikovaných plodinách mluvil v Meteoru Českého rozhlasu dr. Roman Hobza.