Média

Vznikla Česká mikrobiomová společnost, cílí na vztah mikrobioty a zdraví

25. březen 2020
Upozornit na klíčový vliv mikrobioty na lidské zdraví a vznik nemocí, shromažďovat a analyzovat nové poznatky o jejích funkcích, zavádět a využívat nové možnosti jejího ovlivnění a bránit šíření nevědeckých přístupů v této oblasti. To jsou cíle České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Její předsedkyní se stala Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Český rozhlas: Řasy se dají využít pro ekologickou recyklaci prvků potřebných při výrobě elektroniky

04. březen 2020
Čeští a rakouští vědci dokáží ekologicky recyklovat prvky vzácných zemin z elektronického odpadu. Mobilní telefony, počítače a fotoaparáty by bez těchto prvků nemohly fungovat. Jejich tradiční těžba je náročná a poškozuje životní prostředí. Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo najít způsob, jak zmíněné prvky recyklovat pomocí bakterií a řas.

Novinky.cz: Co ničí české zemědělství? Ze 70 procent změna klimatu, tvrdí expert

10. únor 2020
Problémy, s nimiž se v souvislosti se suchem potýkají čeští zemědělci, jsou ze 70 procent způsobeny změnami klimatu. Zbývajících 30 procent je zapříčiněno špatným stavem krajiny, tvrdí bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho. 

Zkvašeno.cz: Seminář Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění

10. únor 2020
Dne 3. prosince 2019 se konal jeden z mnoha seminářů na téma lidského mikrobiomu pod hlavičkou Akademie věd ČR s názvem Mikrobiom a možnosti jeho ovlivnění. Udělal jsem si pár zápisků a zkusím nastínit, co v prezentovaných oblastech přednášející poodhalili.Celý článek ZDE.

Český rozhlas Vltava vysílal Osudy Jaroslava Doležela

06. únor 2020
Jaroslav Doležel je vynikající vědec světového renomé, který se mimořádně zasloužil o českou vědu a vědecký pokrok vůbec. Jaká byla jeho cesta k úspěchu? Poslechněte si jeho pětidílné rozhlasové vzpomínání pro vltavský cyklus Osudy.

asz.cz: Sedlákům bude sloužit web varující před rizikem škůdců a chorob

05. únor 2020
Tvůrci projektu InterSucho, který je službou zemědělcům, chystají v polovině roku spuštění portálu Agrorisk. Díky modelům dokážou předpovědět, jaké hrozí porostům riziko od biotických i abiotických činitelů. 

iHNed.cz: Krátké zprávy z domova, ze světa a z byznysu

04. únor 2020
Tvůrci projektu InterSucho, který je službou zemědělcům, chystají v polovině roku spuštění portálu Agrorisk. 

Radio.cz: Odborník: Za problémy sedláků se suchem může ze 70 pct klima

03. únor 2020
Za problémy českého zemědělství související se suchem může ze 70 procent změna klimatu a z 30 procent stav krajiny. 

Financni-web.cz: Za problémy sedláků se suchem může ze 70 procent klima, míní odborník

03. únor 2020
Větrný Jeníkov (Jihlavsko) - Za problémy českého zemědělství související se suchem může ze 70 procent změna klimatu a z 30 procent stav krajiny. 

Prof. Jaroslav Doležel byl hostem pořadu Fokus Václava Moravce

15. leden 2020
Proč se lidé dělí na chudé a bohaté? A proč se propast mezi nimi stále zvětšuje? 

Budeme běžně jíst geneticky upravené plodiny?

08. říjen 2019
O geneticky modifikovaných plodinách mluvil v Meteoru Českého rozhlasu dr. Roman Hobza.   

BIOTRIN partnerem programu Potraviny pro budoucnost

01. říjen 2019
BIOTRIN se stal partnerem programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, který je zaměřen na biotechnologie a možnosti jejich využítí v zemědělství i potravinářství.

Universitas: Pšenici pomohou obohatit vzácné geny jejích divokých příbuzných

25. září 2019
Vyšlechtit kvalitnější a odolnější odrůdy pšenice bude v budoucnu snazší díky výzkumu planých předchůdců plodiny v olomoucké laboratoři Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR), která je součástí Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum (CRH).