Aktuality

Akademie věd ČR: Hledá naději pro lidstvo. Genetik Jaroslav Doležel získal Českou hlavu

26. listopad 2018
Říká se mu „česká nobelovka“. Nejvýznačnější české vědecké ocenění, Národní cenu vlády Česká hlava, převzal v neděli 25. listopadu rostlinný genetik z Ústavu experimentální botaniky AV ČR Jaroslav Doležel. Byl členem mezinárodního týmu, který po 13 letech bádání rozluštil „nerozluštitelný“ genom pšenice. Článek ZDE.

Česká televize Události: Národní ocenění Česká hlava

25. listopad 2018
Reportáž o ocenění prof. Jaroslava Doležela vysílala i hlavní zpravodajská relace ČT. Reportáž ZDE.

Česká televize: Česká hlava – Jaroslav Doležel

25. listopad 2018
Podívejte se na reportáž o laureátovi letošní ceny Česká hlava Prof. Jaroslavu Doleželovi v pořadu Věda 24 ZDE.

Slavnostní galavečer u příležitosti předání cen Česká hlava

25. listopad 2018
Česká televize vysílala 25. listopadu 2018 přímý přenos ze slavnostního předávání cen Česká hlava. Hlavní Národní cenu vlády si odnesl rostlinný genetik prof. Jaroslav Doležel.

Olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR je součástí nové platformy pro spolupráci vědců a šlechtitelů

21. listopad 2018
Nově vzniklé Biotechnologické národní centrum kompetence pro genotypování rostlin je jediným národním centrem kompetence (NCK) v biologických vědách. Jeho cílem je propojit základní a aplikovaný výzkum v oblasti rostlinných biotechnologií se šlechtitelskými firmami, a tím podpořit konkurenceschopnost českého zemědělství s přesahem do odvětví potravinářského a pivovarnicko-sladařského.

Mrkvové hody: workshop i večeře beze zbytků

07. listopad 2018
„Budeš tu sedět, dokud to nesníš!“ ... Ne, tak takhle zero waste večeře opravdu nevypadá, jak se o tom mohli přesvědčit účastníci workshopu, který ve středu 7. listopadu 2018 uspořádal Sociologický ústav ve spolupráci s neziskovou organizací Zachraň jídlo.    

S obrovským zájmem veřejnosti se setkal seminář o plýtvání potravinami

30. říjen 2018
Ve středu 10. října 2018 od 18:30 proběhl v Akademickém konferenčním centru v Praze seminář o plýtvání potravinami   spojený s promítáním norského dokumentu Spotřebujte do, který společně organizovaly Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. a nezisková organizace Zachraň jídlo. Seminář byl podpořen Strategií Akademie věd AV21 v rámci výzkumného programu „Potraviny pro budoucnost“, ve kterém Sociologický ústav řeší téma „Plýtvání potravinami jako sociální problém“.  

Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR jednalo o spolupráci s Ománem

24. říjen 2018
Když byl v létě 2017 na měsíční „zkušené“ v Třeboni student Hafid Al Mahrouqi z ománské Sultan Qaboos University, mluvilo se i o možné spolupráci mezi jeho domovskou univerzitou a třeboňským Centrem Algatech v oblasti řasových biotechnologií. Po roce tak třeboňské pracoviště navštívili profesoři Saif Nasser Al-Bahry a Yahya M. Al-Wahaibi s nabídkou konkrétních obrysů vzájemného partnerství.  

Českou hlavu letos získá profesor Jaroslav Doležel

22. říjen 2018
Národní cenu Česká hlava, která je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v České republice, získá za celoživotní přínos k rozvoji genetiky rostlin a aplikaci získaných výsledků v praxi olomoucký rostlinný genetik prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc.

Workshop Potraviny včera, dnes a zítra

10. říjen 2018
V úterý 9. října proběhl na České zemědělské univerzitě wokshop „Potraviny včera, dnes a zítra“. V rámci wokshopu byly diskutovány otázky týkající se budoucnosti planety Země s ohledem na stále vzrůstající počet obyvatel a jeho možné dopady v oblasti ekonomické i sociální.  

Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum se představila na podzimní mezinárodní výstavy a veletrhu Flora Olomouc

08. říjen 2018
Od 4. do 7. října 2018  mohli zájemci navštívit stánek na ochozu v pavilonu A. Tým olomouckého pracoviště ÚEB představil šlechtitelům a odborné veřejnosti novinky ve výzkumu dědičné informace rostlin a především nejmodernější molekulární metody, které mohou usnadnit a zefektivnit šlechtění. Odborníci vysvětlili, jak může věda pomoci s konkrétními problémy ve šlechtění jakou konkrétní pomoc nabízí Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum.

Česká republika má první Aplikační laboratoř pro využití mikrořas

01. říjen 2018
V Třeboni se otevřela Aplikační laboratoř řasových biotechnologií, první pracoviště svého druhu v republice. Umožní rychleji přenášet do praxe nejnovější vědecké poznatky ve studiu mikroskopických řas (mikrořas). 

Akademie věd: Akademie otevřela první Aplikační laboratoř pro využití mikrořas

28. září 2018
Nové léky, kosmetické přípravky nebo také využití v neurologii může přinést výzkum mikrořas v třeboňském pracovišti Mikrobiologického ústavu AV ČR. Centrum ALGATECH za tímto účelem 25. září 2018 otevřelo Aplikační laboratoř pro využití mikrořas. První pracoviště svého druhu v České republice chce rychleji přenášet nejnovější poznatky do praxe. Více ZDE.