Aktuality

Olomoucký výzkum vlivu klimatických změn na rostliny boduje ve světě

06. květen 2019
Pranav Sahu, vědec z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) byl v Indii oceněn za výzkum rostlin a jejich reakcí na změny klimatu. Jeho práce získala druhé místo na sympoziu Evropské molekulárně- biologické organizace (EMBO), které se konalo 15. - 17. dubna v Dillí.  

Biotrin: Genové editace pro poslance bez poslanců

30. duben 2019
Genové editace, ve zkratce GE. Revoluční objev, který se jistě dříve či později dočká Nobelovy ceny. Případné „později“ však nebude způsobeno dodatečnými pochybnostmi o jeho významu, ale zejména výsledkem patentových řízení o prioritách týmů, které k vypracování klíčové technologie přispěly.  

Studenti se mohou hlásit do Letní školy Algatech

24. duben 2019
Centrum ALGATECH – Mikrobiologický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., výzkumné pracoviště v Třeboni otevírá od 8. července do 26. července 2019 třetí ročník mezinárodních letních škol pro středoškolské a vysokoškolské studenty. Cílem je ukázat studentům, jak se pracuje ve výzkumné instituci, která je světově uznávaným pracovištěm základního a aplikovaného výzkumu.  Registrovat se je možné do 23. května 2019.    

Jak omezit plýtvání potravinami řešily v Praze pracovní skupiny

23. duben 2019
V pátek 12. dubna 2019 proběhly v Pražském kreativní centru pracovní skupiny k omezení plýtvání potravinami, které organizovala nezisková organizace Zachraň jídlo ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd. Role moderátorů se ujali Cyril Klepek a Adam Táborský z inovační agentury Direct People.

Návštěva Feustelových v Olomouci

15. duben 2019
Podívejte se na krátké video z návštěvy manželů Feustelových v Olomouci, kde se setkali i s koordinátorem našeho programu, prof. Jaroslavem Doleželem. 

Akademie věd ČR: Andrewa Feustela přivítala olomoucká univerzita i Pevnost poznání

12. duben 2019
Jak přispívá kosmický výzkum k rozvoji vědy a techniky a jaký je každodenní život na Mezinárodní vesmírné stanici? I na tyto otázky odpovídal americký astronaut Andrew Feustel v Olomouci, na další zastávce své cesty po České republice.

Řasoví biotechnologové se potkali pod Alpami

05. duben 2019
Každoroční setkání řasových biotechnologů Rakouska, Německa a Švýcarska, „Netzwerk Algen“ hostil v tomto roce Innsbruck. Konference je každý rok zaměřená na jiné téma, loňskou problematiku kontaminace velkoobjemové produkce mikrořas vystřídaly nyní cenné látky a izolace nových kmenů mikrořas. 

Akademie věd ČR: Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací

05. duben 2019
Představují geneticky modifikované organismy (GMO) pro lidstvo příležitost, nebo dokonce nezbytnost? Liší se v něčem takové plodiny od rostlin vzniklých tradičním šlechtěním či přirozeným vývojem? 

Český rozhlas: Jak omezit herbicidy? Plevel pomůžou najít satelity nebo drony

01. duben 2019
Španělští vědci zmapovali, kde se v úrodě pšenice šíří planý oves jalový, jeden z nejagresivnějších plevelů na světě. Věděli, že nové rostlinky plevele se objevují vždy vedle původních. 

Pusťte si ze záznamu přednášku prof. Doležela Odhalování tajemství složitých genomů rostlin

21. březen 2019
Nositel Akademické prémie Jaroslav Doležel přednášel 7. března v Akademii věd ČR o luštění genomu pšenice. 

Akademie věd: Geneticky upravené plodiny mohou zachránit lidské životy, jejich použití ale brání strach

20. březen 2019
Bezlepková pšenice pro celiaky nebo tzv. zlatá rýže obohacená provitaminem A, která by mohla zabránit oslepnutí tisíců dětí v rozvojových zemích… Nejen tyto ale i další druhy geneticky upravených plodin jsou možnými potravinami budoucnosti. 

Akademie věd ČR: Předsedkyně AV ČR přednáší v Jeruzalémě o rostlinné genetice

20. březen 2019
Delegace z Akademie věd ČR jedná v Izraeli o spolupráci v oblasti rostlinné genetiky. Je hostem dvoudenního odborného workshopu nazvaného Plant Genomics v Jeruzalémě. Vystoupí na něm řada prominentních vědců. 

Přednáška Aleše Pečinky o genetických modifikacích byla úspěšná

19. březen 2019
Přednáška o genetických modifikacích rostlin, která se uskutečnila 18. 3. 2019 v Akademii věd ČR vzbudila velkou pozornost veřejnosti.