Aktuality

Český rozhlas PLUS vysílal o novém výzkumu našich vědců

16. červen 2020
O výzkumu změn chování a postojů lidí k jídlu během pandemie koronaviru vysílal Český rozhlas PLUS. 

Čeští vědci spolupracují na mezinárodním výzkumu, který zkoumá, jak se v době pandemie koronaviru změnilo chování a postoj lidí k jídlu.

15. červen 2020
Čeští vědci osloví v nejbližších dnech tuzemské domácnosti s prosbou o účast na průzkumu, který se týká vztahu k jídlu během pandemie Covid-19. Ten je součástí mezinárodní výzkumné iniciativy několika desítek univerzit, výzkumných pracovišť i nevládních organizací a reaguje na novou situaci, se kterou se musely potýkat domácnosti napříč Evropou. Českou aktivitu zaštiťuje program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 Akademie věd ČR.

Připravujeme zajímavá videa nejenom pro děti

08. červen 2020
Jedenáct zajímavých experimentů nafilmovali kolegové z Ústavu chemických procesů. Krátká videa přesvědčí diváky o tom, že chemie je každodenní součástí našich životů a není třeba se jí bát. K pokusům není třeba žádné laboratorní vybavení, stačí pouze kuchyně.   

Jaká bude budoucnost šlechtění rostlin?

08. červen 2020
Moderní kultivary pěstovaných rostlin jsou výsledkem tisíce let probíhajícího šlechtění. Klasické šlechtění však má své limity a nově vyvinuté metody úprav dědičné informace jsou možností, jak šlechtit rychleji, lépe a s menším dopadem na životní prostředí.  

Jaké budou letos výnosy nejvýznamnějších zemědělských plodin? Napoví nejnovější prognóza.

22. květen 2020
Kolegové z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR se v našem programu věnují výzkumu vlivu klimatické změny na produkci zemědělských plodin. Nyní se můžete seznámit s nejnovějšími výsledky jejich prognóz výnosů pro letošní rok.  

Český rozhlas: Řasy můžou v budoucnu nahradit ropu. Vědci přišli na to, jak z nich vyrobit biopalivo

21. květen 2020
Řasy dokážou být továrnou na cenné látky. Prokázal to česko-rakouský tým vědců. Mikrobiologové sinice geneticky upravili tak, aby vyráběly energeticky bohaté sloučeniny, které se dají využít jako zdroj pro výrobu paliv.  

Přečtěte si zajímavý článek o kořenovém systému rostlin jeho vlivu na odolnost k suchu, který vyšel v Komunální revue

15. květen 2020
Kořenový systém je významnou části každé rostliny. Jeho nejdůležitější úlohou je zásobit rostliny vodou a živinami z půdy. Ty se potom v průběhu fotosyntézy společně s CO2 a sluneční energií podílejí na tvorbě organických sloučenin, ze kterých je rostlina tvořena. 

Forbes: Investujte do vlastní zásobárny vody. Prof. Žalud radí, jak se připravit na suché Česko

11. květen 2020
Česko je vyprahlé. Problémem totiž není jen nedostatek srážek, ale především vzrůstající teplota. Právě její vliv sleduje profesor Zdeněk Žalud se svými kolegy v projektu InterSucho. K dispozici mají bezpočet výpočtů a scénářů, ze kterých sestavují podobu budoucího Česka.

Česká mikrobiomová společnost zveřejnila záznamy přednášek z první konference

23. duben 2020
Pokud vás zajímá mikobiota, její složení, působení i možnosti ovlivnění, nenechte si ujít přednášky z 1. konference nově založené České mikrobiomové společnosti, která vznikla při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a v jejímž čele  stojí prof. Helena Tlaskalová - Hogenová. 

Jihočeská televize: Správná starost o půdu by možná vyřešila globální oteplování

16. duben 2020
Kdybychom zvýšili ukládání uhlíku do půdy o pouhé 4 promile, možná bychom vyřešili problém s globálním oteplováním. Proč je důležité kompostování či zaorávání se dozvíte v reportáži Jihočeské televize z Biologického centra AV ČR, ve které vystupuje i dr. Veronika Jílková z našeho výzkumného programu.

Video pro předsedkyni České mikrobiomové společnosti prof. Helenu Tlaskalovou - Hogenovou

15. duben 2020
Při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně vznikla Česká mikrobiomová společnost. Její předsedkyní se stala prof. Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR, která se v našem prpogramu věnuje tématům mikrobiomu a lepku a jejich vlivu na zdraví.

Farmáři chtějí, aby vláda otevřela trhy

06. duben 2020
Kvůli zákazu farmářských trhů, které se v Česku zavřely 10. března, hrozí mnoha malým rodinným farmám bankrot. Farmáři proto žádají vládu, aby trhy opět otevřela a navrhují také některá bezpečnostní opatření.  

Naši kolegové se zapojili do testování koronaviru

01. duben 2020
Do analýz na přítomnost koronaviru se zapojili kolegové z našeho programu. Testuje se v Centru Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a pomáhají i lidé z Biofyzikálního ústavu AV ČR.