Aktuality

Českobudějovický deník: Na Sokoláku v úterý zakotví vědci, přivezou tam mobilní laboratoř

24. srpen 2020
Zdravá půda pro další generace, to je vědecko-zábavný program pro děti i dospělé, který se koná v úterý 18. srpna na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích, nedaleko tamní dřevěné lávky pro pěší.

Pevnost poznání organizuje netradiční tábory na podporu nadaných dětí. Ty navštívily i olomoucké pracoviště ÚEB

13. srpen 2020
Letní dobrodružství spojené s vědou zažívají v těchto dnech děti na příměstských táborech Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Podívají se nejen do interaktivních expozic science centra a planetária, ale také do laboratoří špičkových vědců.

Aleš Pečinka mluvil v Českém rozhlase o tom, proč je potřeba dát zelenou genetickým modifikacím

28. červenec 2020
Olomoučtí vědci z našeho programu se připojili k prohlášení Evropské iniciativy pro udržitelné zemědělství pomocí editace genomu (EU-SAGE) k druhému výročí kontroverzního rozsudku Soudního dvora EU, podle nějž jsou rostliny získané pomocí moderních metod editování genomu geneticky modifikovanými organismy (GMO).

Děti z Pevnosti poznání navštívily olomoucké pracoviště ÚEB

28. červenec 2020
Malí přírodovědci, kteří tráví prázdniny v letním Science Campu v olomoucké Pevnosti poznání, strávili den ve špičkovém, světově uznávaném pracovišti Ústavu experimentální botaniky v Olomouci.   

Workshop v Olomouci poodhalí tajemství organizace a fungování dědičné informace rostlin

24. červenec 2020
Na konci září se v Olomouci setkají vědci zabývající se studiem dědičné informace rostlin. Akce „The Czech Plant Nucleus Workshop 2020“, která se uskuteční 29. a 30. září 2020 v Pevnosti poznání Univerzity Palackého, se zaměří na sdílení nejnovějších vědeckých poznatků a poskytne především mladým vědcům působícím v ČR jedinečný prostor pro navázání kontaktů a spoluprací. Registrovat se je možné už nyní.

Evropští vědci znovu volají po změně legislativy ohledně GMO

24. červenec 2020
Evropští vědci znovu volají po změně evropské legislativy týkající se GMO, která je podle nich nezbytná pro další rozvoj udržitelného zemědělství, zajištění dostatku potravin pro rostoucí populaci i pro ochranu životního prostředí. 

Letní festival Země na talíři byl v Olomouci zaměřený na městské zahradničení

23. červenec 2020
V Olomouci se ve středu 22. července 2020 uskutečnil 5. ročník festivalu dokumentárních filmů o jídle, Země na talíři. Letošním tématem bylo městské zahradničení. Návštěvníci se mohli těšit na filmovou projekci, diskuzi, soutěž i workshop.  Festival pořádaly organizace Na mysli, z.ú., Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Pevnost poznání Univerzity Palackého.

Program Věda nás baví přiblížil dětem důležitost půdy

15. červenec 2020
Kolegové z Ústavu půdní biologie Akademie věd ČR v Českých Budějovicích připravili zajímavý program pro děti z příměstských táborů. Vyjeli za nimi v mobilní laboratoři!

Studenti z dolnorakouského Yspertalu se seznamovali s řasovou biotechnologií

15. červenec 2020
Rakouští účastníci Letní školy vodňanské Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity navštívili Mikrobiologický ústav AV ČR – Centrum Algatech v rámci svého dílčího studijního projektu zaměřeného na výživu ryb.  

Přijďte se podívat na projekt propojující mikrobiologii a architekturu

14. červenec 2020
Do konce srpna je v pražské galerii Nevan Contempo k vidění architektonický projekt  „Photosynthetic landscape“, na kterém se podíleli i vědci z třeboňského Centra ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR.  

Český rozhlas Vltava: O zrní a zrníčku

13. červenec 2020
Kam se dívat při hledání budoucnosti? Dovnitř. Do jádra semínek, kde všechno co nás čeká, už dávno je, a kde se nachází i naše možnosti budoucnost měnit. S dokumentaristkou Květou Přibylovou se vydáme do hlubin genové banky, do DNA pšenice a do budoucnosti zemědělských rostlin.

ČTK: Stav mikrobiomu v těle podle vědců zásadně ovlivňuje zdraví člověka

30. červen 2020
Stav mikrobiomu, tedy souboru genů mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či houby v lidském těle nebo na jeho povrchu, ovlivňuje imunitu a zdraví člověka a podílí se na vzniku některých onemocnění. Největší vliv na jeho kondici má strava a životní styl. Novinářům to řekla předsedkyně České mikrobiomové společnosti Helena Tlaskalová-Hogenová.  

Akademie věd ČR: Mikrobiom zásadně ovlivňuje nejen zdraví, ale i myšlení a chování

27. červen 2020
Jste to, co jíte, říká se. A platí to. Složení stravy má zásadní vliv na podobu a rozmanitost prostředí ve střevech, a tím pádem také na imunitu. Střevní bakterie řídí zažívání, chuť k jídlu i vyprazdňování.