Aktuality

Český rozhlas: Výživnější a odolnější pšenici by měl pomoci vyšlechtit nový gen. Na jeho objevu se podíleli badatelé z Olomouce

10. únor 2021
O mimořádném objevu genu pšenice Ph2, na kterém se podíleli z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky informoval také Český rozhlas.

Objev nového genu pšenice, na kterém se podíleli olomoučtí vědci, umožní využít jedinečné vlastnosti jejích planých příbuzných

08. únor 2021
Efektivnější přenos genů z planých druhů do pšenice a získávání nových odrůd s unikátními vlastnostmi umožní identifikace důležitého genu pšenice Ph2. Na objevu, který publikoval prestižní vědecký časopis Nature Communications, se kromě francouzských a australských výzkumníků významně podíleli odborníci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.

Kolegové z Centra ALGATECH se podílejí na zajímavém projektu, který hledá nové možnosti krmiv pro ryby

18. leden 2021
Třeboňské Centrum ALGATECH se účastní česko-rakouského projektu "Recyklace živin ze zemědělsko-průmyslových zbytků cestou kultivace mikrořas jako krmiva pro ryby".   

Jak se Češi staví k plýtvání potravinami?

23. prosinec 2020
Ve speciálním výzkumu zjišťovali kolegové ze Sociologického ústavu, jaké názory a postoje má česká veřejnost k problematice plýtvání potravinami. 

Záznam z konference Plýtvání potravinami v číslech aneb jak neplýtvat

18. prosinec 2020
V pondělí 23. listopadu 2020 proběhla v rámci výzkumného programu Strategie AV21 Potraviny pro budoucnost online konference s názvem Plýtvání potravinami v číslech aneb jak neplýtvat, kterou organizovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Seminář Potraviny - to není jen jídlo

16. prosinec 2020
Český spolek pro péči o životní prostředí při Českém svazu vědeckotechnických společností z.s., Státní zdravotní ústav a výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 AV ČR pro vás připravili seminář Potraviny - to není jen jídlo. 

Záznam semináře COVID-19 a očkování

15. prosinec 2020
Dne 7. 12. 2020 se konal online webinář, připravený na velmi aktuální téma, týkající se covidu 19 a problematiky očkování proti tomuto infekčnímu onemocnění. Seminář organizovala  Česká mikrobiomová společnost České lékařské společnosti JEP a program Strategie AV21 “Potraviny pro budoucnost”.  

Vědci našli možnost, jak významně zvýšit výnos jetele

07. prosinec 2020
Průlom ve výzkumu dědičné informace jetele učinili vědci ze Zemědělského výzkumu, spol. s r.o. Troubsko (ZVT), ve spolupráci s olomouckým pracovištěm Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR.  Po dvouletém bádání identifikovali části dědičné informace jetele, které odpovídají za vyšší výnos i další žádané znaky plodiny. 

Nenechte si ujít seminář zaměřený na problematiku Covid-19

07. prosinec 2020
Česká mikrobiomovíá společnost pořádá v pondělí 7. 12. 2020 ve  Spolupráci s naším programem zajímavý online seminář na téma Covid-19.

Třeboňští algologové řeší s rybáři odchov plůdku candáta

30. listopad 2020
Počátkem listopadu proběhl XVII. ročník České rybářské a ichtyologické konference, která se vzhledem k pandemickým okolnostem uskutečnila on-line. Na konferenci vystoupili se dvěma přednáškami pracovníci z Jihočeské univerzity Fakulty rybářství a ochrany vod, dr. Jiří Křišťan a dr. Carlos Yanes Roca a z Mikrobiologického ústavu AV ČR – Centra Algatech pak prof. Jiří Masojídek.

Sociologický ústav pořádá zajímavou konferenci o plýtvání potravinami

18. listopad 2020
Plýtvání potravinami představuje v současné době velký celosvětový problém – a to jak ekologický, ekonomický, tak i sociální. Na celém světě se vyhodí jedna třetina veškerého jídla, což je v přepočtu 1,3 miliardy tun. 

Prof. Jaroslav Doležel představil v Dobrém ránu ČT náš výzkumný program

18. listopad 2020
O Strategii AV21 i o zaměření našeho výzkumného programu Potraviny pro budoucnost a o jeho směřování i cílech, mluvil koordinátor prof. Jaroslav Doležel v České televizi. 

Jak skloubit výnosy a ochranu krajiny? Ekologické zemědělství k uživení lidstva nestačí, varuje rostlinný genetik

16. listopad 2020
Pšenice je jednou ze základních plodin, na které závisí přežití lidstva. Spoléhat jen na ně, ale může být riskantní, říkají hosté pořadu Souvislosti Plus. Cílem je získat odrůdy s vyššími výnosy, ale pěstovat je s ohledem na přírodu.