Aktuality

V Olomouci se uskutečnil festival Země na talíři. Nabídl film, workshop i diskuzi.

23. červenec 2021
Na Hanou se po roce vrátil festival Země na talíři. Akce, která se uskutečnila 21. července 2021 v Pevnosti poznání, upozornila ne na některé palčivé problémy související s produkcí potravin a změnou klimatu. Pořádaly ji organizace Na mysli, výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR a Pevnost poznání Univerzity Palackého.líková z organizace Na mysli.

Makerday v Českých Budějovicích přilákal mnoho zájemců

17. červenec 2021
Akce Makerday se konala 26. června na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Na tomto kreativním workshopu byla veřejnosti prezentována aktivita Zdravá půda pro další generace. 

The Czech Plant Nucleus Workshop

13. červenec 2021
V polovině září se v Olomouci setkají vědci a studenti zabývající se dědičnou informací rostlin. Akce The Czech Plant Nucleus Workshop 2021, která se uskuteční 14. a 15. září 2021 v  Pevnosti poznání Univerzity Palackého, se zaměří na sdílení nejnovějších vědeckých poznatků. Registrovat se je možné už nyní.

Čtvrtletník Akademie věd ČR psal o výzkumu mikrořas v třeboňském Centru Algatech

30. červen 2021
Při plavání v rybníce či moři nám řasy a sinice obvykle nevoní, doslova ani přeneseně. Existují ale druhy mikrořas, které lidem naopak velmi prospívají. Jak se tato zvláštní skupina organismů dá zužitkovat?

Akce pro přírodovědecký kroužek fakulty Jihočeské univerzity byla úspěšná

22. červen 2021
Malí přírodovědci navštívili zahradu Ústavu půdní biologie 7. června. Připraven pro ně byl bohatý program - interaktivní stanoviště i pojízdná laboratoř. Cílem akce bylo dětem ukázat, jak by měla vypadat zdravá půda a jak bychom se k ní měli správně chovat.           

Mikrořasy zlepšují odchov plůdku candáta

14. červen 2021
Inovovaná technologie odchovu plůdku candáta obecného v recirkulačních systémech významně zvyšuje procento přežití rybích larev a zároveň zlepšuje jejich zdravotní stav a odolnost vůči stresu. Pomáhají tomu mikrořasy bohaté na esenciální mastné kyseliny.

Výzkum kukuřice olomouckých vědců může v budoucnu pomoci objasnit příčiny vzniku některých genetických poruch u člověka

01. červen 2021
Velký úspěch hlásí vědci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s americkými a čínskými kolegy pokročili ve výzkumu B chromozomu u kukuřice a jako první na světě přečetli jeho dědičnou informaci. 

Zemřel čínský věděc Jüan Lung-pching, otec tzv. hybridní rýže. Jeho práci přiblížil ve vysílání ČT24 Jaroslav Doležel

31. květen 2021
Čínský vědec Jüan Lung-pching zachránil miliony lidí před hladem tím, že vyvinul první hybridní kmeny rýže,“ tweetovalo oddělení OSN pro hospodářské a sociální věci v sobotu. 

Na unikátní výstavě o vodě se podíleli vědci z Centra ALGATECH

24. květen 2021
V písecké galerii Sladovna můžete až do příštího roku navštívit  výstavu „Voda mne napadá“. Na tvorbě expozice, která se věnuje životadárnému živlu vody, se kromě Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity podílelo i třeboňské Centrum Algatech, které v expozici instalovalo oživený skleník propojující právě téma vody jakožto živlu nezbytného pro život a téma recyklace.

Agrorisk.cz - Systém včasné výstrahy před negativními dopady počasí

24. květen 2021
Počasí lze v rostlinné výrobě označit jako synonymum pro klíčový a současně nejhůře ovlivnitelný produkční faktor. V posledních desetiletích však výrazně mění obvyklé vzorce svého chování, což kromě dlouhodobých trendů přináší také zvýšený výskyt meteorologických extrémů. 

Český rozhlas: Miliardové investice, méně řepky a žádné dotace na plochu. Bioklimatolog radí, jak bojovat se suchem

17. květen 2021
Extrémní sucho postihuje až třetinu území Česka. Přestože suché počasí vystřídaly deštivé dny, zemědělci už počítají se slabší úrodou. Hostem pořadu Interview Plus byl profesor Zdeněk Žalud z projektu Intersucho.    

Aleš Pečinka z ÚEB mluvil ve vysílání Studia 6 ČT o budoucnosti geneticky modifikovaných plodin

04. květen 2021
Studie publikovaná Evropskou komisí k novým technikám editace genomu může znamenat průlom v přístupu ke geneticky modifikovaným plodinám. Její závěry budou nyní posuzovat legislativní a politické skupiny na úrovni Evropské unie a na konci této cesty by mohla být směrnice benevolentnější k vědeckým názorům na GM plodiny. 

Studie může změnit pohled na cílené úpravy genomu rostlin

04. květen 2021
Evropská komise publikovala průlomovou studii k novým technikám editace genomu (NGT). Mimo jiné se v ní uvádí, že využívání nových technik mutageneze a cisgenoze u rostlin v rámci NGT je stejně bezpečné jako tradiční techniky šlechtění, a proto je vhodné stávající evropskou legislativu přizpůsobit nejnovějším vědeckým poznatkům a technologickému pokroku.