Aktuality

Probiotika - význam pro zdraví a stanovení jejich bezpečnosti

09. listopad 2016
Seminář, který se konal 8. 11. 2016 v Praze, byl zaměřený na biologické vlastnosti a působení prebiotik, probiotik a synbiotik na člověka a jiné živočichy, jejich biotechnologické aplikace i požadované technologické vlastnosti pro výrobu produktů, které je obsahují.  

Stovky lidí se přišly podívat do olomoucké laboratoře ÚEB

08. listopad 2016
Nejnovější přístroje, moderní vědecké metody, ale i skleníky či architektonicky zajímavá budova - to byla hlavní lákadla Dnů otevřených dveří. Účastnili se jich studenti i senioři, od 8. 11. do 10.11. přišlo na 800 lidí.  

Plýtvání potravinami je problém!

08. listopad 2016
Plýtvání potravinami je důležité společenské téma, které zasahuje nejen do každodenního života spotřebitelů, ale je problematické i na úrovni globální spotřeby, distribuce a produkce. O tom, proč se plýtvá potravinami a jak plýtvání omezit se mluvilo 8. 11. 2016 v Klubu FAMU v Praze.      

Výstava Ukrojte si u nás

04. listopad 2016
Muzeum Podhradí Buchlovice pořádá až do 15. března zajímavou výstavu o obilí a pečení chleba. Představuje příběh chleba, který pro naše předky rozhodně nebyl samozřejmostí. Za každým bochníkem byla spousta každodenní dřiny a tak byl chléb považován za posvátný dar.

Dny otevřených dveří v Ústavu chemických procesů

02. listopad 2016
Ústav chemických procesů se od 2.11. do 4.11.2016 otevřel návštěvníkům. ájem byl velký, lidé se mohli seznámit s různými tématy.  

Cena pro Ústav experimentální botaniky i velký zájem návštěvníků – to byla podzimní výstava Flora Olomouc

24. říjen 2016
Poprvé a hned velmi úspěšně se prezentoval Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. na výstavě ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc 2016. Letošní 21. ročník výstavy navštívilo na 25 tisíc lidí a zájem o odrůdy ÚEB byl velký. Návštěvníci mohli ochutnat například jablka Opal, Sirius, Rozelu, Orion, zhlédnout filmy o práci vědců z ÚEB nebo si poslechnout přednášku Ing. Miloslava Juříčka, CSc.  

Odborníci z Akademie věd ČR představí poprvé výsledky svých výzkumů na výstavě Flora Olomouc

17. říjen 2016
Jak je důležitá věda pro šlechtění nových odrůd ovocných stromů se budou moci poprvé přesvědčit návštěvníci výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc 2016. 21. ročník celonárodní výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků se koná od 20. do 23. října a má motto „Plné sklepy a spíže“.    

Z Papui Nové Guiney míří do Olomouce vzorky nově objevených banánovníků

17. říjen 2016
Olomoucká laboratoř Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. se stala klíčovým partnerem při záchraně planě rostoucích banánovníků.  Přímo z Papui Nové Guiney míří do Olomouce vzorky  několika desítek banánovníků, které v nejdivočejších místech ostrova  Boungainville sbírají špičkoví světoví vědci.  Jde o projekt mezinárodní organizace Bioversity International, která se mimo jiné věnuje hledání a záchraně dosud existujících druhů banánovníků.

Slavnostní přednášku Jaroslava Doležela je možné vidět na stránkách České televize

04. říjen 2016
Na záznam slavnostní přednášky prof. Jaroslava Doležela "Může genetika zachránit lidstvo před hladem?"z cyklu Akademie věd ČR, která se konala 19. 9. 2016 se můžete podívat v záznamu České televize ZDE..

Slavnostní přednáška Jaroslava Doležela zaujala hosty i média

04. říjen 2016
Na 150 hostů aplaudovalo 19. září na pražském Žofíně prof. Jaroslavu Doleželovi. Jeho přednáška z cyklu Akademie věd ČR nazvaná Může genetika zachránit lidstvo před hladem? dává naději, že díky výzkumu a novým technologiím může lidstvo odvrátit hrozbu nedostatku potravin. Více informací ZDE...  

Olomouc patřila 30. 9. 2016 vědcům a to jsme si nemohli nechat ujít!

01. říjen 2016
Rostliny, jak jste je nikdy neviděli, jsme představili na Noci vědců v olomoucké Pevnost poznání. Pod binokulární lupou jsme vám otevřeli jejich tajemný svět. Viděli jste ty nejjemnější rostlinné struktury a mohli jste si je i sami vyfotografovat. Ukázali jsme vám také experiment oddělování jednotlivých listových barviv. Pod mikroskopem jste pozorovali různá stadia dělení buňky. Vyzkoušeli jste si pipetování a izolaci DNA z jahody. Přišlo vás hodně a to nás potěšilo.

V pořadu Hyde Park Civilizace odpovídal prof. Jaroslav Doležel

26. září 2016
Prof. Jaroslav Doležel byl 24. 9. 2016 hostem Daniela Stacha v pořadu Hyde Park Civilizace. Pokud se chcete dozvědět třeba to, proč je důležité zkoumat DNA pšenice nebo proč má banánovník banány, když je vlastně nepotřebuje, podívejte se na záznam pořadu ZDE.

Slavnostní přednáška Jaroslava Doležela v České televizi

16. září 2016
Může genetika zachránit lidstvo před hladem? Na tuto otázku se pokusí najít odpověď prof. Jaroslav Doležel, který je hostem nového prestižního přednáškového cyklu „Akademie věd ČR – špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ . Do Žofínského paláce v Praze se sice v pondělí 19. 9. 2016 dostanou jen zvaní, celou přednášku ale bude od 16. hodin živě streamovat Česká televize. Tak se podívejte!