Aktuality

Marc Van Montagu na #AFO51: GMO jsou důležité pro to, abychom přežili

25. duben 2016
Geneticky modifikované organismy (GMO) byly hlavním tématem pátečního programu, který na AFO připravila univerzita ve spolupráci s Akademií věd ČR. Nejvýznamnějším hostem byl belgický molekulární biolog Marc Van Montagu, který celodenní rozmluvy ukončil večerní přednáškou v kině Metropol. Odpovědi na otázky spojené s genovým inženýrstvím hledali i účastníci Konference o GMO či workshopu.

Na naši konferenci o GMO zvala v přímém přenosu i Česká televize. Podívejte se!

21. duben 2016
Náš výzkumný program Potraviny pro budoucnost se letos aktivně zapojuje do 51. ročníku mezinárodního filmového festivalu populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc. 

AFO získalo prestižní cenu od Akademie věd a zve na kosmický 51. ročník

15. duben 2016
Festival Academia Film Olomouc jen pár dní před zahájením 51. ročníku potvrdil své výsadní postavení v celorepublikovém kontextu. Akademie věd ČR mu udělila první místo v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2015 (SCIence AProach). 

Na AFO se bude diskutovat o geneticky modifikovaných organismech. A vy můžete být u toho

08. duben 2016
Jak je to s geneticky modifikovanými organismy? V čem spočívají metody modifikace dědičné informace? Jaká je perspektiva jejich využití? Jsou bezpečné pro člověka a životní prostředí? A skutečně je potřebujeme? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví uznávaní světoví i čeští odborníci na konferenci, která je otevřená všem zájemcům. 

Odborníci se sejdou v Praze, aby hovořili o důležitosti probiotik a prebiotik

29. březen 2016
  O důležitosti probiotik a prebiotik i o tom, jaký vliv mohou mít na střevní mikrobiotu  budou v Praze na celodenním sympoziu hovořit 12. dubna odborníci. Akce se koná od 9. hodin v Kongresovém centru Ústřední vojenské nemocnice, Praha 6. 

Cyklus Současná chemie uzavřela přednáška Jaroslava Doležela o složitých genomech rostlin

24. březen 2016
O složitých genomech obilovin, evoluci dědičné informace i tom, proč je potřeba ji umět číst, hovořil ve středu 23. 3. na poslední přednášce cyklu Současná chemie na přírodovědecké fakultě rostlinný genetik a vědecký ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Jaroslav Doležel. Molekulární biologie, biotechnologie a genomika podle něj budou hrát hlavní roli ve snaze vědců zabránit nedostatku potravin pro stále rostoucí lidskou populaci.

Moderní vědecké metody zrychlí a zlepší práci českých šlechtitelů trav

21. březen 2016
Začít více využívat ve své práci nejmodernější vědecké metody chtějí čeští šlechtitelé trav. Pomoci by jim v tom mohli olomoučtí vědci z #Ústavu_experimentální_botaniky. 

Špičkový belgický vědec přijede do Olomouce

17. březen 2016
Emeritní profesor z Vlámského Institutu Biotechnologie Marc Van Montagu bude hostem 51. ročníku #Academia_Film_Olomouc. Obdrží prestižní festivalovou Cenu za osobní přínos popularizaci vědy. V pátek 22. dubna se zúčastní konference o geneticky modifikovaných organismech (GMO), kterou v rámci #AFO pořádají Akademie věd ČR a Univerzita Palackého. 

Na veletrhu Věda výzkum inovace představíme rostlinu budoucnosti

04. březen 2016
Řasy mají velký potenciál, lidstvo je může využívat nejen jako potraviny, ale i jako zdroje obnovitelné energie či jako biopaliva. #Řasy navíc obsahují různé cenné látky, které se mohou uplatnit v medicíně. 

V Olomouci budou přednášet autoři čtyř velkých objevů

26. únor 2016
Čtyři velké objevy české vědy posledního desetiletí představí jejich autoři v letošním ročníku přednáškového cyklu Současná chemie. Špičkové vědce pozval na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, který cyklus povede již pojedenácté. Akademiky i zájemce z řad veřejnosti čekají od 24. února přednášky astrofyzika Jiřího Grygara, molekulárního biologa Jiřího Bártka, biochemika Jiřího Šponera a rostlinného genetika Jaroslava Doležela.

Akademický bulletin představuje program Potraviny pro budoucnost

19. únor 2016
Článek v oficiálním časopise Akademie věd ČR připomíná nejen hlavní cíle našeho programu, ale ohlíží se i za velmi úspěšnou listopadovou konferencí „Bezlepková dieta: léčebné využití a nové potravinové zdroje“.  Celý článek je na webu abicko.avcr.cz

Co chystáme v roce 2016? Workshopy, publikace, filmy a další…

25. leden 2016
Nejnovější informace o výsledcích akademického výzkumu zaměřeného na zajištění dostatku kvalitních potravin, nabídne letos náš výzkumný program „Potraviny pro budoucnost.“ Zájemci se mohou těšit na workshopy pro odbornou i laickou veřejnost, publikace, filmy i výstavy. 

Třeboňské setkání řasových biotechnologů

30. listopad 2015
V Centru ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR v Třeboni se uskutečnilo první setkání řasových biotechnologů České republiky. Zastoupeno bylo 5 výzkumných pracovišť Akademie věd České republiky, 3 univerzitní pracoviště a 5 privátních firem, svou práci představili nejvýznamnější čeští odborníci na řasovou biotechnologii.