Aktuality

V Olomouci se bude mluvit o produkci potravin, stravování a jeho vlivu na planetu

28. únor 2017
Olomouc bude poprvé hostit filmový festival dokumentárních filmů o jídle, Země na talíři. Pořádají ho společně nezávislé analytické centrum Glopolis, Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. a studentský spolek Udržitelný Palacký. Festival, který se uskuteční v interaktivním muzeu vědy Pevnosti poznání, nabídne filmy, besedy, workshopy i večeři s odborníky.

Čeští šlechtitelé se sjeli do Olomouce na seminář Molekulární metody ve šlechtění rostlin

23. únor 2017
Nečekaně velký zájem vzbudil první seminář pro šlechtitele, který ve spolupráci s Českomoravskou šlechtitelskou a semenářskou asociací (ČMŠSA) organizovali vědci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR v. v. i. Šlo současně o první akci nově otevřené Aplikační laboratoře pro šlechtitele, která na tomto světově uznávaném pracovišti vznikla díky podpoře Akademie věd ČR a jejího projektu Strategie AV21, jehož mottem je: „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu.“

První Aplikační laboratoř AV ČR v České republice bude spolupracovat se šlechtiteli

15. únor 2017
V Olomouci se otevírá první tuzemská Aplikační laboratoř AV ČR propojující vědce se šlechtiteli. Podobné zařízení, ve kterém by se mohli čeští šlechtitelé seznamovat s nejnovějšími výsledky molekulární genetiky a genomiky a využívat nejmodernější přístroje, techniky a postupy, v České republice dosud chybělo.  

Laboratoř prof. Doležela hostí tým německých vědců

30. leden 2017
Intenzivní jednání, přednášky i prohlídka pracoviště – to vše čeká 30. 1. - 31. 1. 2017   v Olomouci německé hosty z prestižního ústavu Leibniz Institut of Plant Genetics and Crop Plants. 

Peří – obtížný odpad nebo živiny?

30. leden 2017
Obtížným odpadem v drůbežárnách je kuřecí peří, kterého se jen v České republice vyprodukuje přibližně 200 tun za den. Jeho likvidace se v současné době řeší například anaerobní fermentací na bioplyn a to ve směsi s ostatními odpady ze zpracovatelských jatečních linek, nebo hydrolýzou za zvýšené teploty, kdy je třeba použít kyselé, nebo zásadité prostředí, a proto je nutné přidávat větší množství minerálních kyselin nebo anorganických zásad.    

Vědcům z našeho programu se podařilo vyvinout unikátní ekologickou metodu na zpracování odpadního peří

24. leden 2017
Vědci z Ústavu chemických procesů AV ČR, vyvinuli ve spolupráci s VŠCHT Praha a firmami Rabbit, a.s a Ecofuel, s.r.o. unikátní šetrnou metodu na kompletní zpracování odpadního peří a chrupavek. Vynález umožňuje z obtížného odpadu drůbežáren připravit živný roztok obsahující směs proteinů a aminokyselin, který nabízí široké možnosti využití; jako nutriční přísada do krmiv, stimulátor růstu a ochrana rostlin před stresovými vlivy, i jako zdroj jednotlivých žádaných aminokyselin, například kyseliny asparágové. Poslechněte si rozhovor s doktorkou Olgou Šolcovou, DSc. z Ústavu chemických procesů AV ČR, který vysílal 21.1.2017 Český rozhlas v pořadu Meteor.  Více ZDE  

Olomoučtí vědci vyvinuli unikátní metodu izolace genů rostlin

12. leden 2017
Obrovská úspora peněz a času, zefektivnění vědeckého bádání a rychlejší šlechtění zemědělských plodin – to jsou hlavní přínosy metody, která zjednodušuje a usnadňuje izolaci genů rostlin. Vyvinuli ji vědci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR ve spolupráci se zahraničními partnery, švýcarskou Universität Zürich a anglickým vědeckým ústavem John Innes Center ve městě Norwich. Výsledky jejich výzkumu přispějí ke šlechtění odrůd odolných vůči změnám klimatu a k zajištění dostatku potravin pro rostoucí světovou populaci.  

V prvním hodnocení Strategie AV21 si náš program vede skvěle

05. leden 2017
Projekt Strategie AV21 má za sebou první hodnocení. Program Potraviny pro budoucnost si v něm vede výborně. Přesvědčte se o tom v publikaci AV ČR.  

Rostliny jako potraviny a zdroj energie

16. prosinec 2016
14. 12. 2016 jsme se zúčastnili akce nazvané „Setkání s vědci“, kterou každoročně pořádá Masarykova střední zemědělská škola v Opavě. Studentům i pedagogům jsme představili Ústav experimentální botaniky i program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21. 

Plýtvání potravinami je problém, který chceme řešit

08. prosinec 2016
Ve výzkumném programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 chápeme, že je nutné omezit plýtvání jídlem. Proto jsme v letošním roce zorganizovali několik aktivit, které by měly pomoci tento problém řešit.    

Seminář Získávání cenných látek z rostlinné biomasy

06. prosinec 2016
Jak využít cenné látky, které obsahují mikrořasy? Nahradí někdy sinice antibiotika? Nejen o tom se mluvilo 5. 12. 2016 v Třeboni. Centrum centru řasových biotechnologií Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR uspořádalo seminář. Zájem o něj byl velký. 

Jsou genové banky nadějí pro přežití lidstva?

23. listopad 2016
O tom diskutovali účastníci filmové projekce a besedy 21. 11. 2016 v olomoucké Pevnosti poznání. Akce byla součástí Ozvěn festivalu Země na talíři a v Olomouci se konala poprvé.  

Workshop o potravinové budoucnosti

09. listopad 2016
Bude mít lidstvo i v budoucnosti dostatek potravin? Ovládají mikroorganismy naše životy? Jak je to s chemií a potravinami? To byla některá ze zajímavých témat, o nichž se  8.11. 2016 diskutovalo v Ústavu chemických procesů.