Aktuality

Český rozhlas: GMO potraviny na vašem stole: Situace se změnila a superplevele se bát nemusíte, vzkazují výzkumníci

18. srpen 2016
Zajímavý pořad o GMO vysílal Český rozhlas PLUS. Vznikl na naší jarní konferenci. Poslechněte si! Mluví v něm Jaroslav Petr (VÚŽV), Jaroslav Doležel (ÚEB) a Tomáš Moravec (ÚEB). Více informací ZDE.

Časopis Vesmír: Mluvit o zázraku přírody nestačí

02. srpen 2016
Hlavní host naší konference o GMO prof. Marc Van Montagu v rozhovoru redaktora časopisu Vesmír Ondřeje Vrtišky. 

Na Evropském biotechnologickém kongresu se prezentovali také olomoučtí vědci

25. červenec 2016
Vědci z přírodovědecké fakulty a Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) hráli významnou roli na 17. Evropském biotechnologickém kongresu, který se na počátku července uskutečnil v polském Krakově. Olomoučtí přednášející seznámili účastníky kongresu s výsledky výzkumu zejména v oblasti genomiky obilovin.

Olomoučtí vědci vedli společně se špičkovými světovými odborníky prestižní odborný kurz v Číně

30. červen 2016
Týdenní workshop moderních metod zkoumání dědičné informace rostlin pořádala Zemědělská univerzita v čínském Nankingu (Nanjing). Profesorka Xiue Wang pozvala na kurz vědce, kteří se věnují různým oblastem tohoto studia. 

Na olomouckém Veletrhu vědy a výzkumu jsme představili potraviny budoucnosti

29. červen 2016
Tisíce návštěvníků zavítaly na letošní Veletrh vědy a výzkumu Univerzity Palackého. Seznámit se s vědou v praxi, vyzkoušet si některé pokusy a zažít malá dobrodružství mohli školáci, dospělí i rodiny s dětmi na šedesáti stanovištích Přírodovědecké fakulty UP i v interaktivním muzeu vědy v Pevnosti poznání. Dva stánky představily i náš výzkumný program „Potraviny pro budoucnost“ a dokázaly, že věda není nuda.  

Odborníci chtějí pomoci lidem s celiakií

08. červen 2016
Náš výzkumný program Strategie AV21 se zabývá i problematikou lepku a jeho vlivu na zdraví. Proto v loňském roce uspořádal Mikrobiologický ústav AV ČR celodenní seminář pro veřejnost.  Z diskuzí vyplynulo, že celiaci i výrobci bezlepkových potravin se potýkají s mnoha potížemi. A právě ty chceme pomoci řešit. 

Akademie věd ČR otevřela v květnu nové Centrum transferu znalostí a technologií /CeTTAV/

06. červen 2016
Jedinečnost Centra spočívá zejména v koordinaci činností a výměně informací v transferu znalostí v rámci soustavy 54 pracovišť AV ČR.   

V Praze se diskutovalo o tom, jak neplýtvat zbytečně potravinami

31. květen 2016
To, co jednomu přebývá, druhému chybí. Tak jednoduše lze pojmenovat téma čtvrtečního večera, který se konal v Praze. Na téma plýtvání potravinami se rozhodli upozornit kolegové ze Sociologického ústavu.  

Nenechte si ujít výstavu Ozvěny EXPO 2015 v Akademii věd! Potrvá do 29. července.

25. květen 2016
Pokud jste neměli možnost navštívit EXPO 2015 v Miláně, zamiřte do Prahy. V Galerii Věda a umění se přesvědčíte o tom, že věda nemusí být suchopárná a dokáže inspirovat umělce k vytvoření mimořádných děl.  

Jak omezit plýtvání potravinami se dozvíte 26. 5. v Praze na akci Sociologického ústavu

24. květen 2016
Ozvěny festivalu Země na talíři – Muffin man 19.00, AKC - Husova 4a, Praha 1 Zveme vás do Akademického Konferenčního Centra na večer věnovaný plýtvání potravinami. Tentokrát se zaměříme na fenomén Dumpsteringu – zachraňování (nebo chcete-li vybírání) nezávadného jídla z kontejnerů supermarketů.  

AV ČR: Veletrh vědy přilákal do pražských Letňan tisíce návštěvníků

23. květen 2016
Veletrh vědy, největší popularizační akci svého druhu v České republice, navštívilo ve dnech 19.–21. května čtrnáct tisíc lidí. Za náš program Strategie AV21 se účastnily dva ústavy. Více informací o veletrhu ZDE..

Science.sk: Olomoucký festival vedeckých filmov sa nevyhol ani GMO

16. květen 2016
Ľudia viac ako kedykoľvek predtým diskutujú a pochybujú o obsahu svojho jedla a jeho vplyve na naše zdravie. Sú si toho vedomí aj organizátori Medzinárodného festivalu vedeckých filmov v Olomouci (AFO), ktorí jedlu venovali celú programovú sekciu. Jej témou bola jedna z najkontroverznejších otázok týkajúcich sa jedla – geneticky modifikované potraviny.

Geneticky modifikovaných plodin se není třeba obávat, potvrdili v Olomouci špičkoví čeští i zahraniční vědci.

12. květen 2016
Problematika GMO často vzbuzuje negativní emoce a pro laiky není snadné se v ní orientovat. Právě proto se vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, kteří koordinují výzkumný program Strategie AV21 „Potraviny pro budoucnost“, rozhodli v rámci festivalu Academia film Olomouc připravit společně s Univerzitou Palackého hned několik akcí zaměřených na GMO.