Aktuality

Program festivalu Země na talíři v Olomouci

05. říjen 2017
Olomouc 10. -11. října 2017  Analytické centrum Glopolis Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. Výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 Spolek Udržitelný Palacký Pevnost poznání Academia film Olomouc kino Metropol    

Vědci nabídli politikům expertní podporu

27. září 2017
Cílem semináře, který se konal 26. září 2017 v Senátu PČR bylo zprostředkovat politikům přehledně a stručně informace z vědy, zaujmout je pro odborná témata a informovat je o nových technologiích a jejich dopadech.

Svět získá lepší odrůdy pšenice díky Olomouci, Maďarsku a Bruselu

27. září 2017
Výzkum dědičné informace planých předchůdců pšenice, na kterém se podílí olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) AV ČR, v. v. i. a maďarský vědec István Molnár, usnadní šlechtění odolnějších odrůd. Individuální vědecko-výzkumný pobyt maďarského vědce v České republice podpořil evropský grant Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA). Projekt byl nyní vybrán mezi třicet nejzajímavějších, které se dnes budou prezentovat v Bruselu.

Časopis Botanika: Nová Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum v Olomouci pomáhá šlechtitelům

11. září 2017
V rámci Strategie AV21 Akademie věd České republiky a jejího výzkumného programu Potraviny pro budoucnost byla na olomouckém pracovišti Ústavu experimentální botaniky AV ČR (ÚEB) na jaře letošního roku otevřena Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum. 

Festival vědy přilákal v Praze davy návštěvníků

07. září 2017
Ústav chemických procesů (ÚCHP) AV ČR prezentoval 6. září náš program Potraviny pro budoucnost na Festivalu vědy v Praze. Akce, která je společným projektem vysokých škol a akademických a volnočasových institucí, se konala už po páté.

Špičkoví zahraniční vědci posilují olomoucký tým Ústavu experimentální botaniky AV ČR

01. září 2017
Z elitního německého Ústavu Maxe Plancka pro výzkum šlechtitelství rostlin v Kolíně nad Rýnem přechází do laboratoře Ústavu experimentální botaniky v Olomouci (ÚEB), kterou řídí rostlinný genetik profesor Jaroslav Doležel, celá výzkumná skupina. Pod vedením molekulárního biologa Aleše Pečinky bude zkoumat chromatin, tedy komplex DNA a  proteinů.  V Olomouci bude také dva roky pracovat díky projektu Marie Skłodowska-Curie Fellowship maďarský vědec István Molnár.

Do České republiky přijeli na setkání GAP poprvé v historii špičkoví odborníci z celého světa

31. srpen 2017
69 účastníků ze 24 zemí celého světa se na sklonku prázdnin sešlo v Centru řasových biotechnologií ALGATECH Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i. v jihočeské Třeboni, aby se na společném pracovním setkání zabývali primární produkcí ve vodním prostředí, tj. procesu fotosyntézy u řas a sinic. 

O Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum byl na Floře Olomouc velký zájem

30. srpen 2017
Letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc, která je nejstarší v České republice, přilákala na 30 tisíc návštěvníků. Mnoho z nich se zastavilo u stánku Ústavu experimentální botaniky, který představoval nově vzniklou Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum. 

Český rozhlas: Poprvé v historii pořádá Česká republika setkání odborníků na fotosyntézu GAP

30. srpen 2017
Jak vyrobit ze sinic a řas nové léky nebo jak zabránit důsledkům globálního oteplování. To jsou témata celosvětového setkání odborníků na fotosyntézu GAP. Poprvé v historii se vědci z 24 zemí potkávají v České republice.Více ZDE

Významné světové setkání začne v neděli v Třeboni

18. srpen 2017
Již 10. ročník prestižního celosvětového pracovního setkání vědců a studentů zabývajících se primární produktivitou vodního prostředí (GAP) hostí třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR - Centrum Algatech (19. - 30.8.). Letošní setkání nese v záhlaví podtitul Aquatic Productivity in the -omics era. Odborníci budou diskutovat a prezentovat nové metodické přístupy studia primárních producentů ve třech pracovních skupinách.  

S jedinečným vědeckým pracovištěm pro české šlechtitele se mohou poprvé seznámit návštěvníci Flory Olomouc

16. srpen 2017
Vědci z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, v. v. i. mají svůj stánek na mezinárodní výstavě Flora Olomouc. Představují v něm především nově vzniklou Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum, unikátní pracoviště, které nemá v České republice obdoby.  V hlavním pavilonu A pro návštěvníky připravili atraktivní podívanou, například rostliny, které vznikly namnožením buněk, speciálně vyšlechtěné trávy nebo staré odrůdy obilí.  

Program „Potraviny pro budoucnost“ se rozšířil o téma genetických modifikací (GM)

02. srpen 2017
Program Strategie AV21 „Potraviny pro budoucnost“ má nového člena. Zapojil se do něj sedmý ústav Akademie věd ČR, kterým je Biofyzikální ústav (BFÚ) AV ČR, v. v. i., a to výzkumným tématem „Moderní metody editace genomu: nástroje pro zajištění dostupnosti a kvality potravin“.

Centrum Algatech navštívila čínská velvyslankyně

21. červenec 2017
Třeboňské centrum řasových biotechnologií navštívila 4. června velvyslankyně Čínské lidové republiky v České republice, paní Ma Keqing. Velice se zajímala o rozvoj řasových biotechnologií a jejich využití ve výživě a krmivářství i o základní a aplikovaný výzkum sekundárních metabolitů mikrořas (mikroskopických řas a sinic), které mohou nalézt uplatnění v lékařství.