Média

Česká televize: Přelomový úspěch: Vědci přečetli celý genom pšenice. Klíčovou roli hráli experti z Olomouce

20. srpen 2018
Po třinácti letech intenzivní mezinárodní spolupráce se dvěma stovkám vědců z dvaceti zemí podařilo získat velmi přesný a hlavně kompletní genom nejrozšířenější zemědělské plodiny: pšenice seté.

Český rozhlas: Pole, které teče

16. srpen 2018
Podívejte se námi na zvláštní “pole”. S řasou chlorella, která se na něm pěstuje, se setkáte v podobě potravinových doplňků. V budoucnu by mohla sloužit jako přirozené antibiotikum proti bakteriím. 

UP Žurnál: Biofyzici a molekulární biologové přiblíží výzkum na Floře Olomouc

13. srpen 2018
Letní etapa květinové výstavy a zahradnických trhů Flora Olomouc, která se koná od 16. do 19. srpna na olomouckém Výstavišti Flora, bude s účastí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. 

Český rozhlas PLUS: Vědci nepřestávají žasnout nad mimořádnými vlastnostmi řasy chlorelly

02. srpen 2018
Řasa chlorella má mimořádné vlastnosti. Měla se stát zdrojem potravy pro hladovějící, dnes se s ní setkáte v podobně potravinových doplňků a v budoucnu  by mohla sloužit jako přirozené antibiotikum proti bakteriím.  

Český rozhlas: Budoucnost patří jedlým obalům

24. květen 2018
Rozhlasový pořad Meteor se tentokrát zaměřil na obaly. Oceány plné plastových sáčků a mořští živočichové otrávení mikroplasty, to je velmi nepříjemný vedlejší a původně nepředpokládaný produkt naší doby plastové. 

Právo: Šlechtitelé a pěstitelé mají obrovský zájem o služby vědců

16. březen 2018
Obrovský zájem o své služby zaznamenala na začátku existence vůbec první Aplikační laboratoř Akademie věd ČR (AV ČR), která v Olomouci propojuje české vědce se šlechtiteli a zemědělskou sférou.  

UP Žurnál: Doktorand z Ugandy získal během studia v Olomouci důležité poznatky pro šlechtění banánovníku

14. březen 2018
Významný krok pro rychlejší a efektivnější šlechtění banánovníku učinil mladý vědec Moses Nyine, který v letošním roce končí doktorské studium na katedře buněčné biologie a genetiky přírodovědecké fakulty.  

AV ČR : Od přednášek k analýzám papáji, květin nebo kukuřice

12. březen 2018
První Aplikační laboratoř Akademie věd ČR, která propojuje české vědce se šlechtiteli a zemědělskou sférou slaví rok od svého založení. O služby unikátního zařízení, které provozuje Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR a jež je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, je obrovský zájem. Laboratoř vznikla a působí s podporou Strategie AV21. Celý článke ZDE

ČT24: 40 let od letu Vladimíra Remka do vesmíru

04. březen 2018
2. března 2018  jsme si připomněli 40 let od startu prvního českého kosmonauta Vladimíra Remka. Při svém pobytu ve vesmíru zkoumal i řasy. Tehdejší experiment popisuje ve vysílání ČT24   prof. Ondřej Prášil z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR (18:14 min.).Záznam si můžete pustit ZDE.

irozhlas: Obavy z hladu se týkají i Evropanů. Za 30 let budeme jíst cvrčky i geneticky upravené rostliny

10. prosinec 2017
V roce 2050 má podle odhadu OSN lidská populace dosáhnout počtu 9,7 miliardy obyvatel. Řada vědeckých studií tvrdí, že při současném způsobu produkce potravin není možné takové množství lidí uživit. Vědci – a instinktivně i běžná populace – hledají na tuto otázku odpověď. Více informací ZDE.

Český rozhlas Dvojka: Seminář zdravé potraviny ve zprávách v 8:00

08. prosinec 2017
Pozvánku Českého rozhlasu na seminář Zdravé potraviny si můžete poslechnout ZDE.

AV ČR: Zdravé potraviny. Které jsou přínosné a které škodí?

08. prosinec 2017
Kvalita potravin hraje ve výživě lidí významnou roli. Přibližně jedna třetina obyvatel planety trpí tzv. skrytým hladem, což je příjem prázdných kalorií bez dostatečného množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Tento fenomén přitom ohrožuje nejen chudé země, ale i Evropu. Více ZDE