Média

Česká televize: Objev pro včelaře

08. září 2018
Řasa Chlorella může pomoci včelám! Reportáž České televize, která natáčela i v třeboňském Centru Algatech MBÚ, si můžete pustit ZDE.

Česká televize: nominace na cenu Česká hlava

07. září 2018
Národní cenu Česká hlava získá s největší pravděpodobností rostlinný genetik profesor Jaroslav Doležel. Spolu s kolegy z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd přispěl například k rozluštění genomu pšenice. Více informací ZDE

České noviny: Na Českou hlavu bude navržen vědec, který rozluštil genom pšenice

07. září 2018
Na národní ocenění Česká hlava navrhne vládní rada pro výzkum Jaroslava Doležela, který se podílel na rozluštění genomu pšenice nebo ječmene. Oznámili to představitelé Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) na tiskové konferenci po zasedání rady. Výzkum Doležela a jeho kolegů má pomoci například k vyšlechtění odrůd plodin odolnějších vůči změnám počasí a dalším negativním vlivům. V soutěži Česká hlava jsou oceňováni nejvýznamnější vědci a nejvýraznější výzkumné počiny. Celý článek ZDE.

Česká televize: Objev pro včelaře

06. září 2018
Krmivo z  řas zvyšuje výnosy i odolnost proti nemocem: Reportáž ZDE.

Český rozhlas: Šlechtění rostlin

04. září 2018
Hostem pořadu Patricie Strouhalové ve studiu Českého rozhlasu Dvojka byl prof. Jaroslav Doležel. Záznam si můžete poslechnout ZDE.

Parlamentní listy: Akademie věd: Čeští vědci pomohli rozluštit genom pšenice

25. srpen 2018
Dvěma stovkám vědců z 20 zemí se po 13 letech podařilo rozluštit genom pšenice seté, nejrozšířenější zemědělské plodiny. Výsledky, na kterých se významně podíleli odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, pomohou rychlejšímu šlechtění odrůd pšenice s lepšími vlastnostmi nebo třeba také lidem s alergií na lepek. Více ZDE.

Agropress.cz: Nemožné se stalo skutečností – genom pšenice rozluštěn!

24. srpen 2018
Ačkoliv se to zprvu zdálo nereálné, po třinácti letech intenzivní práce se vědcům z dvaceti zemí světa podařilo „přečíst“ kompletní genetickou informaci pšenice seté. Genom pšenice se vyznačuje enormní velikostí a složitostí, proto se jeho rozluštění zprvu zdálo nereálné.Více ZDE.

Prima Zoom: Vědci rozluštili celý dědičný kód pšenice seté. Co to znamená?

24. srpen 2018
Konečně máme přečtenou DNA pšenice. Co to znamená a proč to trvalo tak dlouho? Více ZDE.

Český rozhlas Olomouc: Vědci rozluštili dědičný kód pšenice. Na průlomovém objevu se podíleli i biologové z Olomouce

22. srpen 2018
Světový průlom ve výzkumu pšenice se podařil mezinárodnímu týmu rostlinných biologů. Po 20 letech rozluštili genom pšenice. Na významném objevu se podíleli i vědci z Olomouce. Více ZDE.

E15.cz: Vědci zjistili, že lze rozluštit celý genetický kód pšenice

22. srpen 2018
Nový výzkum umožní šlechtit jednu z nejdůležitějších zemědělských plodin na planetě moderními technikami. Výnosnější odrůdy pšenice se budou umět přizpůsobit klimatu.Více ZDE

Olomoucký deník: Obří objev olomouckých vědců

22. srpen 2018
Objev světového významu, který do budoucna pomůže milionům lidí, se povedl mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž jsou i odborníci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB botaniky AV ČR). Rozluštili totiž dědičný kód nejrozšířenější zemědělské plodiny, pšenice seté. Výsledek poslouží vědcům i šlechtitelům, kteří díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy pšenice s lepšími vlastnostmi. Celý článek ZDE.

VTM: Genom pšenice je 5× větší než lidský, a vědci ho dokázali přečíst. Na výzkumu se podíleli i odborníci z Olomouce

22. srpen 2018
Před několika dny v prestižním magazínu Science vyšel článek shrnující výsledky 13 let trvajícího výzkumu, na němž se podílelo více než 200 vědců ze 73 institucí ve 20 zemích světa včetně České republiky. Zcela konkrétně se jedná o podrobný popis genomu pšenice seté. Článek ZDE.

21.století: Zatočíme s hrozbou hladomoru? Vědci dokázali rozluštit DNA pšenice

22. srpen 2018
Mít dostatek potravy, schopné odolat i těm nejextrémnějším rozmarům počasí – to je dost možná jedna z podmínek přežití lidstva v brzké budoucnosti. Mezinárodní vědecký tým nyní učinil první krok k tomu, abychom se jednou nemuseli bát nedostatku potravy. A co víc, svůj podíl na tom mají i čeští odborníci. Článek ZDE.