Média


Poslední deště zasáhly hlavně Moravu, je tam více vláhy než obvykle. Vysychá naopak severozápad Čech

29. květen 2023

Deště, které v posledních týdnech zasáhly především Moravu, zvýraznily rozdíly v zásobě vody v půdě mezi jednotlivými částmi země. 


Úroda.cz: Změna klimatu je již faktem

22. květen 2023

Trend vývoje změny klimatu je nastartovaný, což zejména v posledních letech pociťujeme na vlastní kůži. Přibývá extrémních situací, které po právu znepokojují i zemědělce.

Paradox dnešní doby: Jídlo je drahé, přesto končí v popelnici

18. květen 2023

Domácnosti si stěžují na drahé potraviny. V odpadu ale končí pečivo, ovoce nebo mléčné výrobky za miliardy korun.

Pole spálená glyfosátem. Není jiná možnost, brání se zemědělci

15. květen 2023

Plošné chemické postřiky používali zemědělci v uplynulých dnech, aby připravili pole na zasetí. Podle odborníků to ale ohrožuje jak biodiverzitu, tak vodní zdroje. Zemědělci se brání, že jim legislativa nedává jinou možnost.

Výzkumníci z NCK BIOCIRTECH vymysleli nové způsoby likvidace odpadu, účinnou kosmetiku i nová probiotika pro psy

12. květen 2023

Čtyřiadvacet ověřených technologií, dvaatřicet funkčních vzorků a devět užitných vzorů. To je jen část výsledků velmi úspěšného čtyřletého snažení českých výzkumníků, kteří se sdružili v Národním centru kompetence s názvem BIOCIRTECH.

Dopady klimatických změn jsou dramatické. Středoevropští vědci pracují na systému včasného varování před těmi nejhoršími

02. květen 2023

Střední Evropa má být do budoucna schopna rychleji a lépe reagovat na negativní dopady klimatické změny, mezi které patří třeba vlny veder, sucho a zvýšené riziko lesních požárů. Vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe proto začali pracovat společně s kolegy z dalších evropských institucí na projektu s názvem Clim4Cast. Vytvoří nástroje včasného varování, které budou účinné a funkční pro středoevropský region.

Změna klimatu je již realitou

03. duben 2023

Vyšší teploty, větší výpar, delší vegetační období. To jsou faktory, se kterými se nejen zemědělci musí ve své praxi stále více vyrovnávat a reagovat na ně novými postupy.

1 2 3 4 5 6 21 40 60 79