Média

Geneticky modifikované plodiny: Jak velkou cestu ušel člověk?

21. červenec 2023
To, co odstartovalo 9500 let př. n. l. na prvních improvizovaných „polích“, dnes probíhá také za zdmi moderních laboratořích genetiky. Plány na efektivnější a odolnější plodiny vůči škůdcům nebo vodním živlům jsou totiž klíčem k další obživě lidstva. Jak si tedy stojíme?.

HN: Zakazovat si úpravy DNA rostlin je evoluční sebevražda

12. červenec 2023
Změny genomu rostlin mají v Evropě stále ještě stopku. Zjednodušení jejich legalizace a uvedení do praxe jsou ale nevyhnutelné, tvrdí expert na molekulární biologii z Biofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Roman Hobza. V rozhovoru vysvětluje, proč je důležité přizpůsobovat se měnícím se životním podmínkám všemi prostředky, které máme k dispozici.

Zemědělci bojují proti suchu, tradiční rostliny vyměňují za odolnější

06. červenec 2023
Pěstovat teplomilné plodiny, sít odrůdy těch tradičních, které jsou vůči suchu odolnější, nebo aplikovat na rostliny postřiky, které podpoří jejich odolnost. To jsou způsoby, kterými se zemědělci v Plzeňském kraji snaží vzdorovat suchu nebo ho využívat ve svůj prospěch.

Už žádné pochyby: změna klimatu je vážná a můžeme za ni my

03. červenec 2023
Fakta jsou zcela nekompromisní. Dokládají, že zprávy typu, jak jedna erupce sopky vyprodukovala tolik CO2 jako lidstvo za celou svou existenci, jsou jen mnohokrát opakovaným nesmyslem.

Prof. Jaroslav Doležel mluvil v ČT24 o rozluštění přenosu DNA ječmene

29. červen 2023
Olomoučtí vědci rozluštili mechanismus přenosu genetické informace ječmene.  

ČT24: Intersucho a Windy spojili své síly

11. červen 2023
Vědci Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe), kteří provozují webové stránky Intersucho.cz, a programátoři platformy Windy.com monitorují a předpovídají sucho pro téměř celou planetu. 

ČT24: Sucho v Česku

05. červen 2023
V Česku se rozšiřují oblasti postižené suchem. Na tento problém upozonilo i vysílání ČT24, jehož hostem byl prof. Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR

Poslední deště zasáhly hlavně Moravu, je tam více vláhy než obvykle. Vysychá naopak severozápad Čech

29. květen 2023
Deště, které v posledních týdnech zasáhly především Moravu, zvýraznily rozdíly v zásobě vody v půdě mezi jednotlivými částmi země. 

Úroda.cz: Změna klimatu je již faktem

22. květen 2023
Trend vývoje změny klimatu je nastartovaný, což zejména v posledních letech pociťujeme na vlastní kůži. Přibývá extrémních situací, které po právu znepokojují i zemědělce.

Paradox dnešní doby: Jídlo je drahé, přesto končí v popelnici

18. květen 2023
Domácnosti si stěžují na drahé potraviny. V odpadu ale končí pečivo, ovoce nebo mléčné výrobky za miliardy korun.

Pole spálená glyfosátem. Není jiná možnost, brání se zemědělci

15. květen 2023
Plošné chemické postřiky používali zemědělci v uplynulých dnech, aby připravili pole na zasetí. Podle odborníků to ale ohrožuje jak biodiverzitu, tak vodní zdroje. Zemědělci se brání, že jim legislativa nedává jinou možnost.

Výzkumníci z NCK BIOCIRTECH vymysleli nové způsoby likvidace odpadu, účinnou kosmetiku i nová probiotika pro psy

12. květen 2023
Čtyřiadvacet ověřených technologií, dvaatřicet funkčních vzorků a devět užitných vzorů. To je jen část výsledků velmi úspěšného čtyřletého snažení českých výzkumníků, kteří se sdružili v Národním centru kompetence s názvem BIOCIRTECH.

Dopady klimatických změn jsou dramatické. Středoevropští vědci pracují na systému včasného varování před těmi nejhoršími

02. květen 2023
Střední Evropa má být do budoucna schopna rychleji a lépe reagovat na negativní dopady klimatické změny, mezi které patří třeba vlny veder, sucho a zvýšené riziko lesních požárů. Vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe proto začali pracovat společně s kolegy z dalších evropských institucí na projektu s názvem Clim4Cast. Vytvoří nástroje včasného varování, které budou účinné a funkční pro středoevropský region.