Aktuality

Jak mikrobiom střeva dokáže trénovat imunitní systém

28. březen 2025
Věděli jste, že mikrobiom střeva dokáže trénovat náš imunitní systém a ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i psychiku? Poslechněte si podcast s prof. Helenou Tlasaklovou - Hogenovou.

Jak nakupují Češi? Výzkum Sociologického ústavu odhalil trendy i nové zvyklosti

27. březen 2025
Jak často chodíme na nákup, kde nakupujeme a co nás ovlivňuje při výběru potravin? Výzkum přináší zajímavá zjištění o nákupních zvyklostech Čechů.

Radiožurnál: Příroda doposud absorbovala polovinu našich emisí. V posledních letech její pomoc slábne, říká bioklimatolog Trnka

26. březen 2025
Ústav výzkumu globální změny Akademie věd Czech Globe představil web Klimatická změna, který má upozorňovat na dopady globálního oteplování.

Magazín iDnes: Bez šlechtění bychom se nenajedli

25. březen 2025
David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti?

Vědci představili možnou podobu Česka v době klimatické změny do konce století

24. březen 2025
Jaké jsou poznatky o klimatické změně, jaké jsou její dopady a jaké se nabízejí možnosti jejich řešení, ukazuje inovovaný web Klimatická změna.

Jak dětem přiblížit vědu? Workshopy v Ústavu chemických procesů AV ČR ukázaly, že chemie může být zábava

21. březen 2025
Ve dnech 12. a 13. března 2025 se v Ústavu chemických procesů AV ČR, konaly popularizační workshopy, určené dětem ze zájmového kroužku Malého vědce.

The Czech Plant Nucleus Workshop 2025: Podpora mladých vědců v rostlinné biologii

20. březen 2025
The Czech Plant Nucleus Workshop (CPNW) je konference, kterou organizují mladí čeští vědci s cílem propojit studenty a odborníky zabývající se biologií rostlinného jádra a chromozomů.

Vědci by chtěli mezinárodní úmluvu o otevřeném přístupu k datům o klimatu

19. březen 2025
Současná globální politická nestabilita a geopolitické napětí společně s rostoucím nacionalismem, byrokracií a ekonomickým tlakem stále více omezují volný přístup k datům potřebným ke studiu klimatické změny a komplikují jejich výměnu.

Žížaly – neviditelní hrdinové zemědělské půdy

18. březen 2025
Na první pohled se může zdát, že žížaly jsou jen obyčejní obyvatelé půdy. Ve skutečnosti však hrají zásadní roli v její regeneraci a udržení úrodnosti. 🌱 Díky jejich činnosti se organická hmota lépe rozkládá, živiny se uvolňují pomaleji a půda se stává stabilnější.

Nové metody šlechtění – strašák, nebo světlá budoucnost zemědělství?

17. březen 2025
Je možné čelit aktuálním výzvám měnícího se klimatu, produkovat zároveň kvalitnější zemědělské produkty, a k tomu se šetrně chovat k půdě a krajině?

Popularizace vědy v praxi: Studenti objevovali tajemství DNA

17. březen 2025
Ve čtvrtek 6. března navštívili olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR studenti semináře Molekulární biologie a genetiky z Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm.

InterSucho nově umožňuje zobrazit míru sucha až na úroveň obecních katastrů

14. březen 2025
Web InterSucho nově umožňuje zobrazit míru sucha až na úroveň jednotlivých obecních katastrů. Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe po deseti letech provozu stránky inovoval.

CzechGlobe: Jaro letos začíná opět velmi brzy, vyrašily habry v Lanžhotě

13. březen 2025
Habry v Lanžhotě na Břeclavsku letos znovu vyrašily velmi brzy při porovnání s údaji z pravidelného pozorování od roku 1951. V posledních 20 letech se datum rašení posunulo proti 50. a 60. letům minulého století v průměru o 14 dnů.