Média

Radiožurnál: Příroda doposud absorbovala polovinu našich emisí. V posledních letech její pomoc slábne, říká bioklimatolog Trnka

26. březen 2025
Ústav výzkumu globální změny Akademie věd Czech Globe představil web Klimatická změna, který má upozorňovat na dopady globálního oteplování.

Magazín iDnes: Bez šlechtění bychom se nenajedli

25. březen 2025
David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti?

Vědci představili možnou podobu Česka v době klimatické změny do konce století

24. březen 2025
Jaké jsou poznatky o klimatické změně, jaké jsou její dopady a jaké se nabízejí možnosti jejich řešení, ukazuje inovovaný web Klimatická změna.

Vědci by chtěli mezinárodní úmluvu o otevřeném přístupu k datům o klimatu

19. březen 2025
Současná globální politická nestabilita a geopolitické napětí společně s rostoucím nacionalismem, byrokracií a ekonomickým tlakem stále více omezují volný přístup k datům potřebným ke studiu klimatické změny a komplikují jejich výměnu.

Nové metody šlechtění – strašák, nebo světlá budoucnost zemědělství?

17. březen 2025
Je možné čelit aktuálním výzvám měnícího se klimatu, produkovat zároveň kvalitnější zemědělské produkty, a k tomu se šetrně chovat k půdě a krajině?

Zájem o zahrádkaření v ČR roste, nových pozemků ale mnoho nepřibývá

13. březen 2025
Zájem o zahrádkaření v Česku roste, přibývá zejména mladých zahrádkářů s rodinami. Zájemci na uvolnění pozemků v zahrádkářských osadách ale čekají často i několik let. Počet zahrádkářských osad a kolonií se sice po dřívějším úbytku poměrně stabilizoval, nových ale mnoho nepřibývá. Vznik nové plnohodnotné zahrádkářské osady je totiž v současnosti poměrně administrativně a finančně náročný.

Situace je naléhavá, varuje vědec po úniku toxického benzenu z vlaku

10. březen 2025
Přírodovědec Jakub Hruška upozorňuje, že únik benzenu do podzemní vody v Hustopečích nad Bečvou napáchal škody. „Myslím si, že se všichni snaží, ale ta rychlost měla být větší,“ komentuje ekologickou pohromu na Přerovsku.

David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky hostem Laboratoře Čro PLUS

05. březen 2025
Desítky tisíc druhů rostlin jsou jedlé, pěstujeme jich ale jen pár set. Vědci se teď snaží kultivovat nové kvůli změně klimatu. K úspěšnému zdomácnění rostlin před 12 tisíci lety přispěly chutné plody a schopnost růst na poli.

Češi šetří na potravinách. Z vysokých cen se navzájem obviňují zemědělci, potravináři i obchodníci

03. březen 2025
Ceny potravin v nákupním košíku běžného Čecha byly letos v lednu průměrně o 48 procent vyšší než před osmi lety – tedy v porovnání s lednem 2017. Ukazují to data Českého statistického úřadu, která zpracoval datový tým Českého rozhlasu.

Loňský rok byl v ČR plný meteorologických extrémů, budou stále častější

27. únor 2025
Loňský rok byl v Česku plný meteorologických extrémů, ale už brzy by nám takový rok mohl připadat normální, uvedl bioklimatolog Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe na setkání tvůrců a uživatelů projektu Intersucho ve Větrném Jeníkově.

S pracovním týdnem skončila vlna ledových dnů, období výskytu se stále zkracuje

25. únor 2025
S pracovním týdnem skončila vlna ledových dnů, tedy takových, kdy teploty přes den nevystoupily nad nulu. Období, kdy se tyto dny vyskytují, se každou dekádu zkracuje.

Přestane pivo chutnat jako pivo? Klimatické změny ohrožují oblíbený nápoj Čechů

20. únor 2025
Televize BBC informovala o výzkumu Ústavu výzkumu globální Akademie věd ČR, který upozornil na hrozbu změny klimatu pro jeden z nejoblíbenějších nápojů světa a nutnost zavést příslušná opatření.

Sníh i řeky jsou kvůli teplé zimě na polovině, jižní Moravě hrozí velké sucho

18. únor 2025
Ačkoliv teplejší zimy vnímá mnoho lidí jako pozitivum, pro přírodu tento trend znamená výrazné problémy. Na jižní Moravě je kvůli vyšším teplotám téměř o polovinu méně sněhu, než je v únoru běžné, což působí starosti zejména kvůli množství podzemní vody.