Média

Počet poruch příjmu potravy se u mladých lidí zdvojnásobil

15. květen 2025
Rapidně narůstá počet lidí, kteří se potýkají s některou z poruch příjmu potravy. Alarmující situace je u mladistvých ve věku 14 až 18 let, hlavně u dívek. Za posledních deset let se u nich výskyt poruch příjmu potravy zdvojnásobil.

„Část máku zaoráme.“ Zemědělce straší vyprahlá půda

13. květen 2025
V části Česka panují extrémní sucha. Pokud v příštích týdnech nezaprší, může to být problém pro jarní plodiny i některou zeleninu.

29. dubna slavíme Mezinárodní den imunologie

29. duben 2025
Tento den připomíná klíčovou roli imunologie v ochraně našeho zdraví – od boje proti infekcím, přes léčbu alergií a autoimunitních onemocnění, až po vývoj moderních terapií nádorových chorob.

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

28. duben 2025
David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti?

Ochlazení na přelomu týdne může přízemními mrazíky ohrozit brambory a cukrovku

23. duben 2025
Ochlazení, které meteorologové očekávají na přelomu týdne, může přinést přízemní mrazíky a ohrožení vzcházejících raných brambor a cukrové řepy. Zatím ale nepředpokládají, že by teploty měly klesnout tak, že bude mrznout i ve dvou metrech nad zemí.

Záhony zůstávají v plánu

22. duben 2025
I přes úbytek míst se se zahrádkami počítá, chránit je má nový rozvojový dokument Prahy

Změna klimatu zvyšuje v Česku riziko sucha i extrémních srážek

16. duben 2025
Česko se v důsledku klimatické změny způsobené lidskou činností potýká s častějšími a intenzivnějšími extrémními projevy počasí, jako jsou vlny veder, silné srážky, ledovka nebo sucho.

Nástup rašení rostlin a hnízdění ptáků je čím dál časnější. Trend zesiluje, říká vědkyně

14. duben 2025
Nástup fenologických fází rostlin a ptačích populací je na jaře v důsledku klimatické změny stále časnější a trend v posledních letech ještě zesiluje, řekla v rozhovoru s ČTK Petra Dížková z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

10. duben 2025
Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Toxický benzen vydrží v půdě roky. Ať pomůže armáda, vyzývá expert

09. duben 2025
Toxický benzen, který unikl po velké havárii vlaku v Hustopečích nad Bečvou, vydrží v půdě roky. Podle Jakuba Hrušky z Ústavuz výzkumu globální změny nyní důležité co nejrychleji těžit kontaminovanou půdu a odvážet ji na dobře odizolovaná místa. Nebezpečná látka už také zamořila přilehlé jezero a první studnu. Bezpečnostní rada Olomouckého kraje v oblasti vyhlásila stav nebezpečí.

Český rozhlas Wave: Zadržet vodu, zlepšit půdu. Opatření jdou zdola a dobrovolně. Změní to Politika krajiny 2050?

04. duben 2025
Česká krajina 21. století už nemůže být jen o produkci surovin a plodin. Půda je v současnosti zhruba na polovině kapacity obsahu organické hmoty. Další úbytek organiky by znamenal zamířit někam k polopouštím.

Česko trápí sucho, úroda v ohrožení

02. duben 2025
Česko trápí sucho, úroda v ohrožení. Může za to málo srážek. Více v článku MF Dnes.

Radiožurnál: Příroda doposud absorbovala polovinu našich emisí. V posledních letech její pomoc slábne, říká bioklimatolog Trnka

26. březen 2025
Ústav výzkumu globální změny Akademie věd Czech Globe představil web Klimatická změna, který má upozorňovat na dopady globálního oteplování.