Pěstovat teplomilné plodiny, sít odrůdy těch tradičních, které jsou vůči suchu odolnější, nebo aplikovat na rostliny postřiky, které podpoří jejich odolnost. To jsou způsoby, kterými se zemědělci v Plzeňském kraji snaží vzdorovat suchu nebo ho využívat ve svůj prospěch.
Zemědělská společnost Lukrena, která hospodaří na výměře 3500 hektarů na Plzeňsku, teplejšího klimatu využila k nasazení nové plodiny. „Protože se otepluje, začali jsme před pěti lety pro vlastní potřebu sít sóju, z které připravujeme vlastní krmné směsi pro živočišnou výrobu. V současné době ji pěstujeme na sto hektarech,“ říká vedoucí rostlinné výroby Lukreny Jaroslav Terš.
Díky tomu mohou být krmné směsi z Lukreny označovány jako GMO free, tedy bez geneticky modifikované sóji, kterou nakupované krmné směsi obsahují.
Zemědělským firmám podle Terše pomáhá i to, že na trhu jsou k mání odrůdy vhodné do sušších oblastí. „Když mám výsušné pole, dám tam odrůdy, které snášejí větší sucho, týká se to pšenice i řepky,“ říká Terš. Podle něj tak v poslední době postupuje většina zemědělců. Terš připomněl, že odolnější odrůdy dokáží suchu odolávat zhruba o tři dny déle než méně odolná odrůda, která už by fyziologicky strádala nebo by se nakonec musela zaorat.
Celý článek si můžete přečíst ZDE