Novou řasu, žlutou chlorellu s vysokým obsahem luteinu (0,5 %), se podařilo vyšlechtit vědcům v Mikrobiologickém ústavu AV ČR – Centru Algatech v Třeboni. Využití najde například i v populárních doplňcích stravy. Pro zájemce z řad pěstitelů mikrořas je nyní k dispozici i její biotechnologický kmen.
Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa. Je užívána jako doplněk stravy a rovněž k detoxikaci těla. Je bohatá na antioxidační látky, vitamíny a vlákninu. Jedna z obsažených látek – takzvaný lutein – například pomáhá snižovat projevy věkem podmíněné degenerace sítnice oka.
Rodina chlorel zahrnuje asi 100 druhů, které se neustále přejmenovávají. To firmám pěstujícím chlorellu ztěžuje orientaci v tom, které druhy jsou povolené a které nikoli. Centru Algatech se podařilo prosadit schválení dalších druhů chlorely pro využití v potravinářství v EU. V Evropě se vzhledem ke klimatickým podmínkám rozšiřuje heterotrofní kultivace v uzavřených fermentorech. Tato kultivace je náročná na technologickou kázeň, protože vyžaduje sterilní prostředí. Bez úzkostlivé čistoty by všechno přerostly bakterie.
„V posledních letech sledujeme rychlý nárůst poptávky po nezelených kmenech mikrořas. Jednak mají vyšší obsahy karotenoidních antioxidantů a jednak se pro některá další zpracování zelený chlorofyl nehodí. Na druhou stranu: tím, že řase chybí chlorofyl, ji nelze pěstovat na světle, ale ve fermentorech. Tento způsob kultivace zatím není příliš rozšířený, v České republice takový pěstitel kromě nás není,“ vysvětluje Richard Lhotský, pracovník výzkumu a vývoje a manažer transferu technologií v Centru Algatech.
„Nyní cílíme na dva sektory, na producenty biomasy, kteří by si kmen mohli koupit a pěstovat, jednáme s firmami z Nizozemska, Dánska a Rakouska a dále na významné prodejce doplňků stravy z mikrořas, kterým nabízíme kmen i kultivaci na zakázku, buď u nás, nebo u zahraniční firmy, která je naším partnerem v projektu MultiStr3am v Horizon 2020,“ doplňuje Richard Lhotský.
Pro zájemce z řad pěstitelů mikrořas je nyní k dispozici i biotechnologický kmen mikrořasy.
Celý článek na stránkách vedavyzkum.cz si můžete přečíst ZDE