Metro: Známá imunoložka říká, že kdo pečuje o „své“ střevní mikroby, dbá o svou imunitu a zdraví

11. únor 2022 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

V posledních letech bylo zjištěno, že to, jestli budeme dlouho zdraví nebo onemocníme některou z často se vyskytujících chronických chorob (například cukrovka, alergie, nemoci štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci, Crohnova choroba, ulcerosní kolitida, revmatické choroby, neurologické choroby například roztroušená skleróza, psychické choroby) je dáno nejen naší genetickou výbavou, ale z větší částí i tím, jakým způsobem žijeme, jak často se pohybujeme, jak spíme, co jíme a pijeme.

Jak se na zdraví a chorobách podílí imunita a naše střevní mikrorganismy, je otázka, která zajímá Helenu Tlaskalovou-Hogenovou z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky, předsedkyni České mikrobiomové společnosti České lékařské společnosti Jana Eevangelisty Purkyně. Ptát se a hledat cesty k novým poznatkům, to je něco, co ji neopouští po celý profesní život.

Byla vaše cesta k imunologii složitá?

Po studiu na pražské lékařské fakultě jsem nastoupila na umístěnku do nemocnice v Ústí nad Labem, prožila jsem tam skoro dva roky, ale chtěla jsem do Prahy, protože tam pracoval můj budoucí manžel. Uspěla jsem tehdy na konkursu na Imunologické oddělení v Mikrobiologickém ústavu a od té doby tam pracuji už přes půl století. Měla jsem životní štěstí, našla jsem práci v zajímavém oboru, který patří mezi nejrychleji se vyvíjející a má široký medicinský dosah. Jsem ráda, že mí mladí spolupracovníci i studenti (přednáším na 1. lékařské fakultě UK) také vidí v imunologii jeden z nejzajímavějších oborů. Mým učitelem se stal pan profesor MUDr. Jaroslav Šterzl (1929-2012), vedoucí Imunologického oddělení, který patří spolu s panem profesorem Haškem mezi zakladatele světově známé „ pražské imunologické školy“. Profesor Šterzl nasměroval mou pozornost na symbiotické, komensální bakterie, které má každý z nás ve střevě a na dalších sliznicích našeho těla ale i na kůži. 

 

Celý článek si můžete přečíst ZDE.