iDNES.cz: Zemědělci krajinu ničit nechtějí, často ale nemají na výběr, říká bioklimatolog

15. únor 2022 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

České zemědělství potřebuje změnu k udržitelnosti. Bioklimatolog Miroslav Trnka tvrdí, že každý vlhký rok je příležitostí, kdy se připravit na období sucha. Ta kvůli oteplování budou častější. Produkce se podle něj promění, jen když to bude rentabilní. Šetrné ke krajině mohou být i velké podniky. Chce to jen lepší motivaci.

V publikaci Zemědělské sucho v České republice, jejímž jste spoluautorem, jsem se dočetl, že se od šedesátých let zvyšuje průměrná teplota, máme více tropických dní a mírnější zimy. Zároveň ale prší víceméně stále ve stejné míře. Jak spolu souvisí oteplování a zemědělské sucho?

Vyšší teplota vede k několika efektům zároveň. Za prvé prodlužuje potenciální délky vegetační doby. To znamená, že sice rostliny můžeme pěstovat po delší dobu, ale ony také delší dobu transpirují a spotřebovávají vodu. To v našich podmínkách představuje významný zásah do vodní bilance v krajině a také potřeby vody v zemědělské produkci. 

Zemědělci by sice mohli delší vegetační sezonu využít například pro pěstování meziplodin nebo plodin či odrůd s delší dobou vegetace, ale pokud není dostatek vody, může to reálnou vegetační sezonu naopak zkrátit. Například na jihu Moravy dochází k tomu, že sice kvůli oteplení vegetace začíná dřív, ale vodní zásoby ze zimy v půdě se vyčerpají již v červnu, tedy podstatně dřív a vegetace je pak odkázaná pouze na aktuální srážky a ty jsou nejisté.

Celý článek si mžůete přečíst ZDE