Ceny potravin v nákupním košíku běžného Čecha byly letos v lednu průměrně o 48 procent vyšší než před osmi lety – tedy v porovnání s lednem 2017. Ukazují to data Českého statistického úřadu, která zpracoval datový tým Českého rozhlasu.
Průměrná měsíční hrubá mzda rostla sice podobně, nebo dokonce ještě o něco rychleji než celková cena potravin z takzvaného spotřebního koše. Ceny jednotlivých položek se ale měnily různě.
Třeba chleba si před pěti lety mohl člověk v Česku za průměrnou hrubou měsíční mzdu koupit 1320 kilových bochníků, ale v roce 2023 jich bylo jen 974. Ceny potravin se liší i podle sezony. Při srovnání lednových cen v letech 2017 a 2025 nejvíce podražil celer. V užší špičce zdražovacího žebříčku za posledních osm let se téměř bez ohledu na sezonu drží brambory, cibule nebo olivový olej. Výrazně si lidi připlatí třeba i za chleba s máslem. Právě to se v popředí mezi potravinami, které výrazně zdražily, drželo hlavně v posledních měsících.
Je před sedmou hodinou ráno a farmář Jan Stehlík stojí v dojírně, do které postupně ze stáje přichází krávy. „Pro každou je to proces asi na tři minuty,“ vysvětluje Stehlík, zatímco procházíme do technické místnosti. „Tady ten tank je bazén. Bazén na mléko.“ V nerezovém tanku je teď asi 700 litrů mléka, pro které si odpoledne přijede velká mlékárna. Cestou se takto zastaví ještě u dalších farmářů v okolí. Hlavně k těm z pohraničí často pro mléko jezdí náklaďáky zahraničních firem. Třetina české produkce mléka se zpracuje v cizině.
Celý článek, ve kterém jsou citováni i vědci z ÚVGZ zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesi-setri-na-potravinach-z-vysokych-cen-se-navzajem-obvinuji-zemedelci_2502260500_vdv