Sníh i řeky jsou kvůli teplé zimě na polovině, jižní Moravě hrozí velké sucho

18. únor 2025 | čtení tohoto článku zabere přibližně 2 minuty

Ačkoliv teplejší zimy vnímá mnoho lidí jako pozitivum, pro přírodu tento trend znamená výrazné problémy. Na jižní Moravě je kvůli vyšším teplotám téměř o polovinu méně sněhu, než je v únoru běžné, což působí starosti zejména kvůli množství podzemní vody.

 „Tání sněhu je jedním z hlavních mechanismů pro její doplňování,“ sděluje ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Podzemní zásoby jsou přitom nepostradatelné, přibližně pro polovinu Čechů totiž představují hlavní zdroj pitné vody.

„Mělké úrovně pak slouží jako zásobárna vody pro rostliny, přičemž její hladině přizpůsobuje hloubku kořenů například lesní porost. Zároveň dotuje vodní toky, proto v nich teče voda, i když neprší,“ zmiňuje Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

A to je další potíž. Srážek je totiž v posledních třech týdnech nedostatek a toky tak v současnosti ztrácejí dva významné zdroje vody najednou. Stejně jako u sněhu je i průtok většiny řek poloviční v porovnání s hodnotami, jaké v tomto období obvykle bývají. U povodí řeky Dyje to je okolo 50 procent, do vodní nádrže Vranov protéká pouhých 44 procent měsíčního průměru. Lépe na tom není ani řeka Rokytná v Moravském Krumlově, 69 procent průměrného průtoku si pak drží Svitava v Letovicích.

Podle Trnky nestojí za situací nižší množství zimních srážek, těch je dle něj naopak pořád stejně. Problémem jsou stále teplejší zimy. Za posledních 65 let se průměrná teplota v tomto období zvýšila až o 2,7 stupně Celsia. „Kvůli tomu zimní srážky odtékají nebo se vypařují z území mnohem víc než v minulosti a nestačí tedy doplňovat povrchovou ani podzemní vodu,“ vysvětluje Trnka.

Současného sněhu je málo

Podobný efekt mají i přívalové deště. Schopnost půdy pohlcovat vodu při nich rychle dosahuje maxima, takže cenná tekutina místo vsáknutí a doplnění podzemních zásob odtéká pryč. Důsledkem mohou být třeba povodně. 

Ty přitom proti dlouhodobému suchu nepomáhají, protože voda po nich zase rychle zmizí. „Pro efektivní doplňování vody jsou proto vhodnější dlouhodobé, ale méně intenzivní regionální deště nebo právě tání sněhu,“ přibližuje vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu Jan Unucka.

Celáý článek ZDE https://www.lidovky.cz/domov/pocasi-jizni-morava-tepla-zima-snih-prutoky-reky-klima-sucho.A250217_144606_ln_domov_lsva