Revoluční zpracování živočišných zbytků: biostimulant pro rostliny i repelent proti zvěři

01. duben 2025 | čtení tohoto článku zabere přibližně 1 minutu

Vědci z Ústavu chemických procesů přišli s inovativní metodou, jak efektivně využít živočišné odpady. Pomocí kyseliny jablečné a speciální technologie se jim podařilo vyvinout hydrolyzát, který nejenom podstatně zrychluje růst rostlin, ale funguje i jako přírodní repelent proti okusu zvěří. Pevný zbytek z procesu lze navíc bez problémů kompostovat.

Jak to funguje?

Základem procesu je hydrolýza živočišných zbytků pomocí kyseliny jablečné při vysokém tlaku a teplotě, podobně jako v tlakovém hrnci. Kyselina jablečná se snadno získává jako vedlejší produkt při zpracování ovoce, což zlepšuje ekonomickou udržitelnost celého procesu.

Testy proběhly na různých odpadech, jako jsou kuřecí peří, chrupavky, zbytky po oddělení masa, husí peří z přikrývek, ovčí vlna, králičí chlupy nebo odpad z hmyzích farem. Technologie byla úspěšně zvětšena z laboratorního měřítka na kapacitu 8 000 litrů, což umožňuje zpracování velkých objemů materiálu s minimálními náklady.

Dvojí výhoda: biostimulant i repelent

Výsledný hydrolyzát obsahuje aminokyseliny, peptidy, proteiny a glykoproteiny, které podporují růst rostlin. Testy ve spolupráci s Výzkumným ústavem Silva Taroucy potvrdily, že aplikace 5% roztoku dvakrát během vegetace zvýšila přírůstek dřevin o 60 až 80 % oproti kontrolním rostlinám.

Zajímavý je také repelentní efekt pevného zbytku po hydrolýze, který lze použít jako ochranu proti okusu zvěří. Tento odpad lze rovněž snadno kompostovat nebo využít ve vermikompostu, což dále zlepšuje ekonomickou efektivitu procesu.

Nová technologie představuje průlom v udržitelném zpracování odpadů a otevírá dveře k inovativnímu využití biologických materiálů nejen v zemědělství.