Publikace

Máme novou brožuru o půdním životě

02. listopad 2023
Půdní živote, nedej se! je název nové brožury Veroniky Jílkové z Biologického centra a kolektivu, kterou vydalo v rámci našeho výzkumného programu Nakladatelství Academia.   

Naše nová publikace Potraviny od pravěku po současnost – a chutnalo by nám?

10. červenec 2023
Nová publikace autorů Martiny Dlaskové, Františka Kaštánka a Olgy Šolcové se snaží nastínit vývoj potravin od pravěku až po současnost, přičemž nabízí zamyšlení, jakým způsobem se budou potraviny vyvíjet v následujících dekádách. 

Křest nové knihy Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama

22. březen 2022
Málokterá činnost je v Česku tak oblíbená jako zahrádkaření. Z dlouhodobých výzkumů v našem programu víme, že čtyři z deseti českých domácností si pěstují na zahrádkách ovoce či zeleninu a tato aktivita má důležité sociální, environmentální, ale i lokálně politické souvislosti. Specifickou podobou zahrádkaření jsou městské zahrádkářské osady, kterým je věnována naše nová kniha.

Vyšla další zajímavá brožura našeho programu Organická hmota nad zlato

11. říjen 2021
Půda je základním zdrojem obživy lidstva, pochází z ní až 95 procent potravin. I když význam půdy stále roste, není jí věnována dostatečná pozornost. To se snaží napravit kolegové z Biologického centra, kteří v rámci našeho programu vydali brožuru Organická hmota nad zlato. 

Pokřtili jsme monografii BIOREFINING in the 21th Century

02. leden 2020
V úterý 17. prosince se v Ústavu chemických procesů konal křest zajímavé a jedinečné knihy Biorefining in the 21st Century.    

Křtíme monografii Biorefining in the 21th century

11. prosinec 2019
Nová kniha autorů dr. Olgy Šolcové, prof. Jiřího Haniky a ing Pavla Topky z Ústavu chemických procesů AV ČR  shrnuje vybrané výsledky týkající se vývoje procesu výroby speciálních chemických látek souvisejících s biorafinací biomasy, včetně biologického odpadu pocházejícího ze zemědělství a výroby potravin.     

Problematiku genetických modifikací rostlin osvětluje zákonodárcům AVex, na jehož vzniku se podíleli vědci z našeho programu

18. listopad 2019
Nový AVex, tedy odborné a nezávislé stanovisko vědců z Akademie věd ČR má sloužit českým zákonodárcům. Představuje starší i nové metody genetických modifikací a jejich důležitost pro řešení současných a budoucích výzev v zemědělství. Současně nastiňuje možné důsledky odmítání těchto metod pro českou a evropskou ekonomiku.

Na nové publikaci o fermentaci se podílela i prof. Helena Tlaskalová-Hogenová

13. únor 2019
V  posledních letech je věnována stále větší pozornost fermentovaným mléčným výrobkům, které příznivě ovlivňují mikrobiotu člověka. V našem výzkumném programu Potraviny pro budoucnost  se tomuto tématu věnuje prof. Helena Tlaskalová -  Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Podílela se i na vzniku zajímavé brožury, ktetou vydala Potravinářská komora ČR . 

Máme novou publikaci Rostliny: lékaři, ale i zabijáci

07. leden 2019
Publikace Rostliny: lékaři, ale i zabijáci, jež vychází v rámci Strategie AV21, pojednává o užívání léčivých rostlin, které lidstvo provázejí od nepaměti. Autoři Olga Šolcová a Jakub Bumba z Ústavu chemických proseců AV ČR  představují v historickém i geografickém kontextu  jejich používání od prvopočátků až po současnost, kdy je tento trend opět na vzestupu. Vyzdvihuje jejich nepostradatelnost v lidovém léčitelství, v počátcích moderního lékařství, ale i v přítomnosti. Zároveň však poukazuje na jejich možnou úlohu v travičství.  

Zajímá vás jaká je pravda o éčkách? Přečtěte si naši novou publikaci!

10. květen 2017
Brožura Není éčko jako éčko vyšla v edici Strategie AV21 Nakladatelství Academia. Napsaly ji Olga Šolcová a Martina Matějková z Ústavu chemických procesů a zájem o ni je takový, že už domlouváme dotisk.  

Máme novou publikaci Aktivní látky mikrořas ve výživě

07. duben 2017
Publikace autorů Jiřího Kopeckého, Richarda Lhotského a Jindřišky Paichlové z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR vyšla v edici Věda kolem nás Nakladatelství Academia.   

V prvním hodnocení Strategie AV21 si náš program vede skvěle

05. leden 2017
Projekt Strategie AV21 má za sebou první hodnocení. Program Potraviny pro budoucnost si v něm vede výborně. Přesvědčte se o tom v publikaci AV ČR.  

Boj s rezistencí na antibiotika

24. listopad 2016
Rezistence na antibiotika a další antimikrobiální sloučeniny trvale narůstá a zdá se, že boj proti ní je válka, která se nedá nikdy vyhrát. Síla obrovského množství mikroorganizmů se zdá překonávat naše léčiva. Přesto však existují určité naděje a možnosti, jak tuto situaci alespoň částečně zlepšit. Ke krokům, které je možno využít v boji proti rezistenci, patří příprava nových vakcín proti rezistentním bakteriálním kmenům, hledání nových antibiotik v tradičních i netradičních zdrojích přírodních látek, hledání genů specifikujících biosyntézu antibiotik, využití zapomenutých přírodních sloučenin a jejich transformace a hledání nových zásahových míst pro antibiotika. Zvláštní pozornost věnujeme hledání nových sloučenin, které by mohly inhibovat patogenní bakterie rezistentní vůči současným antibiotikům.