Problematiku genetických modifikací rostlin osvětluje zákonodárcům AVex, na jehož vzniku se podíleli vědci z našeho programu

18. listopad 2019 | čtení tohoto článku zabere přibližně 43 sekund

Nový AVex, tedy odborné a nezávislé stanovisko vědců z Akademie věd ČR má sloužit českým zákonodárcům. Představuje starší i nové metody genetických modifikací a jejich důležitost pro řešení současných a budoucích výzev v zemědělství. Současně nastiňuje možné důsledky odmítání těchto metod pro českou a evropskou ekonomiku.

Genetické modifikace mají pro lidstvo obrovský potenciál. Díky nim by bylo možné pěstovat rostliny, které zvládnou sucho, výkyvy teplot nebo prudké deště, budou odolnější vůči chorobám a škůdcům a budou obsahovat cenné látky důležité pro výživu člověka. Současně ale metody genového inženýrství vzbuzují rozporuplné emoce a obavy.  Jejich vývoji a uvedení do praxe brání v Evropě v současné době legislativa.


Na přípravě v pořadí čtvrtého AVexu Akademie věd ČR nazvaného Genetické modifikace plodin, se podíleli Mgr. Aleš Pečinka, Ph.D. z Ústavu experimentální botaniky,  RNDr. Roman Hobza, Ph.D. a Ing. Vojtěch Hudzieczek, Ph.D. z Biofyzikálního ústavu.

AVex Genetické mpodifikace plodin si můžete přečíet ZDE