Ve čtvrtek 6. března navštívili olomoucké pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR studenti semináře Molekulární biologie a genetiky z Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm.
Cílem exkurze bylo nejenom umožnit nadšeným mladým biologům nahlédnout do prostředí vědeckého výzkumu, ale také seznámit je s metodami, které jsou každodenním nástrojem našich molekulárních biologů.
Po úvodním seznámení s našimi výzkumnými projekty si studenti prohlédli laboratoř a dozvěděli se, jakým způsobem je možné využít moderní technologie k výzkumu dědičné informace rostlin. Hlavním bodem programu byl praktický experiment, ve kterém si studenti vyzkoušeli genotypizaci pšenice pomocí metody PCR (polymerázové řetězové reakce) a následné vizualizace výsledků na gelové elektroforéze.
PCR je technika, která umožňuje mnohonásobně namnožit konkrétní úsek DNA. Studenti měli možnost seznámit se s principem této metody a sami si připravit PCR reakci, která odhalila genetické rozdíly mezi vzorky pšenice. Mohli si tak vyzkoušet, jak vědci analyzují genetický materiál a získávají klíčové informace, které umožní šlechtit odolnější odrůdy zemědělských plodin.
Po úspěšné amplifikaci DNA následovala další klíčová metoda – gelová elektroforéza. Studenti pipetovali vzorky do agarózového gelu a sledovali, jak se DNA fragmenty oddělují na základě své velikosti. Tento proces připomíná jakýsi „závod DNA v gelu“ – kratší fragmenty se pohybují rychleji a putují dále, zatímco delší fragmenty postupují pomaleji. Výsledkem je specifický vzorec pruhů, který umožňuje rozlišit jednotlivé vzorky a potvrdit úspěšnost PCR reakce. Tento vizuální důkaz úspěšnosti PCR je jedním z nejpoužívanějších postupů v genetických laboratořích po celém světě.
Celý program exkurze ukázal studentům, že molekulární biologie není jen o teorii v učebnicích, ale o skutečné detektivní práci, která pomáhá rozluštit záhady přírody. Mnozí si poprvé vyzkoušeli práci s mikropipetou, analyzovali vlastní výsledky a diskutovali o aplikacích genetických metod ve šlechtění rostlin i medicíně.
Doufáme, že tato návštěva v nich probudila ještě větší zájem o vědu a že některé z nich třeba jednou přivítáme jako kolegy v našem výzkumném týmu!