Téma 1: Dopady variability a změny klimatu na produkční funkci agrosystémů - řešitel Prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Cílem je pomoci zemědělcům předvídat a eliminovat rizika, která přináší změna klimatu. Budeme vyvíjet nové moduly a zpřesňovat již existující klimaticky zaměřené webové portály climrisk.cz, klimatickazmena.cz, intersucho.cz, agrorisk.cz, firerisk.cz a fenofaze.cz, které monitorují a předpovídají abiotická a biotická rizika v souvislosti s počasím. Budeme vytvářet scénáře změny klimatu s cílem identifikovat nejpravděpodobnější klimatické trendy pro časové milníky 2030, 2050 a 2100.
Téma 2: Zdravá a udržitelná půda - řešitelka Mgr. Veronika Jílková, Ph.D, Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Pro zlepšení kvality a zdraví půdy je zásadní zvýšit obsah organické hmoty. Cílem výzkumného tématu bude testování vlivu různých variant organických hnojiv a půdních doplňků na fyzikální, chemické a biologické vlastnosti půd a navržení vhodných metody aplikace a technologického ošetření půd. Zaměříme se především na význam podmínek prostředí a používaných hnojiv, doplňků a technologií na strukturu půdy, zádrž vody, obsah organické hmoty a živin a biologické oživení půdy včetně hodnocení případných rizikových bioagens.
Téma 3: Biotechnologie pro zdravou výživu - řešitel RNDr. Roman Hobza, Ph.D., Biofyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Zaměříme se především na molekulární šlechtění lokálních plodin s cílem zvýšit jejich odolnost vůči škůdcům a chorobám, stresovým podmínkám a zlepšení jejich nutriční hodnoty. Dále se budeme věnovat meziplodinám, které by měly podpořit půdní mikroflóru, zvýšit obsah organické hmoty v půdě a tím zlepšit její strukturu. Součástí je i metabolomické inženýrství u autotrofních mikroorganismů a produkce cenných látek pro potravinářství pomocí mikrořas.
Téma 4: Plodiny nové generace - Prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc., Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.
Jedním z klíčových opatření pro zajištění dostatku kvalitních potravin pro rostoucí populaci v podmínkách změny klimatu je pěstování zemědělských plodin s novými vlastnostmi. Využití molekulárních markerů urychluje a zefektivňuje výběr rostlin s potřebnými vlastnostmi. Sekvenování DNA odhaluje strukturu genů, kterou je možné okamžitě změnit pomocí metod editování genomů bez nutnosti přenášet geny časově náročným křížením s jejich donory. V rámci výzkumného tématu se zaměříme především na nejdůležitější obiloviny (ječmen, pšenice), pícniny (vojtěška, jetel) a ovocné dřeviny (jabloně, třešně).
Téma 5: Fenotypizace fotosyntetických organismů - Prof. RNDr. Ondřej Prášil, CSc., Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
Fenotypování fotosyntetických organismů neinvazivními metodami je dynamicky se rozvíjející obor výzkumu, který umožňuje analyzovat výkonnost genotypů za různých podmínek a kvantifikovat rozmanitost jejich znaků. Představuje multidisciplinární přístup k hodnocení vývojových, růstových, fyziologických a patologických znaků fotosyntetických organismů. V plánovaných experimentech budeme využívat fenotypizační platformy např. k selekci kultivarů, biotechnologicky využitelných genotypů rostlin či kmenů řas a sinic s požadovanými růstovými vlastnostmi nebo obsahem cenných látek.
Téma 6: Odolnost plodin vůči stresu - Doc. MSc. Michael Wrzaczek, Ph.D., Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Vytvoříme výzkumnou, komunikační a osvětovou platformu, jejímž cílem bude dostat téma odolnosti rostlin vůči stresu a jejich adaptace na podmínky prostředí do centra pozornosti veřejnosti a dalších zainteresovaných stran. Cílem bude získávat poznatky a poskytovat podrobné informace o tom, jak rostliny reagují na biotické (tj. patogenní mikroorganismy a prospěšné mikroorganismy) a abiotické (sůl, sucho, teplota, světlo) faktory prostředí na několika úrovních, od molekulární odpovědi po změnu vývojových procesů.
Téma 7: Potrava, mikroby a zdraví - MUDr. Miloslav Kverka, Ph.D., Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
Chceme analyzovat interakce mezi stravou, mikrobiotou a hostitelem a studovat konsekvence, které to může mít na zdraví jedince. Budeme zkoumat vliv environmentálních faktorů (např. složení stravy, přísun živin) a stavu hostitele na mikrobiální společenstvo. Budeme analyzovat mikrobiální posuny po dietních a antimikrobiálních intervencích a dávat je do souvislosti s odolností vůči nemocem. Budeme se věnovat také výzkumu nežádoucích imunitních reakcí na potraviny (potravinové alergie a celiakie).
Téma 8: Kontaminace potravin škodlivými látkami - RNDr. Jaroslav Semerád, Ph.D., Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
S nárůstem lidské populace roste i produkce a spotřeba různých chemikálií, které mohou ohrožovat bezpečnost potravin a dalších cenných komodit, včetně vody a které představují riziko pro lidské zdraví. Naším cílem bude sledovat známé a objevovat nové kontaminanty potravin a zároveň hodnotit potenciální vliv těchto látek na zdraví člověka. Budeme analyzovat celou řadu běžně dostupných potravin různého původu od pitné vody, přes zemědělské plodiny včetně produktů akvakultury.
Téma 9: Sociální a etické aspekty produkce potravin -Mgr. Naděžda Čadová, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i.
Plýtvání potravinami představuje celosvětový problém se závažnými ekologickými, ekonomickými i sociálními dopady. Budeme mapovat postoje české veřejnosti k problematice plýtvání potravinami. Budeme se věnovat i samozásobitelství a zkoumat sociální a geografické aspekty městského zemědělství. Chceme také zjišťovat, jak lidé kombinují jednotlivé strategie udržitelné a etické spotřeby, s jakými překážkami se potýkají, jak je celkově ve společnosti udržitelná spotřeba a produkce vnímána a jaké společenské bariéry jí stojí v cestě.