Klimatická změna významně ovlivňuje zemědělství, narušuje tradiční vzory počasí, zvyšuje teplotu a mění srážkový režim, což zvyšuje četnost a intenzitu extrémních jevů, jako jsou sucho, povodně nebo vegetační mrazy.
Motivací k sepsání monografie Podnebí, počasí a zemědělství byl rostoucí zájem zemědělské prvovýroby o problematiku meteorologických jevů a dlouhodobých klimatických trendů. K sepsání na potřeby praxe zaměřené monografie byl na žádost Agrární komory ČR vyzván tým odborníků pod vedením vědců z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
Častější a extrémnější projevy počasí se stávají klíčovými faktory úspěšnosti zemědělského roku. Kromě extrémů pozorujeme v naší krajině i dopady dlouhodobých klimatických trendů, které postupně mění podmínky pro pěstování našich plodin. Na změnu klimatu reaguje již příroda a musí na ni reagovat i zemědělští odborníci. V opačném případě by mohlo dojít k oslabení konkurenceschopnosti celého zemědělského sektoru i k ohrožení produkce potravin. Publikace jasně pojmenovává příčiny a dopady změny podnebí, resp. variability počasí, vymezuje klimatický vývoj a nabízí tak potřebná data pro nezbytnou mitigaci i adaptaci našeho zemědělství. Kniha obsahuje sedm kapitol, které je možné číst i samostatně. Některá témata se tak otevírají z různých úhlů pohledů vícekrát.
První kapitola je věnována podnebí a objasňuje jeho vymezení, klimatotvorné faktory, ale i popis základních planetárních cyklů a oscilací, včetně mediálně nejznámějšího jevu El Niño.
Druhá kapitola, která má rovněž didaktický charakter, seznamuje čtenáře s počasím a je pojata jako základní (agro)meteorologický slovníček, neboť právě nesprávné použití terminologie vede k řadě nejasností a nepochopení vlivu počasí na zemědělství. Fenoménem současnosti je poměrně rychle se měnící klima, a proto se následující kapitoly věnují klimatickému vývoji.
Třetí kapitola je zaměřena na fenologii a vysvětluje, jak na změny podnebí reaguje příroda a zemědělství z pohledu vývoje rostlin. Právě v dlouhodobých fenologických řadách lze vyčíst reakce přírody na měnící se klima, aniž bychom k tomu využili data z meteorologických přístrojů.
Čtvrtá kapitola se zaměřuje na to, jak se na našem území změnilo klima a jaké byly trendy základních meteorologických prvků s důrazem na poslední desetiletí.
V páté kapitole se dozvíme příčiny těchto změn, včetně důvodů změn klimatu v dávné minulosti. Důležitou částí této kapitoly je popis příčin nárůstu skleníkových plynů a jejich emise ve vztahu k zemědělství, neboť jak v současnosti, tak i v budoucnu nás čeká řada opatření směrem k jejich monitorování a snahy o snížení. I tato tzv. mitigační opatření jsou v páté kapitole detailně rozebrána.
Jak se klima na našem území bude vyvíjet a popis jednotlivých variant vývoje nabízí šestá kapitola, zatímco v sedmé jsou z velmi širokého úhlu pohledu rozebrány současné a očekávané dopady měnícího se klimatu na zemědělství.
Více o knize včetně možnosti stažení ZDE.