Noc vědců se v roce 2022 zaměřila na lidské smysly – zrak, sluch, čich a chuť. Třeboňské pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR, Centrum Algatech, nabídlo výsledky svého výzkumu všem smyslům, nejvíce však zraku a chuti.
Mikrořasy produkující různá barviva, byly k vidění v kultivačních nádobách v barvě zelené, zelenomodré, fialové, růžové, žluté, oranžové nebo červené. K vidění byly i kmeny mikrořas vyšlechtěné přímo v Třeboni například žlutá chlorella s vysokým obsahem luteinu.
V malých experimentech, které prováděly děti návštěvníků, se dařilo rozdělovat směs barviček na jednotlivé barvy, třídit barevná semínka nebo kouzlit se zeleným chlorofylem, který se pod UV světlem “zázračně” proměnil v červenou barvu. Velký zájem vzbudily i kultivační skleníky osvícené zeleným světlem. Zatímco člověk stale vidí, pro řasy je tma a fotosyntéza neprobíhá.
Všemi barvami hrály i čokoládičky s obsahem různých mikrořas, které dodávaly malým tabulkám nejenom barvu, ale i chuť. Stánek s ochutnávkou nenabízel pouze čokoládu, ale i chléb s chlorellou a celou řadu mořských makrořas, z nichž nejznámější je řasa nori, používaná při přípravě některých sushi. Vítězem degustace, soudě podle prázdné mísy, se stal salát z “mořského dubu”, arame, chaluhy Eisenia bicyclis, která roste v Japonsku.
Potraviny, krmiva nebo doplňky stravy z řas jsou tématem několika výzkumných projektů Centra Algatech, například projektů Potraviny pro budoucnost, Alge4Fish přeshraničního programu Interreg AT-CZ nebo evropského projektu MultiStream. Výstupem posledně jmenovaného je i “medová chlorella”, kterou na trh uvádí holandská společnost Phycom. Návštěvníci ji mohli ochutnat v čokoládě nebo samotnou. Kdo zná tradiční trávovou chuť chlorely jen povytáhl obočí a řekl jediné: “to je ale dobrý…”