Web InterSucho nově umožňuje zobrazit míru sucha až na úroveň jednotlivých obecních katastrů. Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe po deseti letech provozu stránky inovoval.
Hlavním vizuálním prvkem zůstává mapa zobrazující míru sucha v porovnání s průměrem let 1961 až 2015, ale po rozkliknutí lze získat detailnější přehled než dosud, oznámil dnes ústav v tiskové zprávě.
Změn na webu je více. "Pokud si uživatel nyní stáhne aktuální mapu, uvidí na ní všechny dílčí mapy, které dosud musel stahovat zvlášť," uvedl bioklimatolog a vedoucí týmu Miroslav Trnka. Na jednom obrázku je tak základní mapa ukazující intenzitu sucha a další mapy zobrazující relativní nasycení půdy, deficit půdní vláhy a obsah vody v půdě.
Nadále lze na hlavní stránce srovnávat aktuální stav s minulým. "Dynamické porovnání funguje pro kraje i pro okresy, což dříve vůbec nebylo možné. Celý systém tím získal na přehlednosti. Brzy bude možné se podívat na všechny aspekty sucha až 18 měsíců zpětně," řekl Trnka.
Modernizovala se i jedna z klíčových částí webu, jíž je reportovací portál. Registrovaní uživatelé mají možnost podílet se na tvorbě map sběrem dat o suchu v terénu. "Cílíme nejen na agronomy, lesníky, sadaře či vinaře, ale v podstatě na všechny, kteří se rádi pohybují v krajině a dívají se kolem sebe. Náš web dává i těmto lidem hlas a možnost přispět k lepšímu pochopení sucha," doplnil Trnka.
Spolupracovníci stráví vyplněním jednoduchého dotazníku několik minut jednou týdně. Výměnou dostávají podrobnou předpověď počasí na deset dnů dopředu pro místo, které si vyberou. Spolupráce s "reportéry" a jejich odezva je podle Trnky jednou z nejcennějších devíz projektu InterSucho.
Zdroj ČTK