Riziko jarních mrazů dosud nepominulo a podle webu AgroRisk existuje riziko poškození některých plodin v noci ze středy na čtvrtek. Teploty mohou někde klesnout k nule a mohou se objevit přízemní mrazíky.
Největší riziko hrozí pěstitelům brambor, u nichž mohou přízemní mrazy silně poškodit nadzemní část rostliny. U kukuřice a některých druhů zeleniny může vlivem nízkých teplot dojít k zastavení a zbrždění dalšího růstu a vývoje, řekla bioklimatoložka Eva Svobodová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe.
U polních plodin hrozí podle Ilji Prášila z Výzkumného ústavu rostlinné výroby riziko, které je odvislé od toho, v jakých fázích se rostliny nachází. V nižších polohách už v minulých dnech například rozkvetla řepka. Podle aktuální předpovědi hrozí největší riziko bramborám ve středních polohách, tedy na Vysočině a dále v pásu na severovýchod přes Svitavsko a Chrudimsko až do podhůří Orlických hor a Jeseníků. Červená barva svítí na webu ve značné části jižních Čech, západní části středních Čech, v západních Čechách a v části severních Čech. Střední riziko je signalizované i v dalších částech republiky, zcela bez rizika je zatím značná část Moravy.
Vyšší míru rizika poškození avizují vědci ještě pro pěstitele cukrové řepy, ovocným stromům a polním plodinám už takové riziko nehrozí.
Vývoj vegetace letos urychlila teplá zima a velmi teplá poslední březnová dekáda, v jejímž závěru přišly první poměrně silné mrazy a poškodily především brzy kvetoucí meruňky, další mrazy pak poškodily broskvoně. Ovocnáři letos hovoří jako v mnoha předchozích letech o téměř zničené úrodě meruněk.
Poměrně chladný duben vývoj vegetace zpomalil. Riziko jarních mrazů, které mohou poškodit různé druhy rostlin, trvá obvykle do poloviny května.
Zdroj: AV ČR